To, co wyróżnia raperów spośród wielu artystów reprezentujących inne gatunki muzyczne to fakt, że w swoich tekstach podkreślają oni swoje pochodzenie. Nie inaczej jest w przypadku MC’s wywodzących się ze Szczecina.
Łona: o tym, co było przed ”Końcem żartów”
Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że obecnie najbardziej rozpoznawalnym i cenionym szczecińskim raperem jest Łona, czyli Adam Zieliński. Artysta znany jest przede wszystkim słuchaczom z działalności solowej (”Koniec żartów”, ”Nic dziwnego”), a później w duecie z Webberem (mimo że wyprodukował on dwa wcześniejsze krążki Łony, nie były one sygnowane jego ksywką).
Zanim jednak Łona dał się poznać jako autor ”Końca żartów” działał w szczecińskiej grupie Wiele C.T, którzy tworzył z takimi raperami jak: Rymek (obecnie jest m.in. jego koncertowym hypemanem), Roxi, NecOne i West. Za produkcję muzyczną odpowiadał zaś jego obecny i długoletni współpracownik – Webber. Niestety przygotowany przez Wiele C.T. album zatytułowany ”Owoce miasta” nie ukazał się oficjalnie na rynku muzycznym, ale został wydany jako nielegal w 1999 roku.
”Zdrojowa”
Z tej płyty najbardziej rozpoznawalnym przez słuchaczy jest utwór ”Kawa”, w którym Łona opowiada o miłości do tej używki. Jednak oprócz niego znajdują się utwory, w których członkowie Wiele C.T. odnoszą się do miejsca, z którego się wywodzą. Kilkukrotnie pojawiają się w nich bezpośrednie nawiązania do naszego miasta. Bowiem raperzy wymawiają w nich takie słowa jak: „Szczecin” czy „szczeciński”. Jednak, gdy w swoich tekstach artyści mówią o „mieście”, „ulicach”, „osiedlach” czy „blokach”, to słuchacze wiedzą, że chodzi właśnie o stolicę województwa zachodniopomorskiego.
Jednym z kawałków, w których pojawiają się odniesienia do Szczecina, jest ”Zdrojowa”, a dotyczy konkretnej szczecińskiej ulicy znajdującej się na osiedlu Arkońskim. Już na samym jego początku pojawia się nawiązanie do naszego miasta: „Wiele C.T. Szczecin określ miejsce pobytu”.
W dalszej części możemy znaleźć m.in. następujące wersy Roxi’ego: „To jest moje podwórko moi ludzie/I to, co trwa tak krótko/ Zwykły dzień moje marzenia/ Przeciw moim smutkom o tym słówko”, „Codziennie dzieje się to samo/ Na stołach na samie pod garażową bramą/ Zawsze jest tak samo
Daje miłość i cieszę się miłością oddaną cieszę się” oraz podkreślający przynależność do wymienionej wcześniej ulicy: „Zawsze pierwsza Zdrojowa/Do punktu wyjścia sprowadź”.
Uwagę zwracają również linijki, które napisał NecOne: „Na moim podwórzu to, co zwykle/ Ci sami ludzie, do których przywykłem/ Rymy i metafory w rytmie/ Korzystam z tego, co uchwytne”
”Owoce miasta”
Innym utworem ze wspomnianego wyżej krążka, w którym członkowie Wiele C.T. nawiązują do Szczecina, są tytułowe ”Owoce miasta”. W tym kawałku możemy znaleźć m.in. następujące rymy Łony: „Jestem owocem miasta szczecińskim/ Czuje się tu dobrze jak Bill Clinton w łóżku z Moniką Levinsky” czy „(…) wiele zawdzięczam temu miastu/ Tu się nauczyłem liczyć do stu jedenastu”.
Uwagę zwracają również linijki napisane przez Rymka: „W cieniu bloków rosną indywidualności/ W labiryncie ulic skryci, niewidoczni/ Spędzamy życie w sposób owocny/Mikrofon to atrybut pomocny” czy „Moi ludzie moje miejsca klimaty osiedlowe/ Wciąż zmieniają się kluby, ale stałe są przystanki tramwajowe/ Urodzony w mieście tu trwam i tutaj umrę/ Głowę podnoszę dumnie, nie zważając na warunki trudne”.
Ciekawy jest również tekst napisany przez NecOne’a: „Jestem tu w inne miejsce mnie nie przesuniesz/ Wielu tak jak ja mieszka w bloku, więc rozumiesz/ W tramwaju w autobusie w tłumie/ Jadę taryfą jak mam grube/ Miasto chowa się nie zgubię (…)”.
Mnie osobiście najbardziej do gustu, z tego utworu, przypadły wersy, które napisał Roxi: „Moje miejsce to szare miasto/ I nad nim jego niebo niebieskie/ Dni słoneczne i jeszcze moje marzenia podlane kwaśnym deszczem/ Taki jestem moja przestrzeń jest w moim mieście” czy „Ludzie, jednostki oni są jak ziarna, są dumą tego miasta i takich miast/ To ukształca i powoduje, że się zmieniasz tak jak ja, tak jak ja”.
Z perspektywy czasu kawałek ”Owoce miasta” można uznać za wyjątkowy również ze względu na fakt, że wykorzystano w nim ten sam sampel (pochodzi on z utworu Bobby’ego Vintona ”Mr. Lonely”), który użyty został w jednym z największych hitów Akona, a mianowicie ”Lonely”.
O Szczecinie nie tylko na początku drogi artystycznej
Należy zaznaczyć także fakt, że wywodzący się z Wiele C.T. raperzy podkreślali swoje przywiązanie do naszego miasta nie tylko na początku swojej muzycznej kariery, ale także na jej dalszych etapach. O tym przeczytacie w kolejnej części cyklu ”Szczecin w twórczości raperów”, która ukaże się już za tydzień.
Kolejna odsłona "Szczecin w twórczości raperów", w której przyjrzę się bliżej solowym dokonaniom Łony, już za tydzień. I tak co środę.
Komentarze
7