Już tej jesieni szczecinianie będą mogli wziąć udział w wielkim otwarciu Domu Kultury Słowianin. „Koncert powrotu z emigracji będzie ze wszech miar szczeciński. Sami nie możemy się już tego doczekać i przestępujemy z nogi na nogę” – zapowiada Monika Helewska. „Duch bywalca nadal tutaj jest. Ulotni się tylko zapach papierosów” – zapewnia dyrektor Jacek Janiak.

„Na wieki wieków rock and roll”

Na razie przedstawiciele DK Słowianin zdradzają jedynie, że jesienny koncert otwarcia organizowany jest pod hasłem, „Na wieki wieków rock and roll”.

– Wezmą w nim udział szczecińscy muzycy, artyści, plastycy. Będziemy poruszać się po dobrze znanej przestrzeni, zaprosimy do sentymentalnej podróży. Przejdziemy przez te 54 lata i pokażemy to, co nowe – zapowiada Monika Helewska, kierownik działu ds. organizacji i promocji wydarzeń w DK Słowianin.

W mediach społecznościowych Słowianin potwierdził za to już kilka wydarzeń – 11 listopada organizowana jest grunge’owa impreza, 18 listopada na nowej scenie wystąpi Happysad, a tydzień później zagrają zespoły Koniec Świata, The Analogs oraz Offensywa.

– Artyści również czekają na otwarcie, niektórzy z nich czują się tutaj jak w domu. Z jednej strony chcemy zachować koncertowy charakter, ale z drugiej strony chcemy też pokazać nową jakość. Dlatego też w grudniu będziemy między innymi gościć chór z Poznania. Zapraszamy także na zajęcia dla najmłodszych z sensoplastyki i umuzykalniające – zachęca Monika Helewska.

„Będzie głośno i po staremu”

Jak zapewnia dyrektor Jacek Janiak, Słowianin „nie straci swojego charakteru”.

– Pamiętam jeden z koncertów zespołu Raz Dwa Trzy. Adam Nowak podszedł do mikrofonu i zapytał: „czy doczekam takiego momentu, że w Słowianinie przestanie pierdzieć?”. Już nie będzie, ale duch bywalca z nami pozostanie. Będzie głośno i po staremu. I będzie pogo. Jednorazowo będziemy mogli wpuścić 800 osób – dodaje.

Na otwarcie Słowianina mieszkańcy czekają od ponad 5 lat. Największe zmiany zaszły tam, gdzie pojawiły się uszkodzenia, czyli na ostatniej kondygnacji budynku. To tam odbywały się koncerty i to tam jest teraz nowa sala koncertowa. Wykonana została nowa scena, zainstalowano także ustroje akustyczne. Obiekt posiada wyciszoną salę prób, zaplecze dla artystów oraz zaplecze gastronomiczne.

Budynek zmienił się również od zewnątrz. Elewację odrestaurowano, na dachu położono papę fotowoltaiczną składającą się ze 188 modułów o mocy 27 kW. Zmodernizowano także instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne.