To program wspierający najbardziej innowacyjne firmy w Europie. W ostatniej edycji złożono blisko 2 tys. wniosków z 24 krajów. Wśród wyróżnionych znalazła się firma ze Szczecina. Od Komisji Europejskiej otrzymała 50 tys. euro na rozwój platformy, wspierającej małe i średnie przedsiębiorstwa.
Mowa o firmie RemoteMyApp. To platforma oparta o technologię streamowania aplikacji z komputera do wybranego urządzenia mobilnego, uwzględniająca 3 obszary - Remotr dla gier, RemotS dla usług biznesowych i RemotB2B dla usług B2B. Remotr, który jest już dostępny na rynku, to główny produkt spółki. Umożliwia streaming wszelkich danych z desktopa (lub chmury) na każde inne urządzenie lub platformę. Dwie kolejne aplikacje są w fazie rozwoju.




50 tys. euro na rozwój projektu
Szczeciński startup doceniła Komisja Europejska, która w ramach programu Horyzont 2020, wspierającego najbardziej innowacyjne małe i średnie firmy w Europie, dofinansowała go 50 tys. euro.

- Jest to program dla najlepszych. We wrześniu 2015 r. Komisja Europejska otrzymała 1873 wnioski o dofinansowanie z 24 państw, z czego grant przyznała tylko 122 projektom. Konkurencja jest bardzo duża, szczególnie w temacie ICT, do którego aplikował RemoteMyApp. Tylko 3 polskie projekty zdobyły dofinansowanie w fazie 1, a RemoteMyApp był jedynym w temacie ICT – tłumaczy Alicja Grzegorzek, ekspert z firmy Ateknea Solutions, do której RemoteMyApp zgłosił się z prośbą o pomoc w przygotowaniu wniosku.

Od gier do biznesu
Firma RemoteMyApp ze Szczecina (spółka-córka szczecińskiego Red Sky) otrzymała grant na rozwój platformy, która będzie wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa w codziennej pracy. Rozwiązanie powstało na bazie aplikacji streamującej gry na urządzenia mobilne, która zdążyła już zyskać uznanie na świecie. - Podczas prac nad Remotr wpadliśmy na pomysł stworzenia aplikacji dla małych i średnich firm. Planujemy dostarczyć pakiet narzędzi, z którego pewnie nie mogłyby skorzystać, gdyby musiały płacić pełny abonament. W Remotr opłaty będą naliczane zgodnie z faktycznym wykorzystaniem narzędzi, więc firmy nie będą przepłacać – mówi Radek Zawartko, współzałożyciel i szef techniczny RemoteMyApp.

RemotS będzie wspierać MŚP w różnych działaniach biznesowych, na przykład w komunikacji, organizacji spotkań, zarządzaniu płatnościami – dzięki udostępnieniu narzędzi takich jak aplikacje biznesowe czy graficzne. Drugie narzędzie, RemotB2B, pozwoli firmom na tworzenie aplikacji bez znajomości programowania. Małe i średnie firmy będą płacić jedynie za czas faktycznego wykorzystania poszczególnych aplikacji. Biorąc pod uwagę wysokie ceny oprogramowania, autorzy pomysłu przewidują, że proponowane rozwiązanie zwiększy wykorzystanie profesjonalnych narzędzi przez MŚP, przynosząc im jednocześnie spore oszczędności.

Otrzymany grant pokryje koszty analizy biznesowych i technicznych aspektów projektu. Startup planuje też kolejny krok - aplikację do fazy 2, w której może pozyskać fundusze na wdrożenie rozwiązania na rynek. W tej fazie można otrzymać do 2,5 mln euro.