Stowarzyszenie Lecim na Szczecin otwiera nowy projekt o nazwie „Kawiarenka szczecińska”. Wszystkie osoby, które wyjechały z różnych względów ze Szczecina do Warszawy, mogą spotkać się w jednym miejscu, wymienić poglądami o mieście, z którego pochodzą oraz zaproponować swoje pomysły.

Stowarzyszenie zostało założone w grudniu 2007 r. przez młodych szczecinian mieszkających i studiujących w Warszawie.

-Głównym obszarem działania Stowarzyszenia jest Warszawa. Spotkania będą odbywać się tutaj, ponieważ chcemy zachęcać tutejszych szczecinian do rozmów o mieście, z którego wyjechaliśmy. W Szczecinie odbywają się różnorakie dyskusje, debaty, spotkania poświęcone Szczecinowi. Nam ich tutaj brakuje, stąd pomysł na kawiarenkę- wyjaśnia Prezes Stowarzyszenia Lecim na Szczecin, Michał Koczalski.

Wzorem Café des Phares na placu Bastylii w Paryżu, gdzie w 1992 r. powstała tzw. kawiarnia filozoficzna, organizatorzy pragną stworzyć w Warszawie czas i przestrzeń do rozmów na dowolne choć nieprzypadkowe tematy, których wspólnym tropem będzie Szczecin. Jak dotąd w Polsce prawdopodobnie nie powstała taka inicjatywa.

- Nie słyszałem jeszcze o takim pomyśle. Jest sporo organizacji zrzeszających osoby przybyłe do Warszawy z innych miast, ale funkcjonują one raczej na zasadach spotkań towarzyskich. Tworząc przeszło 2,5 roku temu Stowarzyszenie postanowiliśmy pójść krok dalej i organizować konkretne wydarzenia- dodajeMichał Koczalski.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 16 czerwca (środa) o godz. 19 w sercu Warszawy, w kawiarni Kawangarda. Będzie trochę historii:  dyskusja na temat znaczenia urodzin Szczecina i roli ich świętowania. Za hasło przewodnie rozmowy przyjęto napis z rysunku szczecinianina, Henryka Sawki: "Zdobywamy czy wyzwalamy?".

Nie będzie to pierwsze i ostanie spotkanie. Organizatorzy planują cały cykl, średnio jeden zjazd w miesiącu.

- Od września podejmiemy kwestie związane z gospodarką Szczecina, porozmawiamy o tożsamości miasta (najprawdopodobniej z prof. Ingą Iwasiów), poruszymy temat lokalnej kultury, działań organizacji pozarządowych, nie obejdzie się bez polityki.

Stowarzyszenie Lecim na Szczecin ma również swoje miejsce na facebooku: http://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Lecim-na-Szczecin/75776702025?v=wall

Udział w spotkaniu w Warszawie potwierdziło kilkanaście osób. Gościem specjalnym będzie Kazimierz Wóycicki, były dyrektor IPNu w Szczecinie.

Od dzisiaj można się rejestrować na specjalnej stronie (http://www.today-live.com/konferencja/), aby w środę od 19.00 móc nie tylko oglądać, ale wziąć udział w spotkaniu w ramach projektu kawiarenka szczecińska.
Hosting transmisji online zapewnia www.stream360.pl.