spotkania inne

Szczecin European Film Festival 2017 [program]

foto: materiały prasowe

Gdzie?
różne miejsca, szczegóły w programie poniżej
Kiedy?
Czwartek, 22.06.2017
O której godzinie?
17:00
Do kiedy?
Niedziela, 25.06.2017
Do której godziny?
22:00
Za ile?
na większość wydarzeń wstęp bezpłatny, szczegóły w programie poniżej
Opis wydarzenia
SEFF w tym roku po raz pierwszy latem i jesienią. Już od 22 do 25 czerwca nowa, bonusowa, letnia odsłona szczecińskiego festiwalu filmowego w wersji light. Jak co roku badać będziemy granice światowego kina.
W czerwcu w sekcjach konkursowych zaprezentowane zostaną krótkie formy filmowe międzynarodowych twórców – TELEFON ART, a także produkcje lokalnych reżyserów w przeglądzie Zachodniopomorskie Shorty oraz po raz pierwszy POP SEFF, czyli konkurs wideoklipów. Festiwal to przede wszystkim spotkania z widzami i twórcami. Podczas SEFF najważniejsza jest filmowa i bezpośrednia rozmowa o różnym postrzeganiu świata. Stąd obecność na tegorocznym festiwalu takich ciekawych osobowości, jak wybitna polska aktorka Agata Kulesza, fotograf i laureat międzynarodowej nagrody "World Press Photo" Tomasz Lazar, muzyk i animator kultury Łona, producent muzyczny Webber, dyrektor muzyczny Antyradia Marcin Bąkiewicz czy uznany krytyk filmowy Tomasz Raczek. Po raz pierwszy w programie duża dawka filmowych emocji dla najmłodszych w ramach SEFF MINI. A już w październiku najnowsze kino dokumentalne w Konkursie Europejskim i wiele innych filmowych (i nie tylko) wydarzeń.

Rzuć okiem!

Termin: 22 – 25 czerwca
Miejsce: Szczecin, różne miejsca (Akademia Sztuki w Szczecinie, Dom Kultury 13 Muz, Studio S1 Radia Szczecin, Bulwary Szczecińskie, Galeria Tworzę się!, Cesky Film)

PROGRAM:

czwartek 22.06.2017
SEFF MINI

okiem dziecka: „Wielka wyprawa Molly”
reż. Matthias Bruhn, Michael Ekbladh, Ted Sieger, Niemcy 2016
projekcje dla dzieci 4+
Dom Kultury 13 Muz
wstęp: 10 PLN
godz. 17:00

Mama, Tata i mała Molly – już brzmi dobrze, a gdy dopowiemy jeszcze, że są to Potwory – staje się już całkiem ciekawie. Pełnowartościowa przygoda filmowa w pełnym metrażu wrażeń. Tego nie można przeoczyć. Film był nominowany do nagród Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale 2016 oraz Złotego Kwiatu Paproci na Festiwalu Filmowym „Kino Dzieci” w Warszawie. Laureat nagrody Golden Goblet na International Film Festival.

TELEFON ART
rzuć okiem: konkurs małych form filmowych
oko w oko: Tomasz Lazar – laureat "World Press Photo"

Dom Kultury 13 Muz
wstęp wolny
godz. 19:00

Na jakie obrazki składa się Twoje życie? Tak mogłaby brzmieć zachęta do tworzenia autorskich filmów techniką dowolną. Na szczęście od wielu lat nie słabnie zainteresowanie TELEFON ART-em, który i w tym roku zaskoczy różnorodnością form, technik oraz sfilmowanymi zawijasami prosto z życia. 19 produkcji z 15 krajów ocenianych czujnym okiem laureta „World Press Foto” - Tomasza Lazara, a także pokonkursowe spotkanie z autorem nieocenionych zdjęć – to wszystko czeka na Was. Przybywajcie! Wy również będziecie mogli oddać głos na swojego faworyta!

piątek 23.06.2017
SEFF MINI
okiem dziecka: „Pan Żaba”

reż. Anna van der Heide, Holandia 2016
projekcje dla dzieci 6+
Dom Kultury 13 Muz
wstęp: 10 PLN
godz. 17:00

Film o przyjaźni, tolerancji oraz niezwykłych przygodach, które mogą wydarzyć się w każdej podstawówce. Tym razem jednak dzieją się w małej holenderskiej szkole, w której nauczyciel biologii staje się bohaterem niecodziennych zdarzeń. Film nominowany w kategorii „Najlepszy Holenderski Film Familijny” na festiwalu Cinekid 2016.

