W całej Polsce zatriumfował PiS, a tymczasem w Szczecinie nieznacznie wygrało PO, której wynik był jednak zdecydowanie gorszy niż cztery lata temu. Według Okręgowej Komisji Wyborczej na Platformę zagłosowało w niedzielę 31,08 proc. szczecinian. W 2011 roku PO wybrało aż 46 proc. mieszkańców. Tak duży spadek poparcia robi wrażenie.
Wyniki w Szczecinie i wyniki ogólnokrajowe
Według Okręgowej Komisji Wyborczej na PO zagłosowało 31,08 proc. mieszkańców Szczecina. Kandydatów z listy PiS poparło 28,32 proc. głosujących. Tymczasem ogólnokrajowy exit poll wskazuje na zdecydowane zwycięstwo partii Kaczyńskiego (39,1 proc.) nad Platformą (23,4 proc.). Na najniższy stopień podium, inaczej niż w Polsce (7,1 proc.), wskoczyła w Szczecinie Nowoczesna.pl uzyskując 8,43 proc. Tymczasem trzecią siłą w Sejmie ma zostać ugrupowanie Pawła Kukiza (9 proc.). Ta formacja zdobyła w Szczecinie 8,19 proc. głosów poparcia. Nieoczekiwanie do parlamentu nie wchodzi Zjednoczona Lewica (6,6 proc.), która będąc koalicją kilku partii nie pokonała wyższego progu wyborczego (8 proc.). Tymczasem w Szczecinie pokonała tą magiczną granicę zdobywając 8,43 proc. głosów. W Sejmie natomiast zasiądzie jeszcze PSL, które nieznacznie, bo o 0,2 proc., przekroczyło pięcioprocentowy próg wyborczy wymagany dla jednolitych partii. W Szczecinie uzyskało zdecydowanie niższe poparcie tj. 3,78 proc. wyborców. Od PSL w naszym mieście był lepszy KORWIN (5,19 proc.) oraz Partia Razem (4,01 proc.).
Który z kandydatów dostał się do parlamentu?
W okręgu szczecińskich do wzięcia było 1 miejsce w Senacie i 12 miejsc w Sejmie. Do tej pierwszej izby parlamentu wchodzi prof. Tomasz Grodzki (PO), który jest wybitnym torakochirurgiem i wieloletnim dyrektorem szpitala w Zdunowie. W zeszłym roku bez powodzenia startował do Parlamentu Europejskiego. Obecnie jest radnym szczecińskiej rady miejskiej. Do Sejmu z okręgu szczecińskiego dostało się pięciu polityków PiS, pięć osób z PO, oraz po jednej z ugrupowania Kukiza i Nowoczesnej.pl. Tymi osobami będą Joachim Brudziński, Leszek Dobrzyński, Artur Szałabawka, Michał Jach i Krzysztof Zaremba z PiS. Natomiast z PO do Sejmu wchodzą Sławomir Nitras, Bartosz Arłukowicz, Norbert Obrycki, Magdalena Kochan i Arkadiusz Marchewka, który przebojem wdarł się do Sejmu ze swoim chwytliwym hasłem "Zdrowy wybór". Z ramienia Nowoczesnej do parlamentu wejdzie Piotr Misiło, a z ugrupowania Kukiza Sylwester Chruszcz. Frekwencja w województwie zachodniopomorskim wyniosła 47,26 proc.
Komentarze
0