Jeśli chcecie odbyć fascynującą podróż w głąb Północy, zwiedzić Wyspy Owcze, dowiedzieć się co tak naprawdę dzieję się na Grenlandii i przespacerować się po Laponii – specjalnie dla Was odbędzie się w Szczecinie Nordic Cross Point. Projekt ten jest wielką szansą dla naszego miasta na to, by stać się łącznikiem między Skandynawią i Europą Środkową.
Ze Szczecina najbliżej!
W trakcie jednego weekendu szczecinianie będą mieli okazję, by bliżej zapoznać się z kulturą krajów skandynawskich. Jak zapewniają organizatorzy, Szczecin jest idealnym miejscem nie tylko ze względu na lokalizację – chociaż oczywiście jest ona niezwykle istotna.
Szczecin ze Skandynawią łączy wspólna historia, tradycje morskie i handlowe. W Szczecinie znajduje się największa liczba firm w Polsce z kapitałem skandynawskim, u nas mieszczą się konsulaty Szwecji, Danii i Norwegii. w Szczecinie znajduje się dowództwo Wielonarodowego Korpusy Północno-Wschodniego NATO oraz siedziba Euroregionu Pomerania.
Łączy nas świetna komunikacja, to u nas studiuje najwięcej studentów pochodzenia skandynawskiego, mamy zbliżone warunki przyrodnicze i to właśnie w Szczecinie zlokalizowana jest Siedziba redakcji Magazynu Skandynawskiego „Zew Północy” i szczecińskiego oddziału Polskiej Fundacji Sportu i Kultury. Żadne inne miasto nie jest tak blisko ze Skandynawią jak my.
Opowiedz mi o Skandynawii
Program pierwszej edycji Nordic Cross Point został podzielony na dwie części – pierwsza odbędzie się w piątek, druga w sobotę. Projekt rozpocznie się na Zamku Książąt Pomorskich – gdzie odbędą się dwie konferencje. Pierwsza pt. „Kierunek Północ” będzie dotyczyła turystyki, druga będzie o turystyce medycznej.
Piątkowym popołudniem Nordic Cross Point przeniesie się do Hotelu Radisson Blu, gdzie odbędzie się konferencja biznesowa. Na wieczór 17 marca zaplanowany jest Nordic Jazz Session: duet MacKazana.
Drugi dzień ponownie rozpocznie się na Zamku Książąt Pomorskich – konferencje które są zaplanowane na sobotę, odbędą się pod znakiem Arktyki, podróży, kultury, lifestyle’u oraz designu z krajów Północy. Dzięki „Nordic Cross Point” wszyscy miłośnicy Skandynawii będą mogli wysłuchać naukowców i polarników, którzy do Szczecina zjadą z Torunia, Wrocławia i Poznania. Nie zabraknie oczywiście specjalistów z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Na zakończenie soboty odbędzie się Koncert „Missa Rotna” - kompozytor: Bent Peder Holbech (Bornholm / Dania), wykonawcy: Jolanta Szczepaniak, Chór Kameralny ZUT, Szczeciński Zespół Wokalny.
Nie samymi konferencjami człowiek żyje
Konferencje naukowe to nie jedyna atrakcja tego wydarzenia. Dla najmłodszych odbędą się warsztaty architektoniczne i o kulturze Saamów. Dla tych nieco starszych organizatorzy „Nordic Cross Point” planują szereg wystaw.
Przewidziane są również atrakcje dla miłośników literatury. Dzięki uprzejmości Ambasady Królestwa Szwecji wydarzenie uświetnią wystawy odnoszące się do twórczości Astrid Lindgren i Tomasa Tranströmera, a także ekspozycja “Pejzaże powieści kryminalnej”.
W Kinie Zamek odbędzie się spotkanie z Muminkami, które poprowadzi Przemysław Głowa, oraz pokaz skandynawskich filmów: “Kłopotliwy człowiek” Jensa Liena, “W lepszym świecie” Susanne Bier, a także dzieło Erika Poppe – “Zniknięcie”. W ramach sobotnich wydarzeń odbędzie się rowerowy przejazd przez miasto szlakiem miejsc związanych ze Skandynawią.
