Historia przedstawiona w kultowym amerykańskim filmie „Wielka Ucieczka” z 1963r. ma swoją kontynuację w Szczecinie. Na zapiski pilotów RAF dotarł za granicą Andrzej Fader i na ich bazie opracował scenariusz filmu dokumentalnego, który może przyczynić się do promocji naszego miasta. Zdjęcia zaczną się już w przyszłym miesiącu.
Jest 1944 rok. 80 śmiałków ucieka z najlepiej strzeżonego obozu III Rzeszy Luftwaffe w Żaganiu. Po wielodniowej obławie 50 z nich ginie, część trafia ponownie do obozu, zaś zaledwie trzem udaje się zbiec. Fabularyzowany film dokumentalny „Wielka ucieczka na północ” jest kontynuacją wątków, które nie zostały poruszone w hollywoodzkiej produkcji, w której główną rolę zagrał dobrze znany Steven McQueen.
Głównymi bohaterami filmu są norwescy piloci - podporucznik Jens Muller i sierżant Peter Bergsland. To na podstawie ich zapisków, dowiadujemy się jakie emocje towarzyszyły im od momentu wyjścia z tunelu aż do samego dotarcia do Szczecina i ucieczki przez port do Szwecji.
Historyczny film we współczesnej oprawie
Scenariusz przedstawia losy bohaterów od momentu ucieczki z obozu, poprzez wędrowanie po Szczecinie i porcie szczecińskim aż do momentu wypłynięcia szwedzkiego statku, którym lotnicy uciekają. Ciekawą koncepcją filmu jest ukazanie współczesnego Szczecina.
W filmie nasi bohaterowie występują w kostiumach z tego okresu, wszystkie postaci z jakimi się stykają są również w kostiumach, jednak miasto, które stanowi tło i ludzie są współcześni. Ta metafora czasoprzestrzeni zmienia nasze postaci w swoiste czarno białe hologramy z dalekiej przeszłości na tle współczesnych ludzi, ale podobnie jak wtedy w 1944 roku zamkniętych w sobie, pełnych lęku i obawy o swoją przyszłość. - mówi Andrzej Fader, scenarzysta, reżyser i montażysta filmu Wielka ucieczka na północ.
Narrator trzecim bohaterem
Kolejnym zabiegiem, który wpłynie na nietuzinkowe ujęcie filmu jest wprowadzenie trzeciego bohatera – narratora i historyka, Niko Rollmanna, który będzie relacjonował film w czasie rzeczywistym. Jego zadaniem będzie spajanie dwóch równoległych światów, które koło siebie funkcjonują, historię i współczesną rzeczywistość przechodzącą do historii.
Mamy więc dokument,film historyczny, który zacznie żyć własnym życiem. Bohaterski wyczyn dwóch Norwegów otworzył nowy kanał przerzutowy przez Szczecin do Szwecji i dał szansę setkom innych uciekinierów, dla których kierunek północ - Szczecin, stał się jedyną drogą do wolności. A ślady tego zdarzenia pozostały na zawsze w Szczecinie – tłumaczy Andrzej Fader.
Zaproponowane wypowiedzi narratora, szczególnie te przed kamerą są ciekawym zabiegiem, pozwalającym umieścić widzów w środku opowiadanej historii. - uważa dr Michał Kulik z Akademii Sztuki w Szczecinie, recenzent scenariusza.
Z pasji do Szczecina
Film będzie się składał z 39 scen, z czego zaledwie dwie nie zostaną nakręcone w naszym mieście. W obrazie Andrzeja Fadera zobaczymy takie miejsca jak Dworzec Główny, Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne (schron pod dworcem), Browar Stara Komenda, Kino Pionier, szczecińska starówka, Zamek, Łasztownia i port. Dodatkowo dograne zostaną sceny z Żagania oraz ze statku na pełnym morzu.
Jak przyznaje reżyser obrazu, pomysł na film wyrósł z pasji do Szczecina i chęci promowania miasta poprzez jego historię. Według dr Michała Kulika ta produkcja nie tylko przyczyni się do promocji naszego miasta, ale może również pomóc ludziom, którzy znają historię z okresu II wojny światowej jedynie z literatury.
Zaproponowany przez Andrzeja Fadera temat jest ważny. Pozwala szczecinianom i turystom, którzy
odwiedzają albo zamierzają odwiedzić Szczecin lub nasz region zaciekawić się Zachodniopomorskim. Mimo, że takie filmy dokumentalne opisujące autentyczne wydarzenia, są potrzebne, nie jest ich dużo. Sposób prezentacji bohaterów i ich losów budzi nadzieję na to, że pokolenia nieznające Wojny będą także chciały zapoznać się z losami bohaterów z czasów, o których mogą jeszcze przeczytać ale niezmiernie rzadko już usłyszeć od ludzi, którzy tamte czasy przeżyli. - tłumaczy dr Kulik.
Zagraj z aktorami Augustynowicz
Główne role przypadną aktorom z zespołu Anny Augustynowicz - porucznika zagra Przemek Walich, sierżanta Paweł Niczewski. Po zakończeniu produkcji w przyszłym roku pojawi się sztuka teatralna z bohaterami filmu Wielka Ucieczka na północ, a w 2014 w krajobraz Szczecina wkomponuje się wielka inscenizacja ucieczki, która zawsze będzie pokazywana w marcu (czas prawdziwej ucieczki) na nabrzeżu Starówka na Łasztowni.
Zdjęcia do filmu rozpoczną się 17 września. Wcześniej zaplanowany jest casting – więcej informacji na jego temat już jutro w naszym portalu.
Zobacz też:
Komentarze
4