POP SEFF
rzuć okiem: konkurs światowych klipów
oko w oko: Łona, Marcin Bąkiewicz, Webber, Stoprocent

Akademia Sztuki w Szczecinie, Sala Teatralna
wstęp wolny
godz. 18:00

Konkurs krótkich filmowych form muzycznych - czyli tak zwanych klipów. Prezentowane w tej sekcji obrazy przełamują standardowe formy gatunku, zaskakując unikalnymi mieszankami obrazu i dźwięku. Do tegorocznego konkursu zakwalifikowały się 23 klipy z 18 krajów z kilkuset nadesłanych z całego świata. Kto zwycięży zależeć będzie tylko od Waszych głosów! Po prezentacji o kondycji przemysłu twórców i dystrybutorów wideoklipów porozmawiamy z:
- muzykiem Adamem "Łoną" Zielińskim,
- producentem muzycznym Andrzejem "Webberem" Mikoszem,
- dyrektorem muzycznym Antyradia Marcinem Bąkiewiczem
- przedstawicielami grupy producenckiej Stoprocent - Eweliną Marcinkowską i Piotrem Gołdychem.

Strefa Chillout
rzuć okiem: Český Filmoznawca poleca – Lynch vol.1

Český Film
wstęp wolny
godz. 21:00

Retrospektywa twórczości jednego z najwybitniejszych wizjonerów współczesnego kina – Davida Lyncha. Zaproszenie dla wszystkich - nie tylko dla tych, którzy noszą się w wężowych kurtkach.

Filmowa niespodzianka #1
Pierwszy w pełni autorski film Davida Lyncha. Sensoryczny, dwuznaczny i hipnotyzujący obraz wyniósł Lyncha do panteonu najważniejszych reżyserów XX wieku. A cała historia zaczyna się od znalezienie ludzkiego ucha.

Filmowa niespodzianka #2
Kurtka z wężowej skóry, która symbolizuje „indywidualność i wiarę w wolność jednostki", dwoje zakochanych w sobie do szaleństwa ludzi i ścigające ich demony przeszłości. Baśń o miłości, przesiąknięta kiczem, przemocą, seksem, brutalnością, ale kończąca się happy endem.

sobota 24.06.2017
SEFF MINI
okiem dziecka: Filmowy Plac Zabaw vol.1
warsztaty: 7-9 lat

Galeria TWORZĘ SIĘ
zapisy, wstęp: 10 PLN
godz. 11:00

SEFF MINI
okiem dziecka: Filmowy Plac Zabaw vol.2
warsztaty: 10-13 lat

Galeria TWORZĘ SIĘ
zapisy, wstęp: 10 PLN
godz. 13:30

Filmowy Plac Zabaw to połączenie planu zdjęciowego, pracowni animacji z warsztatami filmowymi dla dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów przestrzeń galerii zamieni się w ministudio animacji oraz plan zdjęciowy, na którym będzie można bawić się filmem, wcielając w rolę aktora, reżysera czy animatora konkretnej sceny filmowej.

Prowadzenie: Krzysztof Kuźnicki (Stowarzyszenie KAMERA), Paulina Ratajczak (Fundacja Las Sztuki).

Zachodniopomorskie Shorty
rzuć okiem: konkurs krótkich metraży

Akademia Sztuki w Szczecinie, Sala Teatralna
wstęp wolny
godz. 18.00

Wokół Szortów kręcimy się już po raz 7. Czasem kręcimy nosem, dużo częściej jednak zakwalifikowanych do finału namawiamy, aby nie zaprzestawali swojego autorskiego kręcenia. W tym roku pod lupą Jury znajdzie się 13 obrazów, z których każdy reprezentuje inny język, technikę oraz emocję filmową. Wszystkie jednak filmy spina hasło „wysokiego poziomu” i „ciekawych rozwiązań”. Konkurs oceniać będą: krytyk filmowy dr Damian Romaniak, filmoznawca Grzegorz Kowalski, przedstawiciel festiwalu polenmARkT dr Marek Fiałek oraz publiczność.

Strefa Chillout
rzuć okiem: Český Filmoznawca poleca – Lynch vol.2

Český Film
wstęp wolny
godz. 21:00

Retrospektywa twórczości jednego z najwybitniejszych wizjonerów współczesnego kina – Davida Lyncha. Czy to sen czy to jawa?

Filmowa niespodzianka #3
Ten film definiuje jedno słowo: „dualizm”. Gdy widz zagłębia się w intrygującą historię o femme fatale i naiwnej blondyneczce, reżyser przewraca cały obraz do góry nogami wbrew zasadom logiki.

Filmowa niespodzianka #4
Lynch podany sauté. Film mający niemal biblijny sposób kreacji, opowiada o drodze, wybaczeniu, przemijaniu i wolności przy użyciu maszyn rolniczych.

