Zapowiada się kolejny pracowity i ciekawy rok dla tego szczecińskiego zespołu. Nowa płyta, kolejne prestiżowe koncerty i show poświęcony postaci słynnego kompozytora, to tylko niektóre punkty w programie działań Baltic Neopolis Orchestra w najbliższych miesiącach. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Plany zespołu, zapowiedziane niedawno podczas specjalnej konferencji, są niewątpliwie interesujące. Koncert muzyki polskiej, zaplanowany na 24 marca w Radial System w Berlinie (pod prestiżowym patronatem Krzysztofa Pendereckiego) z udziałem laureatów Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Ludwiga van Beethovena, solistów Deutsche Oper Berlin oraz skrzypka Adama Bałdycha oraz premiera muzycznego show o życiu Antonio Vivaldiego „Red Priest-Rudy Ksiądz” (przygotowywana na jesień) to te najważniejsze zamierzenia. Jednak orkiestra ma znacznie więcej projektów przygotowanych na bliską przyszłość.

W tym roku (w okresie letnim) zostanie zarejestrowany album z muzyką Krzysztofa Pendereckiego i Andrzeja Panufnika. Płytę uzupełnią materiały filmowe. Pan Penderecki oraz żona Andrzeja Panufnika, Camilla opowiedzą w nim o wybranych kompozycjach.

Trwa nabór na płatne staże dla młodych muzyków w ramach Akademii Baltic Neopolis. Zgłoszenia są przyjmowane tylko do 15 lutego pod adresem akademia@balticneopolis.pl,natomiast przesłuchania odbędą się w Szczecinie 21 lutego. Poza tym rozpoczęła się też akcja pod hasłem: Zostań Przyjacielem Baltic Neopolis Orchestra, skierowana do wszystkich, którzy chcą wesprzeć jej działania. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej.

Warto też dodać, że efektem otrzymania w edycji 2015 Fryderyka za album „Paweł Łukaszewski – Musica Sacra 5”, jest zaproszenie Baltic Neopolis Orchestra do udziału w pracach Akademii Fonograficznej. Dzięki temu reprezentant orkiestry będzie miał swój udział w wyborze najlepszej płyty w kategorii muzyka poważna w tym roku. 

Siedem wydarzeń muzycznych w cyklu Wielcy Koncertmistrzowie, które zaplanowali muzycy orkiestry na bieżący rok, rozpoczęło się od koncertu "Sinfonietta na różowo". 6 lutego w Trafostacji Sztuki wraz BNO wystąpił profesor Tomasz Tomaszewski z Deutsche Oper Berlin czyli jej opiekun artystyczny. Nawiązując do hasła całego wydarzenia część muzyków wybrała do swoich strojów różowe elementy, a wieczór rozpoczął się od wykonania kompozycji „Sinfonietta” Pawła Łukaszewskiego, która już stała się czymś w rodzaju utworu-wizytówki orkiestry (także dzięki realizacji video-clipu, który go promuje).

Drugi w programie był Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika, stworzony przez autora dla wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina. Po przerwie muzycy zaprezentowali zaś utwór Souvenir de Florence op. 70 Piotra Czajkowskiego, skomponowany w 1890 roku. Publiczność z zachwytem przyjmowała zwłaszcza skrzypcowe partie solowe wykonywane przez Tomasza Tomaszewskiego, ale brawami zostali nagrodzeni wszyscy muzycy. Tego dnia byli zdecydowanie w dobrej dyspozycji. Jeszcze w tym miesiącu będzie można przetestować ich formę ponownie. Dokładnie 28 lutego, BNO zagra bowiem Koncert Chopinowski z udziałem Pierre-Laurenta Boucharlata (fortepian) w sali Bogusława X na szczecińskim Zamku.