Trudno uwierzyć, że najstarsze nieprzerwanie działające kino na świecie znajduje się w Polsce – mówi właściciel kina „Pionier” Jerzy Miśkiewicz. Jednak jeszcze trudniej uwierzyć w to, że znajduje się w Szczecinie.

Pierwszym widzem seansu ówczesnego kina „Odra”, miał być Piotr Zaremba

Początki kina „Pionier” notuje się na rok 1909, kiedy to w kinie pod nazwą „Helios – Welt – Kino – Theater” odbył się wówczas pierwszy pokaz filmowy. Do wybuchu II wojny światowej kino zmieniło swoją nazwę, ale podczas wojny nie przerwało swojej działalności. Podczas wojny od ataku bomb, uchował się zarówno budynek kina „Welt – Lichtspiele”, jak i cała okoliczna dzielnica Szczecina. W grudniu 1945 roku, wyświetlono w „Odrze" pierwszy powojenny film Siergieja Eisensteina „Iwan Groźny”. Pierwszym widzem pokazu filmowego, miał być jakoby pierwszy prezydent miasta Szczecina – Piotr Zaremba. Kino „Odra” zmieniło swoją nazwę na „Pionier” w grudniu 1950 roku i nosi tę nazwę już prawie 60 lat.

Najstarsze nieprzerwanie działające kino na świecie

Jerzy Miśkiewicz, który 2003 roku rozpoczął starania o uzyskanie tytułu najstarszego Kina Świata, zdobył go w sierpniu 2005 roku wraz z wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa. Trudno uwierzyć, że najstarsze nieprzerwanie działające kino na świecie znajduje się w Polsce – mówi właściciel kina „Pionier”. Jednak jeszcze trudniej uwierzyć w to, że znajduje się w Szczecinie. A jednak znajduje się w Szczecinie przy ulicy Wojska Polskiego 2 i ma już 100 lat.

Stulecie kina „Pionier” na 102!

W tym roku obchodzimy stulecie istnienia kina „Pionier”. Jednak jeśli uda się odszukać archiwalne materiały i daty, istnieje szansa, iż okaże się, że kino rozpoczęło swoją działalność nie w roku 1909, ale dwa lata wcześniej. Jeśli, rzeczywiście uda się ustalić kluczowe daty, to za rok, będziemy obchodzić nie 101., ale 103.rocznicę istnienia kina „Pionier”. W ramach tegorocznych 3 – dniowych obchodów, w które po raz pierwszy od 100 lat włączyły się władze Szczecina, zapowiedziany jest Benefis kina „Pionier” w piątek 25 września, przedpremierowy pokaz filmu „Rewers”.

Symfonia zmysłów za 10 groszy

W sobotę 26 i niedzielę 27 września za bilet na filmy takie jak „Kasia Ballou”, „Pół żartem pół serio” czy „Symfonia zmysłów” z Gretą Garbo w roli głównej, amatorzy kina zapłacą jedynie 10 groszy. Pod jednym warunkiem - przyjmowane są tylko nominały po 1 groszówce. Sala kinowa posiada 80 miejsc.