Podobno tylko jednej nocy zakwita kwiat paproci. Ta jedyna noc to słowiańskie święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, w tym roku wypadająca 23 czerwca.
Niegdyś w Noc Kupały dziewczęta rzucały wianki z zapalonymi świecami w nurt rzeki, a chłopcy skakali przez oczyszczające ogniska. Tej nocy, przemierzając mokradła, poszukiwano magicznego kwiatu paproci. Noc kupały – zwana świętojańską sprzyjała też młodym, by bez obrazy obyczajów mogli się łączy w pary. Chłopcy wyławiali puszczone na wodzie wianki, a gdy już się to udało mógł ze swoją wybranką nawet oddalić się od świętujących współtowarzyszy i wybrać na długi spacer.
Noc Kupały zamiast walentynek?
Dziś już raczej niewielu wierzy, że przed Nocą Kupały nie wolno się kąpać w rzekach – w obawie przed wodnymi demonami. Niewielu mężczyzn zdobywa kobiety poprzez wyłowienie wianuszka kwiatów i nikt już raczej nie poszukuje zaczarowanego kwiatu paproci. Ognisko nie oczyszcza, a wianki nie decydują o tym czy dziewczę w przyszłości wyjdzie za mąż. Chociaż tak mocno zmieniły się obyczaje, a my porzucamy powoli ludowe święta, Noc Kupały wciąż jest ważna w naszym kalendarzu. Dziś traktujemy ją przede wszystkim jako alternatywne, do skomercjalizowanych walentynek, święto zakochanych.
Powrót do przeszłości
Specjalnie na tę jedyną w roku noc przygotował się Zamek Książąt Pomorskich, który świętowanie rozłożył na 23 i 24 czerwca. Już w tę sobotę nastąpi X odsłona Nocy Kupały na Zamku. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Na słowiańskim Pomorzu - wspólna historia, wspólne tradycje". Organizatorzy przeniosą uczestników w czasie. To tutaj będzie można zapoznać się z obchodami świętojańskich rytuałów. Zostanie przeprowadzona rekonstrukcja osady historycznej, odbędą koncerty muzyki dawnej oraz pokazy rzemiosł i walk.
Turniej walk, albo rzucanie wianków
Na małym zamkowym dziedzińcu powstanie osada wczesnośredniowieczna, w której prezentowane będą dawne rzemiosła, m.in. kowalstwo, złotnictwo, tkactwo, ciesielstwo, lutnictwo. W osadzie nie zabraknie wojów i rzemieślników z Polski oraz Niemiec. Na wszystkich, którzy się odważą przenieść w czasy minione czekają różnego rodzaju konkursy z nagrodami. A ci najodważniejsi będą mogli wziąć udział w turniejach walki, drodze wojownika, konkursach rzutu oszczepem i toporem, strzelaniu z łuku. W trakcie świętowania będzie można przymierzyć stroje historyczne. Wybrany zostanie także najpiękniejszy wianek. Aby, świętowanie odbywało się zgodnie z tradycją – wszyscy zebrani wyruszą przy śpiewie i dźwiękach rogów nad brzeg Odry, by tam puszczać wianki i witać lato.
[ szczegółowy program w naszym kalendarzu wydarzeń ]
Magiczna noc w Morionie
O Mocy świętojańskich obchodów pamięta również Morion. Już o godzinie 18 rozpocznie się świętowanie miłości, płodności, słońca i księżyca. O 20 przyjdzie czas na żywioły ognia i wody, które będą rozgrzewać parkiet i gasić pragnienie. Po północy rozpoczną się konkursy i niespodzianki. Wstęp na imprezę jest bezpłatny – warto na tę okazję przywdziać strój słowiański.
A tak wyglądały obchody letniego przesilenia na Zamku Książąt Pomorskich w zeszłym roku:
Komentarze
3