Spektakle w schronie pod dworcem PKP i w Hali K1 Stoczni Szczecińskiej, sleepshop przy Bramie Portowej, tworzenie makiety utopijnego Szczecina, żywiołowy występ Dikandy czy wybitnej korsykańskiej grupy A Filetta. Już w sobotę ruszają Spoiwa Kultury wraz z projektem no.theatre.pl.

Tegoroczne Spoiwa Kultury rozpoczną się już w najbliższą sobotę, 28 czerwca, i potrwają zdecydowanie dłużej niż w ubiegłym roku, bo aż do 5 lipca. Podczas 8 festiwalowych dni 23 grupy artystyczne z 9 krajów zaprezentują ponad 50 wydarzeń w 21 różnych miejscach Szczecina, w tym niektórych niedostępnych na co dzień, jak np. Stara Kotłownia na terenach DB Portu, Statek Bembridge czy Hala K1 Stoczni Szczecinskiej. Hasłem przewodnim Spoiw jest gość/inność, co pozwoli nie tylko artystom, ale i uczestnikom festiwalu spojrzeć na Szczecin właśnie oczami tego innego, gościa, przybysza, obcego.

Łączny budżet Festiwalu Spoiwa Kultury oraz projektu no.theatre.pl wyniósł w tym roku 653 tys. zł. Spoiwa dofinansowało m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ”Wydarzenia artystyczne” (priorytet: Teatr i taniec). Z kolei no.theatre.pl jest finansowany w kwocie 430 tys. zł z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.

Spoiwa Kultury 2014 to przede wszystkim projekt no.theatre.pl (żartobliwie: no theatre, please!), który określany jest jako performatywna inwazja norweskich i polskich artystów na Szczecin.

Mieszkańcy Czarnobyla w schronie pod dworcem PKP

W programie najazdu znalazły się m.in.: widowisko plenerowe „Factory” w Hali K1 dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowej, podczas którego Teatr Ósmego Dnia na podstawie prawdziwych świadectw i historii spróbuje pokazać czym dla robotników fabrycznych była praca w Stoczni, spektakl „Bieżeńcy” łódzkiego Teatru Szwalnia, opowiadający o mieszkańcach skażonej Ziemi Czarnobylskiej, który zostanie zagrany w schronie przeciwatomowym pod dworcem PKP czy miejska akcja „Ambasada” Teatru Usta Usta Republika, której uczestnicy będą starali się uzyskać azyl i wcale nie jest powiedziane, że wszystkim się uda.

Chętni będą mogli wziąć udział w nocnej wędrówce po Lasku Arkońskim przy dźwiękach nietypowych instrumentów i w towarzystwie duchów („Night Tripper”), w próbie interpretacji zmiennych losów Europy podczas spektaklu „Armia” Teatru Akademii Ruchu, wystawianego tuż za Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej albo instalacji wizualno- dźwiękowej na placu Żołnierza Polskiego („Odzyskane”), opierającej się na krótkich historiach niemieckich obywateli, których w 1946 roku nowa władza zastała na tzw. ziemiach odzyskanych.

Sleepshop i klucze do wymarzonego Szczecina

W okolicach Bramy Portowej zostanie otworzony sleepshop, którego twórcy będą zachęcać szczecinian do skorzystania z krótkiej drzemki w środku dnia („Power Nap Shop”). W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy placu Lotników będzie można wypożyczyć „żywe książki”, które wychodzą razem z czytelnikiem i same się opowiadają. W języku polskim będą dostępne - „Wilgotne miejsca”, „Wiedźmin – ostatnie życzenie”, „Gwiazd naszych wina” i „ Tao Kubusia Puchatka”.

W Starej Kotłowni DB Portu natomiast powstanie makieta utopijnego miasta Szczecina. Każdy będzie mógł skorzystać z okazji i w końcu wybudować własną willę nad Odrą, zrealizować pomysł na mały biznes w Śródmieściu lub zrekonstruować własną kamienicę gdzieś na Starówce. Właściciele stawianych budynków otrzymają klucze i na drugi dzień będą mogli wrócić, by zobaczyć jak miasto się rozwija. To działanie, „Home sweet home”, będzie realizowane w dniach 28 – 29 czerwca, a później makieta – w formie wystawy – zostanie przeniesiona do Książnicy Pomorskiej.

Warto też wybrać się na wystawę „Murki i Piaskownice” Karoliny Freino, która porusza problem użycia niemieckich i żydowskich nagrobków jako materiału budowlanego w powojennym Szczecinie, z którego powstawały liczne murki, piaskownice, chodniki i śmietniki. Wystawa będzie prezentowana w siedzibie Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów przy ul. Niemcewicza 1.

Rap łączony z tekstami Szekspira

Oczywiście podczas Spoiw Kultury nie może zabraknąć muzyki. W tym roku wystąpią m.in: A Filetta, jedna z najwybitniejszych grup kontynuujących tradycję korsykańskiego śpiewu wielogłosowego, o której przybycie Teatr Kana starał się już kilka lat, czy zespół Alte Zachen, łączący chasydzkie pieśni liturgiczne z rock'n'rollem i psychodelicznym rockiem. Zapewne kolejny żywiołowy koncert zagra, inspirująca się kulturą Orientu i bałkańskim folklorem, Dikanda, która dodatkowo będzie promować swoją nową płytę.

Interesująco zapowiada się też występ ukraińskiego Dakh Daughters Band, składającego się z siedmiu młodych aktorek, piętnastu instrumentów i mieszanki stylów oraz gatunków. Dziewczyny sięgają po teksty ukraińskich klasyków, łączą rap z Szekspirem i odwołują się do folkloru. Wszystkie tańczą i każda potrafi zaśpiewać po angielsku, niemiecku, francusku, ukraińsku i rosyjsku. Bardzo aktywnie angażowały się w działalność na kijowskim EuroMajdanie.

Podczas Spoiw nie zabraknie również warsztatów tańca, które przez trzy dni będą prowadzone przez trzy niezależne grupy muzyków i tancerzy z różnych części Europy. W tym roku uczestnicy Szczecińskiego Domu Tańca spotkają się z tradycjami tanecznymi pochodzącymi z Katalonii, Sycylii i Polski.

Na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Spoiwa Kultury wstęp jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na niektóre trzeba pobrać darmowe wejściówki (dostępne bezpośrednio przed konkretnym wydarzeniem). Organizatorzy zadbali jednak o to, by spektakle były grane po kilka razy, tak by każdemu chętnemu udało się zobaczyć wybrane przez siebie widowisko. Dokładny program wraz z godzinową rozpiską można znaleźć tutaj.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.