Nie ukrywał radości ani satysfakcji, ponieważ miejsce to ma łączyć mieszkańców i przypominać, jak wielkim dziełem jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jerzy Owsiak, pomysłodawca i organizator Finału WOŚP, był dzisiaj gościem inauguracji pl. WOŚP na szczecińskiej Łasztowni.

Placem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został nazwany bezimienny do tej pory plac na Łasztowni, na którym znajdują się m.in. wielki napis SZCZECIN oraz pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina. Dziś pojawiła się na nim oficjalna tablica. 

– Wszyscy wiemy, jak ważna jest dla wszystkich Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dziękujemy za to, co pan robi dla Polski – mówił podczas uroczystości odsłonięcia tablicy z nową nazwą Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – WOŚP angażuje ludzi, sprawia, że ludzie dobrego serca są aktywni. Chcemy uhonorować aktywność organizacji, choćby tak symbolicznie.

– Dziękuję ci Jurku, że prowadzisz to dzieło i wspierasz nasze szpitale. Jako marszałek jestem odpowiedzialny za osiem szpitali, do których trafił sprzęt za kilkadziesiąt milionów złotych. Gramy wspólnie z WOŚP, ale na Pomorzu Zachodnim spotkamy się także w Czaplinku na Pol'and'Rock Festiwal – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Sam lider Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie ukrywał, jak ważne jest dla niego takie symboliczne działanie. – 1366 sztuk sprzętu dla zachodniopomorskich szpitali, 11 sztabów, ponad 65 milionów złotych dla 19 placówek medycznych z całego województwa. Bardzo dziękuję za ten apel na moją cześć, to jest hołd przede wszystkim dla wolontariuszy i ludzi dobrej woli – mówił Jerzy Owsiak.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowany jest co roku w styczniu. W Szczecinie główny sztab pracuje w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, czyli właśnie na Łasztowni.

W Szczecinie dyskusję o pl. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęto w 2018 roku, gdy pojawiła się inicjatywa uchwałodawcza, by tę nazwę otrzymał plac w pobliżu Galerii Kaskada. Wówczas nie było woli politycznej, by skutecznie zająć się tematem. Ostatecznie o tym, że plac WOŚP powstanie i będzie zlokalizowany na Łasztowni zdecydowano na ostatniej sesji rady miasta minionej kadencji.