Mnóstwo roślin, drzewek, krzewów, ziół, a także ozdoby ogrodowe, a nawet kosiarki i sprzęt mechaniczny. Kolejna edycja kiermaszu ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach” trwa i cieszy się gigantycznym zainteresowaniem mieszkańców Szczecina. – Szczecinianie jeżeli chodzi o ogrody to mocarze, znawcy i miłośnicy. Kochamy zieleń i ogrody – mówi Marek Maj, jeden ze współorganizatorów wydarzenia. Kiermasz ogrodniczy zgromadził na Wałach Chrobrego ponad setkę wystawców z całej Polski, których stoiska odwiedzają tysiące mieszkańców miasta i regionu.
„Coraz odważniej zazieleniamy przestrzeń dookoła siebie”
Każdej wiosny i każdej jesieni – mieszkańcy Szczecina przyzwyczaili się do kiermaszu „Pamiętajcie o ogrodach”. Dwa razy w roku wydarzenie przyciąga na Wały Chrobrego tłumy pragnących zadbać i ozdobić swoje ogrody, działki, balkony i tarasy.
– Od najmniejszej sadzoneczki po wielkie drzewa owocowe, wystawcy dopisali i przywieźli ze sobą mnóstwo roślin, których wcześniej na naszym kiermaszu nie było. To jest tak, że zawsze pojawiają się nowości i nasi wystawcy starają się czymś zaskoczyć – mówi Marek Maj. – Na balkon, na taras, do biur. Coraz odważniej zazieleniamy przestrzeń dookoła siebie. Rośliny nas otaczają i sprawiają, że nasze życie jest lepsze, ciekawsze, to nasze środowisko naturalne. Pragniemy tej natury i chcemy, by było jej w naszym otoczeniu jak najwięcej – dodaje Maj.
Bogactwo gatunków i odmian na tegorocznym kiermaszu jest ogromne. Poza zielenią kiermasz oferuje również rękodzieło, wyroby regionalne czy poszukiwane wiosną akcesoria i meble ogrodnicze.
Zioła, krzewy, drzewa i… rośliny owadożerne
Na kiermaszu nie brakuje ziół, warzyw, drzewek owocowych czy krzewów ozdobnych.
– Szczecinianie żyją zdrowo. Kupują miętę, bazylię, rozmaryn, stewię. Zioła możemy zasadzić w ogródku czy na balkonie. Dzisiaj największym zainteresowaniem cieszy się mięta, mamy jej 18 odmian np. miętę imbirową, truskawkową czy ananasową. Mają na inny zapach i inny smak niż mięta standardowa. Możemy wybrać swoją ulubioną, która doskonale pasuje do herbaty, deserów czy lemoniady – mówi Barbara Zięba.
Jak rozpoznać dobre zioła? – Zioła muszą mieć smak i aromat. Nie tak jak z dyskontu – dodaje.
Podczas kiermaszu można też przyjrzeć się, a nawet kupić rośliny owadożerne. Cieszą się one dużym zainteresowaniem.
– Kapturnice nigdy nie są identyczne. Rośliny owadożerne działają na zasadzie pułapek, które po podrażnieniu zamykają pułapkę. Jak owad się szamocze w środku to zaczyna się proces trawienia. Rośliny te mają zastosowanie praktyczne np. dobrym rozwiązaniem są kapturnice wabiące nektarem i są w stanie złapać duże muchy – mówi Bartosz Zięba.
Kolejny raz na kiermaszu wystawia się Radosław Czyrwony ze swoimi imponującymi roślinami iglastymi. – Jesteśmy tutaj od 17 lat i co roku oferujemy rośliny iglaste, które o tej porze roku prezentują się imponująco. Mamy również rośliny liściaste i o nie również pytają klienci – mówi Czyrwony.
W niedzielę kiermasz można odwiedzać do godziny 17:00.
Komentarze
0