Jak przetrwać? Przeczytaj nasz poradnik: „Kac kontra studentka farmacji”.
Podnieś powoli jedną powiekę, to samo zrób z drugą… i teraz wyłącz głowę, która dziś wyjątkowo boli. I odłącz na dzisiaj też lepiej żołądek, bo może być ciężko. To najlepszy sposób na kaca. Niezbyt łatwe? Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, który dzisiaj bez pytania, a jednak dosyć przewidywalnie zakradł się do twojego organizmu. Pan Kac. Pełna charakterystyka.
Skąd pochodzi?
Wszyscy wiemy, skąd pochodzi. Spotykasz go na imprezach tych w klubie i tych w domu – twoim i znajomych. Wtedy nie przedstawiacie się sobie. On stoi gdzieś z boku. Dobrze poznajesz go dopiero następnego dnia. Stąd syndrom dnia poprzedniego. - „Alkohol etylowy w organizmie jest metabolizowany do aldehydu octowego, który jest "trucizną" dla człowieka” – tłumaczy Beata, studentka farmacji. – „To on wywołuje wszystkie objawy kaca, czyli ból głowy, helikopterek (zawroty), mdłości, nadmierne pragnienie etc.”
Czy da się go uniknąć?
Nigdy nie planujesz randki z nim. Bez przesady. Przecież ty nie zawierasz przypadkowych znajomości. Poza tym widziałeś „Kac Vegas” i wiesz, czym grożą takie spotkania. Nie chcesz następnego dnia rano znaleźć w swoim pokoju… tygrysa.
– „Sposoby na uniknięcie kaca? To jest bardzo indywidualne. Trzeba znać swój organizm i zgadnąć, kiedy przestać. Warto jednak wiedzieć, że na przykład sok grejpfrutowy może zwiększać stężenie alkoholu we krwi, przez co szybciej poczujemy się pijani, a następnego dnia kac też będzie większy” – opowiada Beata. –„Można też spróbować zastosować 2kc itp., bo przyspieszają one metabolizm aldehydu octowego do kwasu octowego, który staje się niegroźny i jest wydalany z organizmu.”
Jak go oswoić?
Mały Książę próbował oswoić swojego przyjaciela Liska. Stali się sobie potrzebni i żyli długo i szczęśliwie. Ty dzisiaj masz mniej szczęścia. Nawet jeśli oswoisz Kac to i tak przemęczycie się razem cały dzień. Próbować zawsze możesz. Na początek chcesz zrealizować zasadę każdego alkoholika: „klin klinem”. –„Teoretycznie w obecności większej ilości alkoholu enzym przekształcający aldehyd działa lepiej. Później jednak i tak to, co wypijemy musi się zmetabolizować więc kac i tak się pojawi” – tłumaczy Beata.
Próbujesz zatem brać leki. Najlepiej wszystkie przeciwbólowe po kolei. Które tak naprawdę pomogą? – „Witamina C, bo jest utleniaczem i może przyspieszać przemianę aldehydu do kwasu octowego. Na dolegliwości żołądkowe pomoże mięta. Na ból głowy zadziała ibuprofen” – komentuje Beata.
Nowy Rok można przeleżeć lub przespacerować. Warto pamiętać, że tego dnia dobrym pomysłem będzie… prysznic. –„Ruch działa na pewno, bo zawsze można się trochę dotlenić. Szybciej krew płynie i szybciej się metabolizuje. Prysznic na pewno nas pobudzi. Żeby przetrwać warto także się przespać” – mówi Beata.
Istnieje jeszcze jeden sposób na uniknięcie spotkania z p. Kacem. Zastosowanie się do noworocznego postanowienia: „Nigdy więcej picia”.
Komentarze
0