Zima nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią śnieg i nieuchronne mrozy. To spore zmartwienie dla wielu kierowców, bo właśnie wtedy zaczynają się poważne problemy z akumulatorami samochodowymi.
Zasięgnęliśmy porad w firmie Moto-Team ze Szczecina. Firma prowadzi sprzedaż akumulatorów różnych marek oraz zajmuję się ich montażem. Kontakt z firmą znajdziecie Państwo na stronie www.moto-team.szczecin.pl.
 
Czego my dowiedzieliśmy się w firmie Moto-Team?
 
- Moc rozruchowa akumulatora w temperaturze do 0*C, traci około 20% swojej mocy. Im większe mrozy tym słabnie siła naszych akumulatorów. W okresie najsurowszych chłodów nasza bateria samochodowa, może stracić nawet połowę swojej mocy. Całodniowa jazda na światłach, wielokrotne włączanie silnika i liczne urządzenia elektryczne w naszym aucie, to oczywisty kłopot z akumulatorem.
 
Trzeba koniecznie obserwować stan techniczny baterii samochodowych, szczególnie w okresie zimy. Należy kontrolować stan zacisków oraz sprawdzać czy nie ma żadnych wycieków elektrolitów.
 
Jeśli mamy do dyspozycji woltomierz, możemy sami zmierzyć poziom napięcia wytwarzanego przez naszą baterię samochodową. Poziom elektrolitu sprawnego akumulatora powinien sięgać do 10mm ponad krawędzie płyt, a jego gęstość (badana areometrem) powinna mieścić się w okolicy 1,28kg. Wartość ta jest szczególnie istotna ze względu na to, że wskazuje na stopień bezpieczeństwa pracy naszego akumulatora.
 
Kiedy nastają kilkudniowe mrozy, może okazać się, że nawet nasz nowy akumulator będzie wymagał doładowania.
 
Każdy kierowca wie, że rankiem po takiej nocy bardzo ciężko jest odpalić samochód. Rozrusznik musi wówczas pobrać dużo większą dawkę energii od akumulatora. Gdy dodamy do tych trudności częste odpalanie auta pokonując krótkie trasy w ciągu dnia, okażę się, że zużycie energii baterii samochodowej przekracza tą wytwarzaną przez akumulator.
 
Aby prawidłowo naładować akumulator, trzeba to robić minimum 10 godzin, przy czym wartość natężenia prądu ładującego, nie powinna przekraczać jednej dziesiątej pojemności baterii mierzonej w amperogodzinach np. dla akumulatora o pojemności 45Ah jest ona równa 4,5 A.
 
Zdarza się często jednak tak, że akumulator mimo częstego doładowywania niestety "pada" całkowicie. Wtedy należy go wymienić na nowy.
 
Żeby kupić najlepszy akumulator trzeba właściwie dobrać jego pojemność do wydajności alternatora samochodu.
 
Kiedy te proporcje zostaną źle dobrane, może okazać się, że podczas jazdy alternator nie będzie mógł odpowiednio doładować naszej baterii lub też przy mniejszej pojemności od zalecanej, akumulator może być ciągle przeładowany.
 
Należy pamiętać również, że zamontowane w samochodzie dodatkowe odbiorniki prądu tj. nawigacja, ładowarka do telefonu, nie zmusza nas do zakupienia akumulatora o większej mocy.
 
Podczas zwyczajnej eksploatacji auta, przy włączonym silniku, to alternator odpowiedzialny jest za prawidłowe zasilanie wszystkich urządzeń elektrycznych.
 
Niby wymiana akumulatora na nowy, to nic trudnego, ale aby w prawidłowy sposób tego dokonać, trzeba kierować się zasadą mówiącą, że po pierwsze zdejmujemy klemę ujemną, a następnie dodatnią. Natomiast przy zakładaniu zaczynamy od dodatniej, a następnie ujemną. W skrócie zaczynamy i kończymy na klemie minusowej.
 
Możemy też skorzystać z pomocy ekspertów.
 
Serwis sprzedający oleje i akumulatory Moto-Team fachowo doradzi i dobierze odpowiednią baterię do samochodu oraz wymieni go Gratis. Sprawdzi przy tym instalację w naszym pojeździe. Bardzo częstą przyczyną szybkiego zużywania się baterii jest za duży upływ prądu podczas postoju pojazdu lub za słabe ładowanie.
 
Ponadto na hasło "wszczecinie.pl" otrzymają Państwo dodatkowy rabat na zakupy sklepie.
 
Warto skorzystać z profesjonalnej obsługi i fachowej porady.
 
Moto-Team
ul. Łukasińskiego 108,
71-215 Szczecin
Telefon: +48 785 376 367