To już ostatni w tym roku koncert w cyklu „Jazz w Willi”! Tym razem wystąpią dwaj bardzo ostatnio wpływowi reprezentanci tego gatunku – pianista Ignacy Wiśniewski oraz skrzypek Tomasz Chyła. Zdecydowanie warto zarezerwować sobie wieczór 2 grudnia na wizytę w Willi Lentza!

Dwaj trójmiejscy wykładowcy

To trójmiejski duet, który powstał w ubiegłym roku jako kontynuacja projektu Ignacego Wiśniewskiego "Duosy". Znajomość obu muzyków rozpoczęła się jednak wcześniej, bo podczas wspólnych studiów na Akademii Muzycznej w Gdańsku, w której aktualnie obaj są wykładowcami.

Różnorodność pomysłów i nastrojów 

Tomasz Chyła jest skrzypkiem, dyrygentem i kompozytorem. Wypracował styl, w którym myśli i nastrój przekazuje poprzez swoje nieprzeciętne improwizacje. Jego zespół – Tomasz Chyła Quintet – „szturmujący przebojem polską scenę jazzową”, grał już w Szczecinie, m.in. podczas Jazz Forum Showcase.

Muzycy mają na koncie cztery płyty. O ostatniej, zatytułowanej „Da Vinci”, recenzent „Jazz Forum”, Rafał Zbrzeski napisał tak: „Album wręcz kipi od pomysłów i smaczków, rozmaitych nastrojów, zmian rytmu i aranżacyjnego bogactwa. Przy pierwszym kontakcie wydawało mi się, że to trochę zbyt wiele. Przy kolejnych przesłuchaniach wrażenie natłoku pomysłów minęło, a w to miejsce pojawiła się przyjemność z obcowania z muzyką obfitującą w znakomicie pomyślane niuanse”.

Ucieczka przed technologią

Ignacy Wiśniewski to utalentowany kompozytor muzyki teatralnej i pianista jazzowy. Oprócz gry na instrumentach klawiszowych specjalizuje się w pracy z wokalistami i aktorami. Jest twórcą Ignacy Wiśniewski Trio, z którym wydał płyty „Jazz Shirim” (2016) i „Kantata jazzowa” (2018). Dwa lata temu zainicjował projekt „Duosy”, współpracując z Mikołajem Trzaską, Olo Walickim, Michałem Bryndalem i Marcinem Januszkiewiczem. Kompozytor przyznaje, że inspiracją dla niego była „chęć ucieczki przed wszechogarniającą nasze życie technologią i powrót do bliskiej relacji z drugim człowiekiem”.

Elegancja i świadomość dźwięku

Album „Duos” zyskał duże uznanie krytyków. Jędrzej Janicki w „JazzPRESS” napisał, że „wszystkie utwory, niezależnie od konfiguracji instrumentalnej, przepełnione są elegancją i świadomością dźwięku (...) To płyta z gatunku tych wymagających uwagi, która jednak ma do zaoferowania o wiele więcej, niż wynikałoby to z jej jednorazowego odsłuchu”.

Wspólnie muzycy tworzą energetyczny duet, który swobodnie „przemieszcza się” przez różne oblicza jazzu – od skandynawskich ballad po orientalne brzmienia. Będzie można to sprawdzić już w najbliższą sobotę, 2 grudnia! Początek koncertu o 20:00.

Bilety na wydarzenie są dostępne na: https://bilety.willa-lentza.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=1898&idt=e8843ae4f7830d6182d6b1b6e8c25422

Partnerem cyklu „Jazz w Willi” jest small great music.