Lata 30. to wręcz rozbudowa szczecińskiego garnizonu. Schowane za liśćmi drzew od wiosny do jesieni koszary przy ul. Ku Słońcu nadal pełnią swoją funkcję, mimo niewielkiego skurczenia. Po II wojnie światowej stacjonowało tu aż 11 jednostek.
Kompleks koszarowy przy dzisiejszej ulicy Ku Słońcu wybudowano w 1930 roku. Od razu nazwano go Kaserne Kolberg 1807 na cześć bohaterów obrony pruskiej twierdzy w Kołobrzegu przed wojskami napoleońskimi. Prusacy szczególnie czcili swoich mundurowych bohaterów, którzy wsławili się w bojach, sławiąc przy tym swój kraj. Również po zjednoczeniu Niemiec pamięcią powracano do dawnych wydarzeń. Po zredukowaniu niemieckiego wojska, ale jeszcze przed objęciem władzy przez nazistów, ta pamięć nadal trwała w pruskim narodzie.
„Kołobrzeskie Koszary” od samego początku stały się siedzibą dwóch batalionów 2 Pułku Artylerii. Nosiły one nazwy z kolejnymi numerami: 1 batalion 2 pa i 2 batalion 2 pa. Stacjonowały tu aż do końca II wojny światowej.
Zwiadowcy i czołgiści
Po przejęciu przez Ludowe Wojsko Polskie koszary były domem aż dla jedenastu jednostek. Kompleks koszarowy K-1876 Szczecin, bo tak został oznaczony, był miejscem stacjonowania dwóch kompanii, czterech batalionów, trzech pułków oraz dwóch dywizjonów:
- 17 Batalion Saperów (do 1998 roku)
- 56 kompania specjalna
- 12 batalion dowodzenia (od 1998 roku do dziś)
- 16 kompania zwiadu
- 16 batalion rozpoznawczy
- 12 batalion rozpoznawczy
- 16 samodzielny pułk czołgów średnich
- 16 pułk czołgów i artylerii pancernej (przemianowany z 16 spczś i włączony w skład 12 DP)
- 25 Drezdeński Pułk Czołgów (przemianowany w 1972 roku z 16 pcz) - rozformowany 31 grudnia 1990 roku)
- 99 dywizjon artylerii przeciwpancernej (od 1972 roku)
- 21 dywizjon artylerii rakietowej
Od 1998 roku w koszarach przy ul. Ku Słońcu 33 stacjonuje 12 batalion dowodzenia Ułanów Podolskich, który przeprowadził się z kompleksu wojskowego przy al. Wojska Polskiego. Bazą do jego tworzenia były 33 batalion łączności, 27 kompania dowodzenia, 87 bateria dowodzenia, kompania ochrony i regulacji ruchu. Mimo przeprowadzki w obecne miejsce 12 batalion dowodzenia nadal wchodzi w skład 12 Dywizji Zmechanizowanej. Bogate zbiory batalionu przechowywane są w Sali Tradycji.
Nie wszystkie jednak budynki należą do jednostki. Kilkanaście lat temu w jednym z wydzielonych od wojska koszarowców umieszczono internat dla studentów.
Zobacz także:
Komentarze
34