O tytuł do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016 ubiega się kilkanaście polskich miast. „Jednak, to nie jest wyścig największej, najdroższej imprezy kulturalnej. Projekt ESK jest po to, by wyciągać miasta i pokazywać je światu”.

Aplikację o tytuł ESK 2016 Szczecin złoży we wrześniu 2010 roku

W poniedziałek 9 listopada 2009 roku w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oficjalnie ogłosi konkurs dla miast starających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wtedy dowiemy się jaki będzie termin złożenia przez Szczecin aplikacji o tytuł ESK 2016. Przewidywania wskazują, że stanie się to za około 10 miesięcy – na początku września 2010 roku. Wtedy to, przed Szczecinem stanie wyzwanie około 300 dni na dokładnie opracowanie ciekawej propozycji aplikacji, który da nam szansę na zdobycie w 2016 roku tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Szczeci ubiega się o tytuł ESK od 2007 roku

Szczecin ubiega się o tytuł ESK od 2007 roku, a z inicjatywą ESK dla Szczecina wyszła animatorka kultury Anna Suchocka. Tytuł przyznawany jest przez Unię Europejską od 1985 roku. Od 2001 roku o tytuł mogą starać się dwa miasta, po jednym z dwóch wyznaczonych na dany rok państw. W 2016 roku będą to Polska i Hiszpania.

Kryteria oceny aplikacji o tytuł ESK – europejskość i innowacyjność

Ocenę aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przeprowadzi komisja składająca się z 13 ekspertów – 6 polskich i 7 zagranicznych. Najważniejszymi kryteriami oceny mają być europejskość, obywatelskość i innowacyjność. Na początku 2011 komisja selekcyjna zdecyduje czy Szczecin przejdzie do drugiego etapu konkursu. Jeśli tak, wtedy też rozpocznie się kampania promocyjna i wizerunkowa miasta. W wyścigu o tytuł ESK bierze udział kilka polskich miast.

Dwie prędkości w wysięgu o tytuł ESK 2016

Jakie szansę ma Szczecin na zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016? Praktyka pokazuje, że komisja wybiera te miasta, które dzięki programowi obchodów zaplanują największe zmiany w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym miasta. Pokazuje, że w konkursie nie wygrywa Budapeszt z miastem Pecz i nie wygrywa Poczdam, a Essen. Dlatego wierzymy, że wygra Szczecin. – mówi dyrektor zespołu Szczecin 2016 Marek Sztark. I dodaje: Mówi się o takich dwóch prędkościach, o miastach wielkich takich jak: Łódź, Warszawa, Gdańsk, do nich się zalicza również Wrocław, które bardzo dużo inwestują i które wyprzedzają nas o wiele długości. I są miasta, które chcą i mają wielki potencjał do tego, aby dzięki temu konkursowi coś zmienić. Do tej kategorii miast, należy Szczecin, Lublin, Rzeszów, czy Katowice. (…) Jeśli uznać, że jedno z tych wielkich miast będzie faworytem, to być może, do drugiej tury przejdą dwa miasta – jedno to duże i być może, a ja jestem przekonany, że tak, - nasze miasto.

Dlaczego możemy aspirować do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury?

Prezydent miasta Piotr Krzystek podsumowuje starania Szczecina o tytuł ESK 2016: To nie jest wyścig największej, najdroższej imprezy kulturalnej. Projekt o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest po to, by wyciągać miasta i pokazywać je światu.