Od 15 do 30 kwietnia w 30 polskich miastach, a także w Berlinie, Dublinie i Londynie będzie można zobaczyć, jak wzbiera fala polskich krótkometrażówek. W ramach 2-godzinnego pokazu widzowie będą mieli okazję obejrzeć 10 najlepszych polskich krótkometrażówek wybranych spośród ponad 150 zgłoszonych filmów.

Festiwal Short Waves odbędzie się już po raz drugi. W ramach tej edycji widzowie będą mogli zapoznać się z różnorodnym programem, na który złożyły się zarówno filmy powstałe w ramach szkół filmowych, artystycznych jak i produkcje niezależne. Efektem braku ograniczeń gatunkowych, stylistycznych, formalnych czy tematycznych jest program, w którym będzie można znaleźć m.in.: dokument o niewidomych, animowane science fiction, opowieść o II wojnie światowej oglądanej na wstecznym biegu czy dynamiczny nowatorski teledysk.

Szczecinianie będą mogli oddać głos na najlepszy film 26 kwietnia o godz. 19 w kinie Helios. Widzowie będą mieli specjalne karty do głosowania. Nagrodę Grand Prix Publiczności otrzyma film, który uzyska największą liczbę głosów zsumowaną ze wszystkich miast. Szczecin postanowił dodatkowo wyróżnić film, który najbardziej  spodoba się naszym mieszkańcom. Dla zwycięzcy miasto ufundowało nagrodę Szczecin Wave 2010 o wartości 7.500 zł przeznaczoną na realizację dowolnego projektu filmowego w naszym mieście. Premiera filmu planowana jest na wrzesień -październik 2010.

Wyniki ogólnopolskie zostaną ogłoszone w maju, natomiast w Szczecinie tydzień po wyświetleniu pokazu.

Program Short Waves:

1. „Aaa tanie wizualki" Katarzyna Łygońska i Ewa Juszkiewicz, prod. ASP Gdańsk, 2009, 1`.

Zabawa formą wycinanki: fragmenty starych fotografii na diaskopie, muzykę do tego dynamicznego, jednominutowego filmu stworzył Stendek.

2.  „Szczęściarze" Tomasz Wolski, prod. KIJORA, 2008, 26`.

Dokument utrzymany w duchu Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser pokazał jak w  niewielkiej przestrzeni Urzędu Stanu Cywilnego zamyka się koło życia: ślub, chrzciny, zgon.

3. „Rabbit Case" Jakub Wroński, prod. PWSFTviT, 2009, 10`.

Film animowany przedstawiający relacje między wilkiem i zającem z nieco innej strony. 

4. „Pies” BIFF, Grzesiek Nowiński, 2009, 5`.

Energetyczny teledysk do piosenki zespołu BiFF, zrealizowany techniką poklatkową. 

5.  „Brzydkie słowa” Marcin Maziarzewski, prod. WRiTv UŚ Katowice, 2009, 25`.

Niezwykle trudno jest opowiedzieć o chorobie nie popadając w patos i przygnębienie. Marcin Maziarzewski ominął te mielizny i przedstawił bohatera, którego życie nie jest lekkie – cierpi na zespół Tourette`a.

6. „Powrót" Anna Błaszczyk, prod. SE-MA-FOR Produkcja Filmowa, 2009, 7`.

Animowany film science fiction, powracający po latach na macierzystą planetę astronauta odkrywa, że choć wiele się zmieniło podczas jego nieobecności, to niektóre rzeczy pozostały niezmienne.

7.  „Kaszel Umarlaka" Krzysztof Borówka, prod. WRiTv UŚ Katowice, 2009, 20`.

Realizm magiczny, w którym proporcje między realizmem a magią są idealnie wyważone, nie jest za różowo i sielsko, a z drugiej strony na pewno nie jest zbyt szaro i smutno.

8. „Niewidzialni" Katarzyna Gondek, prod. Studio ABM Poznań, 2009, 15`.

Wyjątkowy film dokumentujący lekcje tańca dla niewidomych, choć zrealizowany subtelnie i taktownie, daleko mu do płaczliwego melodramatu o osobach niepełnosprawnych.

9.  „Everytime” Oi Va Voi, Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski, 2009, 3’.

Teledysk do piosenki brytyjskiego zespołu Oi Va Voi, zrealizowany wyłącznie przy użyciu niszczarki do papieru, drukarki i aparatu fotograficznego. 

10. „Koniec" Agnieszka Pokrywka, ASP Poznań, 2009, 8`.

Film oparty na motywach „Rzeźni nr.5” Kurta Vonneguta, autorka pokazuje II wojnę światową obserwowaną na wstecznym biegu, nie poprzestaje jednak na montażowych trickach ale opowiada poważną i interesującą historię.

Na seanse obowiązują bezpłatne wejściówki, które można nabyć w kinie HELIOS.