Na pożegnanie – już w niedzielę – zaplanowany jest muzyczno-taneczny spektakl w Teatrze Pleciuga pod tytułem “Eachtra - celtycka podróż szlakami wikingów”. Wystąpią: zespół “JRM (Jig&Reel Maniacs)” z Poznania oraz zespół tańca irlandzkiego “Ellorien” z Wrocławia.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Jest to pierwsza edycja Nordic Cross Point - ale organizatorzy mają nadzieję na to, że impreza ta wejdzie na stałe do szczecińskiego kalendarza wydarzeń. Jak dodaje Marcin Jakubowski - redaktor naczelny Magazynu Skandynawskiego „Zew Północy” - na przygotowania było mało czasu – idea pojawiła się niedawno, a marzec okazał się najlepszym okresem do realizacji projektu. Pomysłem udało się zainteresować władze Szczecina, które włączyły się do przygotowań, uzyskaliśmy pomoc ze strony Zamku Książąt Pomorskich, wsparł nas szczeciński armator – Unity Line, nawiązaliśmy współpracę ze szczecińskimi uczelniami, projektem zainteresowało się wielu młodych ludzi z różnych środowisk. Zatem jest wola, jest duży potencjał, co daje szansę na stałą obecność Nordic Cross Point w Szczecinie.
Poza tym należy pamiętać, że Nordic Cross Point to nie tylko przybliżenie kultury i tradycji Skandynawii, ale także duże przedsięwzięcie, na którym skorzysta nasze miasto. Według Izabeli Staniszewski - prezes Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, której oddział mieści się w Szczecinie - przede wszystkim promocję miasta jako lidera w kontaktach z krajami nordyckimi. Szczecin ma wszelkie predyspozycje, by stać się miastem najszerzej otwartym na Skandynawię i jednocześnie bramą do Europy Środkowej dla naszych sąsiadów z Północy. Z tym przekazem będziemy się starali dotrzeć zarówno do Polaków, jak i Skandynawów. Dotychczas brakowało wydarzenia, które jednoznacznie wskazywałoby na Szczecin jako najbardziej „skandynawskie” z polskich miast. Nordic Cross Point może to zmienić.
Każdy znajdzie coś dla siebie
Organizatorzy Nordic Cross Point mają tylko jeden weekend na to, by przekonać szczecinian do fascynacji Skandynawią. Debiut jest zawsze najtrudniejszy – podkreśla Marcin Jakubowski - jako miłośnicy Północy polecamy zwłaszcza blok poświęcony polskim dokonaniom w eksploracji „skandynawskiej” części Arktyki. Przyjadą do nas naukowcy i polarnicy, będzie się można na przykład dowiedzieć, jak wygląda codzienne życie w polskiej stacji polarnej na norweskim Spitsbergenie, czy poznać patenty inuickich myśliwych z Grenlandii, największej wyspy świata, formalnie należącej do Danii. Zaprezentujemy mało w Polsce znane Wyspy Owcze i zaprosimy na wędrówkę po Laponii. Izabela Staniszewski podkreśla różnorodność „Nordic Cross Point” - przygotowaliśmy sporo propozycji z dziedziny kultury i edukacji. Wystawy, dyskusje poświęcone skandynawskiej literaturze i designowi, warsztaty dla dzieci, koncerty – w tym wykonanie dzieła bornholmskiego kompozytora pt. „Missa Rotna”, bezpłatne projekcje filmowe. Ale też opowieści o norweskim stylu życia i norweskich inspiracjach z dziedziny architektury i kulinariów, o kulturze rowerowej i skandynawskich tropach w Szczecinie. Słowem, zapraszamy szczecinian do Zamku Książąt Pomorskich w sobotę 17 marca, który od godziny 10.00 aż do wieczora wypełni Skandynawia.
Szczegółowy plan imprezy można znaleźć na stronie internetowej http://nordiccrosspoint.pl/
Nordic Cross Point odbędzie się w dniach 16 - 17 marca.
Komentarze
0