Mało kto dziś zdaje sobie sprawę z tego, że okazałe budynki, które mija na ulicy należały kiedyś do wojska pruskiego i stanowiły część nieistniejących już zespołów koszarowych. Takich pojedynczych obiektów rozsianych po całym mieście jest kilka.
W 1720 roku Szczecin został wykupiony od Szwedów. Prusacy zaczęli wznosić nowe umocnienia miasta. Powstały wówczas barokowe bramy – Portowa i Królewska. Jednym z nowych obiektów był kompleks koszarowy na rogu obecnych ulic Dworcowej i Św. Ducha. Wzniesiono je w II połowie XVIII wieku. W 1818 roku zostały rozbudowane.
Nazwa jednostki wywodzi się od Bramy Ślimaczej, która powstała w tym miejscu jeszcze w średniowieczu. Początkowo znajdowały się tu dwa gmachy. Mogły one pomieścić 440 żołnierzy. Przez następne lata wiele przebudowywano oba budynki, głównie wewnątrz, co wiązało się z nowymi wymaganiami gospodarzy.
Koszary funkcjonowały do pierwszych lat XX wieku, kiedy to jeden z budynków, ten stojący wewnątrz posesji, rozebrano. Zachowany do dziś dawny koszarowiec ma cechy klasycyzmu. Jego fasada posiada charakterystyczny tympanon. Po remoncie w 2001 roku wprowadziło się tu TUiR „Warta”.
Szpital, sztab i biblioteka
Do 1945 roku w Szczecinie działał tylko jeden szpital wojskowy, który znajdował się od połowy XIX wieku w koszarach przy ul. Narutowicza. W 1945 roku Wojsko Polskie przejęło obiekt szpitalny przy ul. Piotra Skargi. Wybudowany w latach 1929 – 1931 kompleks budynków dotychczas służył cywilom jako szpital położniczo – ginekologiczny. Pomimo tego przejęcie nadal leczy się tu również cywilów.
Nie był to jedyny szpital, jakim dysponowało w Szczecinie wojsko. W latach PRL Armia Czerwona leczyła swoich żołnierzy w obiektach na rogu ulic Mickiewicza i Wawrzyniaka. Przed wojną kompleks budynków nazywano Bethanien, od sióstr Betanek, które prowadziły tu klinikę. Po opuszczeniu budynków przez Rosjan, władze kościelne do nich wróciły.
W Szczecinie znajduje się jeszcze kilka pojedynczych obiektów należących do wojska. Naprzeciw szpitala przy ul. Piotra Skargi w latach 20 – tych wzniesiono budynek, w którym po wojnie swój własny kąt znalazła Żandarmeria Wojskowa. W części gmachu znajduje się przychodnia dla mieszkańców.
Kolejnym obiektem należącym do wojska jest Sztab Garnizonu Szczecin przy ul. Zaleskiego. W pobliżu, przy ul. Wawrzyniaka 5 wojsko ma swój klub garnizonowy. Tutaj znajduje się biblioteka posiadająca bogaty zbiór książek głównie o tematyce wojskowej. Na parterze budynku działa restauracja, której sale można wykorzystywać na potrzeby różnych imprez okolicznościowych.
Zobacz także:
Szczecińskie jednostki: Garnizon w XIX-wiecznym Dąbiu
Szczecińskie jednostki: Połączony zespół koszarowy
Szczecińskie jednostki: Poligon na peryferiach miasta
Szczecińskie jednostki: Zapomniana jednostka na obrzeżach
Szczecińskie jednostki: Kołobrzeskie Koszary na Ku Słońcu
Komentarze
0