Zabytkowy budynek dawnego arsenału jest teraz nieco wyższy i przede wszystkim bardziej funkcjonalny. Najbliższe tygodnie to czas na wyposażenie nowej sali koncertowej, zaplecza dla artystów i przestrzeni biurowej.

Słowianin jest zamknięty od lutego 2018 roku, kiedy to na podwieszanym suficie z płyt kartonowo-gipsowych pojawiły się rysy. Dokładna ekspertyza wykazała, że konieczna jest rozbiórka całego stropodachu. Przebudowa obiektu rozpoczęła się trzy lata później, w sierpniu 2021 roku.

I właśnie nastąpił jej finał. Prace budowlane oficjalnie zostały zakończone, obiekt uzyskał pozwolenie na użytkowanie.

Nowa sala koncertowa i zaplecze dla artystów

Największe zmiany zaszły tam gdzie pojawiły się uszkodzenia, czyli na ostatniej kondygnacji budynku. To tam odbywały się koncerty i to tam jest teraz nowa sala koncertowa. 

– Dzięki zamontowanej ściance akustycznej ma możliwość podziału na dwa osobne pomieszczenia. Wykonana została nowa scena, zainstalowano także ustroje akustyczne. Obiekt posiada wyciszoną salę prób, salę konfekcyjną, zaplecze dla artystów oraz pomieszczenia gdzie mieścić się będzie zaplecze gastronomiczne. Przygotowane zostały również pomieszczenia biurowe. Dla gości dostępne są toalety oraz pomieszczenie matki z dzieckiem. Przebudowano klatki schodowe. Do obsługi obiektu zakupiony został schodołaz [nie zrealizowano pierwotnego pomysłu budowy zewnętrznej windy – red.] – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Odrestaurowana elewacja i papa fotowoltaiczna

Budynek zmienił się również od zewnątrz. Elewację odrestaurowano, rozpoczynając od czyszczenia laserowego. – Następnie wymienione zostały spoiny między cegłami i zewnętrzne parapety. W dalszym etapie prac naprawione zostały spękania w murze elewacji i na koniec wykonana została naprawa i odtworzenie elementów dekoracyjnych w murze elewacji. Dzięki tym zabiegom przywrócony został pierwotny kolor budynku – relacjonuje Piotr Zieliński.

Na dachu położono papę fotowoltaiczną składającą się ze 188 modułów o mocy 27 kW. Zmodernizowano także instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne.

Koszty wzrosły

Projekt przebudowy zmieniał się w trakcie prac, rosły również koszty. Wcześniej mówiło się o kwocie 13,8 mln zł, a ostatecznie trzeba było zapłacić generalnemu wykonawcy 18,5 mln zł. Było nim Przedsiębiorstwo Budowlane Ciroko Sp. z o.o.

To efekt m.in. robót dodatkowych zaplanowanych już w czasie trwania iwestycji. Chodzi przede wszystkim o prace zlecone przez straż pożarną, konserwację zabytkowych elementów elewacji czy rozbudowany układ wentylacji. Część dodatkowych prac wykonano na życzenie domu kultury.

– Zmieniona została aranżacja pomieszczeń, zmienił się ich pierwotnie zaprojektowany układ funkcjonalny i architektoniczny. Zrealizowano dodatkowe prace związane z montażem podliczników do kuchni i baru. Wykonano także prace związane z pełnym podziałem sali koncertowej na dwa niezależne pomieszczenia zarówno funkcjonalnie jak i akustycznie – wymienia Piotr Zieliński.

Na razie nie podano terminu oficjalnego otwarcia przebudowanego Słowianina. Będzie to możliwe po wyposażeniu obiektu. W mediach społecznościowych instytucja zapowiedziała już dwa jesienne koncerty – 18 listopada na nowej scenie wystąpi Happysad, a tydzień później zagrają zespoły Koniec Świata, The Analogs oraz Offensywa.