W latach 60. królowa Elżbieta II uczestniczyła w Portsmouth w paradzie okrętów NATO. Jej przebieg śledziła z pokładu kutra pilotowego THPV Bembridge. Od 13 lat tę jednostkę można oglądać w szczecińskim porcie.

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek w wieku 96 lat, po 70 latach panowania nad Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W bogatej biografii brytyjskiej monarchini można znaleźć drobny ślad prowadzący do Szczecina.

Królewska para na paradzie jednostek NATO

Przypomniał o tym Rafał Zahorski, który w 2009 roku ściągnął do Szczecina wrak THPV Bembridge. Po remoncie, zacumowana w szczecińskim porcie jednostka stała się siedzibą firmy, dla której pracował – Magemar Polska. Podczas odnawiania statku, odkrywano kolejne karty jego historii. Jedna z nich dotyczy królowej Elżbiety II.

– Mało kto wie, że w latach 60, na pokładzie Bembridge przez cały dzień była właśnie JW Królowa Elżbieta II, wraz ze swoim mężem, czyli JW Księciem Filipem – opowiada Rafał Zahorski. – Było to w Portsmouth. Królowa najpierw płynęła na pokładzie Bembridge na czele corocznej parady jednostek NATO. Następnie statek rzucił kotwicę i królowa, stojąc na mostku, odbierała uroczystą paradę na jej cześć.

Królewska kolacja przy stole, który do dzisiaj tam stoi

Do przewodnictwa w paradzie wybrano wówczas Bembridge, bo pochodząca z 1938 roku jednostka była najstarszym kutrem pilotowym w całej flocie. Do dziś na statku zachowała się flaga królewska, która musiała być wywieszana, gdy monarcha był na pokładzie. Jest też wiele elementów wyposażenia z tamtych lat.

– Królowa, wraz z księciem i swoim otoczeniem, jadła lunch oraz uroczystą kolację w mesie pilotowej. Przy stole, który do dzisiaj tam stoi – mówi Rafał Zahorski.

Królewska fotografia na honorowym miejscu

Na Bembridge znajdziemy również zdjęcie królowej Elżbiety II, pozującej wraz z małżonkiem. Pochodzi ze srebrnego jubileuszu królewskiej pary z 1977 roku. Jak fotografia trafiła do Szczecina?

– Kiedyś, będąc w Wielkiej Brytanii, opowiadałem o statku właścicielowi antykwariatu. Ten spytał się mnie – Raf, czy macie portret królowej? I tak dostałem gratis to oprawione zdjęcie, z wyraźnym poleceniem, aby umieścić królową wraz z księciem Filipem na honorowym miejscu pod pokładem, by strzegli statku – opowiada Rafał Zahorski.

Wystawiona na sprzedaż

THPV Bembridge zacumowana jest na zamkniętym dla postronnych terenie szczecińskiego portu. Firma Magemar Polska od kilki lat próbuje sprzedać jednostkę. Są też pomysły, by na stałe została w mieście, jako część skansenu zabytkowych statków. Samorząd nie ma jednak pieniędzy na stworzenie takiej ekspozycji.