YELLOW PARTY / Bass Is Fundamental
nie zmruż oka: DJ set Olah, Null PTR, Teoem – night party

Mobilny Instytut Kultury
Bulwary Szczecińskie
wstęp wolny
godz. 22:00

Jeśli szukać dobrych kadrów filmowych to tylko w niepowtarzalnych okolicznościach przyrody. Pięknie na rzecz festiwalu filmowego kadrować nam się będą bassowe dźwięki na Bulwarach Szczecińskich w Mobilnym Instytucie Kultury. Wszystko za sprawą nieocenionego Bass Is Fundamental, który sobotnią nocą dokona iście imprezowej selekcji tanecznych numerów. Za sterami: Olah, Teoem i Nullptr. Ich styl to mieszanka rytmów z Jamajki ze szczególnym uwzględnieniem jej klubowych odmian.

niedziela 25.06.2017
SEFF MINI
okiem dziecka: zestaw krótkich filmów – Chodzę do kina!

projekcje 4+
Galeria TWORZĘ SIĘ
zapisy, wstęp: 5 PLN
godz. 11:00

W kinie na naszych oczach dzieją się nawet najbardziej niezwykłe historie. Krokodyl, mysz, słoń, żaba i inni mieszkańcy miasteczka zwierząt razem gotują zupę z kamieni, górskie szczyty dokuczają nieśmiałemu pagórkowi, a mały starszy brat uczy się trudnej sztuki dzielenia się. Filmy prezentowane i nagradzane na m.in.: New York International Children's Film Festival 2017, Angers European First Film Festival 2015. Chodźcie do kina!

Let's Talk Film
Jak spogląda się na współczesne kino z Panteonu? O to pytamy zapraszanych na festiwal gości specjalnych i niekwestionowane gwiazdy. Rozmowy dotyczą kondycji kinematografii, ruchomych obrazków powstających na całym świecie, misyjności i komercyjności kina oraz sławy tej odczuwalnej na co dzień i od święta.
rzuć okiem: przegląd filmów z Agatą Kuleszą

"Ida"
reż. Paweł Pawlikowski, Polska/Dania 2013
(godz. 13:00)

Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są.

„Róża”
reż. Wojciech Smarzowski, Polska 2011
(godz. 15:00)

Lato 1945. Tadeusz, były żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, wędruje przez Mazury. Dociera do wdowy po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość… niemożliwa?

„Sala samobójców”
reż. Jan Komasa, Polska 2011
(godz. 19:00)

Dominik, wrażliwy nastolatek z bogatej, lecz dysfunkcyjnej rodziny, zostaje upokorzony i odrzucony przez rówieśników, gdy przypadkowo ujawnia swoje homoseksualne skłonności. Załamany chłopak znajduje zrozumienie u Sylwii, zafascynowanej autodestrukcją i śmiercią dziewczyny, którą spotyka w sieci. Bohater coraz bardziej pogrąża się w wirtualnym świecie, tracąc poczucie rzeczywistości i uciekając od normalnego życia.

oko w oko: Agata Kulesza – spotkanie z udziałem aktorki
(godz. 17:00)

Agata Kulesza jest jedną z najwybitniejszych aktorek w Polsce. Pochodzi ze Szczecina. Jest laureatką około stu nagród aktorskich polskich i zagranicznych: w tym trzykrotna nagroda Polskiej Akademii Filmowej Orły, nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych (m.in. we Francji, Hiszpanii, USA). Nagrodzona przez Los Angeles Film Critics Association, krytyków filmowych w Nowym Jorku i Chicago. Film ”Ida” z Agatą Kuleszą w roli głównej otrzymał pierwszego w historii polskiej kinematografii Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Studio S1 Radia Szczecin
wstęp 15 zł (przegląd filmów i spotkanie)
godz. 13:00

SEFF MINI
okiem dziecka: zestaw krótkich filmów – Różne strony świata!

projekcje 6+
Galeria TWORZĘ SIĘ
zapisy, wstęp: 5 PLN
godz. 13:30

Dlaczego warto podróżować, poznawać nowe miejsca, innych ludzi? Czy podróżujemy zawsze środkami lokomocji: pociągiem, samolotem? A może również, kiedy czytamy książkę lub oglądamy film? SEFF MINI zaprasza w filmową podróż, pełną emocji i niespodzianek! Produkcje nagradzane na międzynarodowych festiwalach m.in. za wielką wodą w Kanadzie, słonecznej Kalifornii czy San Diego Kids International Film Festival.

Strefa Chillout
rzuć okiem: Český Filmoznawca poleca – Lynch vol.3

Český Film
wstęp wolny
godz. 21:00

Retrospektywa twórczości jednego z najwybitniejszych wizjonerów współczesnego kina – Davida Lyncha. Każda przyszłość ma swojego księcia.

Filmowa niespodzianka #5
Jak głosi plotka, David Lynch zrezygnował z reżyserowania "Gwiezdne Wojny: Część VI - Powrót Jedi" na rzecz reżyserii tego filmu. Adaptacja znakomitej powieści, opowiadającej o wszechświecie, w którym „melanż” przedłuża życie i umożliwia podróże kosmiczne. I nie jest to XXI wiek.


Współfinansowanie: Gmina Miasto Szczecin, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopolskiego.

Patronat honorowy: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Szczecin, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Adres strony www: http://europeanfilmfestival.szczecin.pl/
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję