Dziś (6.09.2010) w sali kominkowej Klubu 13 Muz odbyła się pierwsza publiczna prezentacja oficjalnej aplikacji Szczecina do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz dyskusja nad zawartymi w zgłoszeniu założeniami.

Szczecin oficjalnie wystartował

Do Klubu 13 Muz tłumnie przybyli przedstawiciele szczecińskich organizacji kulturalnych oraz mieszkańcy miasta zainteresowani postępami w staraniach o zaszczytne miano ESK 2016. Aplikację – w formie prezentacji multimedialnej – przedstawili jej twórcy: Marek Sztark (dyrektor SZCZECIN 2016), Dana Jesswein, Józef Szkandera oraz Robert Jurszo. Można było również obejrzeć zgłoszenie Szczecina w formie publikacji książkowej, w jakiej zostało dostarczone do resortu kultury w Warszawie. Do głównej komisji zgłosiło się również 10 innych polskich miast (Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Toruń, Warszawa, i Wrocław), z którymi nasze miasto będzie konkurowało o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Instytucja SZCZECIN 2016 otrzymała oficjalne potwierdzenie, że Szczecin został zakwalifikowany do konkursu.

Kultura zmieni wizerunek miasta

Aplikacja miała być skrótową, esencjonalną prezentacją miasta, podaną w takiej formie, aby wyróżniła się spośród zgłoszeń innych miasta i zainteresowała komisję. O tym, co się w niej znajdzie, dyskutowano od ponad roku zarówno na warsztatach, debatach w wąskim gronie specjalistów, jak i podczas spotkań z przedstawicielami szczecińskiej kultury. Twórcy aplikacji zamieścili na 223 stronach program prestiżowych wydarzeń artystycznych, które staną się podstawą szerokich zmian nie tylko w dziedzinie kultury. Przeobrażenia zajdą również w sferze społecznej (m.in. większa dostępność kultury, poznanie potrzeb mieszkańców jako podstawa do ukierunkowanych zmian) i gospodarczej (m.in. otwarcie na przemysły kreatywne), co pozwoli na zmianę wizerunku Szczecina. Na spotkaniu omówiono kluczowe zagadnienia dotyczące udziału miasta w konkursie: program badawczy „Obserwatorium kultury”, organizację obchodów ESK 2016 w Szczecinie oraz strategię pozyskiwania funduszy.

Czego Europa dowie się o Szczecinie?

W aplikacji Szczecin został przedstawiony jako wspólna przestrzeń kultury europejskiej (jednym z istotnych haseł stała się: „moc spajania”). Wyeksponowano korzyści płynące z pograniczności miasta: przenikanie kultury polskiej, niemieckiej, kultur skandynawskich. Podkreślony został również fakt, że start w konkursie o tytuł ESK był inicjatywą obywatelską i wynika z potrzeby mieszkańców. Szanse w zmaganiach Szczecina z innymi miastami to przede wszystkim: wyjątkowe relacje z Niemcami, obywatelskie źródła projektu oraz piękne pejzaże. Główne założenia projektu streszczone zostały w trzech hasłach: (1) „Łączenie Europy” (integracja przestrzeni codziennej oraz transgraniczna polityka kulturalna), (2) „Szczecin: redefinicja” (stworzenie „Karty Szczecińskiej”, w której będzie można znaleźć odpowiedzi na pytania, jak obchodzić się z dziedzictwem naszych ziem), (3) „Przepływy, fale, prądy” (ponowne powiązanie miasta z wodą).

Aplikacja zostanie opublikowana na stronie www.szczecin2016.pl już wkrótce.

Starania o ESK trwają nie od dziś

Starania o tytuł ESK to program wieloletni, mający na celu wprowadzenie trwałych zmian. Projekt będzie miał swoją kulminację latem 2016 roku. Na ten okres zaplanowano Wielki Festiwal Sztuki, który potrwa 100 dni i obejmie miasto oraz obszar metropolitarny (także po niemieckiej stronie granicy). Zwycięstwo Szczecina w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury pociągnie za sobą istotne decyzje w kwestii infrastruktury: Szczecin musi przygotować się na przybycie turystów chcących bliżej poznać utytułowane miasto. Ważna jest również zmiana podejścia samych mieszkańców, mająca polegać na tym, aby – cytując organizatorów – przybyłych gości nie witać słowami: „Dlaczego przyjechałeś do tej dziury?”, ale… „Witaj w centrum wszechświata”.

Kolejne kroki w dążeniach do ESK

W najbliższych planach organizatorzy mają przygotowanie wystąpienia w języku angielskim, które przedstawią komisji w Warszawie już w październiku. 30 września w Stargardzie Szczecińskim, podczas festiwalu „Transkultura”,  nastąpi ogłoszenie wyników konkursu na projekty, które zostaną włączone w starania Szczecina o ESK. W grudniu bieżącego roku zostanie ogłoszona skrócona lista miast, na której znajdzie się od trzech do sześciu kandydatów. Instytucja SZCZECIN 2016 stawia sobie również cele długoterminowe, takie jak: zaangażowanie mieszkańców w działalność na rzecz miasta, budowanie poczucia tożsamości oraz przywiązania do miejsca.

Więcej informacji na stronie: www.szczecin2016.pl.