W styczniu przeprowadzono sondę wśród szczecinian na temat tego czy popierają budowę spalarni odpadów w mieście. Prawie 85% badanych opowiedziało się za jej powstaniem.

Spośród ponad tysiąca ankietowanych osób aż 84,6% zadeklarowało poparcie budowy zakładu, z czego 51,6% wyraziło zdecydowane wsparcie inicjatywy. Odsetek przeciwników inwestycji uplasował się na poziomie 6,5%, a niezdecydowanych lub nieposiadających zdania na ten temat było niespełna 9%. Ponadto ponad połowa badanych wyraziła pogląd, że znają potencjalne zagrożenie grzywną z tytułu niespełnienia wymagań wobec Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało aż 68,2% szczecinian. 72,4% z nich jest zdania, że uruchomienie spalarni zdecydowanie wpłynie pozytywnie na czystość w mieście. Przeciwnie uważa jedynie 10% respondentów. Sprecyzowanej opinii na ten temat nie posiada 17,4% mieszkańców.

Szczecinianie najgorzej wypadli w pytaniu o lokalizację inwestycji. Prawidłowego wskazania dokonało jedynie 8,4% z nich, a co piąty podał w odpowiedzi Pomorzany. Przyczyną tego stanu rzeczy jest z pewnością głośna w mediach przed kilkoma laty sprawa sprzeciwu mieszkańców tej dzielnicy wobec budowy zakładu spalania na jej terenie. 20% ankietowanych zadeklarowało znajomość przybliżonej lokalizacji spalarni. Obecnie Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów ma zostać zlokalizowany na Ostrowie Grabowskim. Tak jednoznaczne wyniki badania oznaczają duże przemiany w świadomości społecznej. Mieszkańcy Szczecina dostrzegają problem gospodarowania odpadami, a tym samym widzą ogromną potrzebę budowy spalarni odpadów na terenie miasta. Badania przeprowadziła szczecińska firma UNI - STAT Badania i Projekty Europejskie dla Biznesu S.C.