Zatańczą do „Happy” Pharrella Williamsa, wypuszczą w niebo życzenia dla Europy, porozmawiają o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i spotkają się na debacie na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dzień Europy w Szczecinie będzie obchodzony przez cały tydzień.

9 maja państwa członkowskie Unii Europejskiej obchodzą Dzień Europy. Święto zostało ustanowione w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana w 1950 roku.

Zatańczą do „Happy”, a potem wypuszczą do nieba żółte i niebieskie balony

Z tej okazji w piątek na szczecińskiej (dawnej) Alei Kwiatowej odbędzie się akcja flash mobowa. - O godz. 11:00 uczniowie szczecińskich szkół podstawowych będą tańczyć do utworu „Happy” Pharrella Williamsa. Będzie to pewnego rodzaju symbol, pokazujący, że cały Szczecin jest happy ze swojej 10-letniej już obecności w Unii Europejskiej. - mówi Joanna Tyszkiewicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin.

Zabawy, tańce i animacje dla dzieci potrwają około dwóch godzin, a cała akcja zakończy się wysłaniem życzeń dla Europy. - Zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina do przejścia w wesołym korowodzie na Wały Chrobrego. Tam każdy będzie mógł wypisać swoje życzenia dla Europy, ewentualnie marzenia związane z Unią Europejską i następnie około godz. 13:00 zostaną one razem z żółtymi i niebieskimi balonami wypuszczone w niebo. - zapowiada Joanna Tyszkiewicz.

Obchody Dnia Europy zakończą cały Tydzień Europejski, który w Szczecinie rozpoczął się dzisiaj, 5 maja, warsztatami „Jestem blogerem i co dalej?” prowadzonymi przez Pawła Krzycha, autora bloga www.szczecinblog.pl oraz fanpage'a „Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie”.

Dowiedz się więcej o Unii Europejskiej

We wtorek, 6 maja, w godz. 11:00 – 12:00 w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych US przy ul. Krakowskiej 71-79 odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej. Opowiedzą oni o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, ofercie dla mieszkańców Szczecina oraz organizowanych wydarzeniach. - Sami studenci wystąpili do nas z taką inicjatywą. Chcą dowiedzieć się jakie mają możliwości związane z naszym członkostwem w Unii i poszerzyć swoją wiedzę na temat działalności naszego punktu. - mówi Małgorzata Ludwiczek, kierownik Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin. Na spotkanie mogą przybyć wszyscy szczecinianie, nawet ci bez statusu studenta.

Niepolitycznie o polityce

Dzień później będzie miała miejsce debata europejska pn. „Polacy czy frakcje polityczne – na kogo głosuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego?”. Jej celem jest uświadomienie mieszkańcom Szczecina, że swoim głosem wybierają kierunek zmian, w jakim zmierzać będzie Europa przez najbliższe kilka lat. - Chcemy, by w naszym województwie była lepsza frekwencja podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Być może ta debata, na której będziemy mówić niepolitycznie o polityce to zmieni. Eksperci, którzy zaszczycą nas tego dnia wyjaśnią jak funkcjonuje Parlament UE, co oznacza dla nas głosowanie na poszczególnych kandydatów i czy ta frekwencja ma potem przełożenie na liczbę mandatów. - wyjaśnia Dorota Kowalewska z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie.

W debacie wezmą udział eksperci z całej Polski: prof. dr hab. Janusz Ruszkowski z US, ekspert MSZ, dr hab. Wawrzyniec Konarski, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Dominika Kasprowicz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, koordynator na Polskę projektu EUVOX 2014 oraz Aleksander Fuksiewicz, koordynator projektów „Program Europejski Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie”, autor raportów, analiz i ekspertyz dotyczących Unii Europejskiej.

Spotkanie poprowadzi Michał Kot z Polskiej Agencji Prasowej. Jak zapowiadają organizatorzy będzie miało ono charakter otwarty i apolityczny. Debata rozpocznie się o godz. 11:30 w Auli Wydziału Humanistycznego US przy ul. Krakowskiej 71-79.

Zostaw „lajka” w Książnicy Pomorskiej

Dodatkowo do końca maja w Książnicy Pomorskiej można oglądać wystawę zatytułowaną „Unia Europejska – lubię to!”, na którą składają się prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie Euforii, organizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin. Wystawa jest równocześnie tworzona przez odwiedzających. Chętni za pomocą kciuków wyrażających „Lubię to!” bądź „Nie lubię!”, mogą wyrażać swoje opinie na słupowym forum.

Tydzień Europejski jest organizowany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin, któremu partnerują Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie oraz Książnica Pomorska.

Patronat Honorowy nad projektem objęli Minister Spraw Zagranicznych i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach dotacji dla punktów informacji publicznej „Sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct” w latach 2013-2017.