Czy Szczecin stanie się miejscem docelowym inwestorów zagranicznych? By tak się stało potrzebne jest bogate zaplecze technologiczno-informatyczne. Przełom roku 2012/2013 ma być znaczący dla wykorzystania potencjału Szczecina, a to za sprawą wybudowania Parku Naukowo – Technologicznego POMERANIA.

Cele i założenia

W Szczecinie brakuje obiektów do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie badań oraz rozwoju. Park POMERANIA ma za zadanie wypełnienie tej luki, by nasze miasto stało znaczącym ośrodkiem nowoczesnych technologii zarówno w Polsce, jak i W Europie. Według Prezesa Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego Grzegorza Fiuka kluczem do rozwoju regionu jest właśnie stworzenie Parku. Kapitał z zagranicy przychodzi, gdy widoczne są możliwości rozwoju i POMERANIA ma się do tego przyczynić. Pierwszym krokiem ku temu jest stworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości IT, znajdującego się przy ul. Niemierzyńskiej. Oficjalne jego otwarcie ma się odbyć pod koniec kwietnia bieżącego roku. Dalszymi etapami w tworzeniu kompleksu jest wybudowanie drugiego budynku Inkubatora, siedziby Centrum Komputerowego oraz Centrum Innowacji. W Centrum Komputerowym swoje miejsce znajdą: Centrum Zarządzania Siecią, Centrum Zarządzania I Przetwarzania Informacji Niejawnych, Centrum Archiwizacji Danych oraz Centrum Przetwarzania Danych. Umożliwi to między innymi masowe przetwarzanie danych, hostowanie usług czy wirtualizację infrastruktury informatycznej dla potrzeb firm działających na terenie Parku, ale również podmiotów gospodarczych i administracji publicznej. Centrum Innowacji będzie przeznaczone na działalność firm zajmującymi się technikami informacyjnymi oraz dla ośrodków badawczo-rozwojowych funkcjonujących na podstawie wiedzy i społeczeństwa informacyjnego. Jest to potrzebne do organizacji systemów wsparcia i help desk, bankowości elektronicznej e-commerce czy e-learningu. W Centrum tym umieszczone będzie: Centrum Technologii Informacyjnych, Centrum Transferu Technologii, Ośrodek Sieci Współpracy Przedsiębiorstw, a także Centrum Usług. TA część kompleksu ma powstać do 2013 roku. Natomiast w planach jest wybudowanie również Centrum Szkoleniowego, Centrum Biznesowego oraz Centrum Kongresowego. Zakończenie całości inwestycji przewidywane jest w 2020 roku i ma pochłonąć od 800 mln do 1 miliarda złotych. Około 60% inwestycji będzie finansowe ze środków budżetu miasta, zaś pozostałe 40% będzie pozyskiwane z programów Unii Europejskiej.

Miejsce rozwoju przedsiębiorczości

Na co może liczyć młody przedsiębiorca? Przede wszystkim na wsparcie i doradztwo oraz udostępnienie powierzchni do prowadzenia działalności. Do dyspozycji będą również sale konferencyjne, komputerowe i pomieszczenia magazynowe Dla młodych firm przygotowane są specjalistyczne szkolenia, między innymi z zakresu: zarządzania projektami, zarządzania czasem, zarządzania bezpieczeństwem informacji, a także z szeroko rozumianego marketingu i sprzedaży. Ma to na celu by firma po okresie inkubacji (która ma trwać maksymalnie 3 lata) stała się prężną i samodzielną jednostką. W ramach programu inkubacji przewidziane są działania w postaci konsultacji z ekspertami, mentoringu, spotkań grupowych, dostępu do biblioteki wzorów dokumentów oraz kalendarza imprez branżowych, jak również uczestnictwa w debatach i warsztatach. Pragniemy by system szkoleń i informacji dla przedsiębiorców był bardziej przejrzysty i uporządkowany, niż jest to w chwili obecnej – mówi Katarzyna Papierkowska, menadżer ds. rozwoju SPNT. Prezes Fiuk dodaje: dla nowopowstających firm chcemy pełnić rolę przewodnika, ale nie ojca czy matki, którzy by ich we wszystkim wyręczali. Ważny jest efekt synergii, bo dzięki niemu można zdziałać więcej.

Współpraca i nowe możliwości

Park Naukowo-Technologiczny POMERANIA nastawiony jest na ścisłą współpracę z uczelniami wyższymi, Parkami Przemysłowi w Goleniowie, Policach i Stargardzie, a także ze szczecińskim Muzeum Techniki. Jest to ogromna szansa dla rozwoju naszego regionu. W mniejszej skali – jest okazją do rewitalizacji zapomnianej nieco dzielnicy Niebuszewo. Wybudowanie tak znaczącego kompleksu w znaczący sposób ożywiłoby infrastrukturę tamtejszej okolicy. Czy tak się stanie? Bądźmy dobrej myśli, by trwający i wciąż popularny „kryzys” nie pokrzyżował zamierzonych działań, a wytyczone cele zostały w pełni spełnione.