Być może w Szczecinie już wkrótce pożegnamy się z widokiem przepełnionych pojemników, z których śmieci wysypują się wprost na ulice. Jest duża szansa, że zaradzą temu inteligentne kosze na śmieci, pierwsze takie w Polsce. O co dokładnie chodzi?
Inteligentne kosze na śmieci to pomysł szczecińskiej firmy EcoBins. System składa się ze specjalnych czujników umieszczanych w bezpośrednio w pojemniku na śmieci, dokładnie w jego górnej części. - Urządzenie wysyła sygnał, za pomocą którego mierzy odległość między swoim położeniem a poziomem śmieci w pojemniku lub dnem kosza, jeżeli jest on pusty. Na tej podstawie podaje w czasie rzeczywistym procentową wartość zapełnienia danego pojemnika – tłumaczy Damian Lachowski z Lepszego Szczecina, który o całkiem realnej szansie wdrożenia takiego systemu w Szczecinie poinformował we wtorek na swoim fanpage'u. - System informuje również o ewentualnym przewróceniu tego pojemnika czy jego pożarze – dodaje.

Korzyści na każdym kroku
Otrzymane w ten sposób dane są transferowane do specjalnej aplikacji, którą pozwala monitorować stan napełnienia pojemników, przy okazji generując sporo przydatnych raportów. Jak podkreśla Lachowski, dzięki nim można wytyczyć interwały, kiedy kosze miałby być faktycznie opróżniane. - Te obrazki wysypujących się śmieci znamy wszyscy. Ten system mógłby dawać jasne sygnały jak często wysyłać służby w takie miejsca, by to wyglądało jak powinno – mówi.

Co ciekawe, system sam potrafi wytyczać trasy najkrótszego, a zarazem najbardziej efektywnego przejazdu śmieciarek. Jak mówi Lachowski, korzyści tego systemu widać od razu. – To po pierwsze oszczędność, bo nie wysyłamy służb tam, gdzie nie są potrzebne. Po drugie to poczucie estetyki i kwestie sanepidowskie – śmieci się nie wysypują i nie leżą na ulicy – zaznacza.

Gdzie i kiedy inteligentne kosze staną?
Na razie system miałby być wprowadzony w wersji testowej. - Firma, która wymyśliła całą koncepcję chce za darmo przekazać miastu kilka takich urządzeń. ZDiTM pomysł się podoba i chciałby poznać bliżej tę technologię – wyjaśnia Lachowski.

Rozpatrywane są dwie lokalizacje, w których system inteligentnego zarządzania odpadami mógłby być wdrożony. To Rynek Sienny albo wyremontowany w ostatnim czasie odcinek al. Niepodległości. Lachowski zaznacza, że bardziej prawdopodobny jest ten drugi. W przypadku Podzamcza decyzja uzależniona jest od zgody miejskiej konserwator zabytków.

To pierwsze takie kosze w Polsce
- W przypadku EcoBins innowacją jest to, że system dotyczy śmietników zlokalizowanych w obrębie pasa ruchu drogowego – mówi Damian Lachowski. - Przy większych pojemnikach podobne technologie są już stosowane np. w Gdańsku.

Jak poinformował nas Paweł Łaziński z EcoBins, firma swój system testuje już w pojemnikach do selektywnej zbiórki odpadów należących do szczecińskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Prowadzi też rozmowy z innymi miastami, ale będąc szczecińską firmą, chciałaby tę technologię w pierwszej kolejności wdrożyć w naszym mieście.

Pomysł EcoBins został dostrzeżony na ubiegłorocznych Targach Ekologicznych EKO w Kołobrzegu, gdzie firma zdobyła II nagrodę w kategorii Eco-Innowacji 2015