Gotowanie skandynawskich potraw, poszukiwania stworów z Północy, koncert norweskiej gwiazdy, filmy, wystawy i konferencja o współpracy. Od piątku Szczecin będzie się intensywnie łączył ze Skandynawią.

Co łączy Szczecin ze Skandynawią? Poza wspólną historią, tradycją handlu morskiego, znaczną liczbą skandynawskich studentów studiujących na szczecińskich uczelniach, od niedawna również Nordic Cross Point. To festiwal, który od 2011 r. próbuje mieszkańcom Szczecina przybliżyć kraje Północy, łącząc w swoim programie kulturę, sport, edukację i biznes obu regionów. W tym roku będzie miał miejsce w ostatni weekend marca (28.03.-29.03.), a wydarzenia odbędą się w budynku biurowca Brama Portowa II, na IV piętrze, w 3 salach (żółtej, czerwonej i niebieskiej).

Początek skandynawskiej przygody

Nordic Cross Point rozpocznie się w piątek o godz. 16:00. Tego dnia będzie można zaprojektować tkaninę wg skandynawskich trendów, obejrzeć wystawę, pokazującą elementy naszej codzienności, które przez Skandynawów nazywane są życiowymi puzzlami oraz odwiedzić kiermasz literatury skandynawskiej, na którym nie zabraknie publikacji podróżniczych i klasyków literatury dziecięcej. Zostanie również pokazany film „Fire followers” K. Breguły, opowiadający o niewielkim malowniczym mieście z drewnianą architekturą, znajdującym się gdzieś daleko na Północy. Miejscowość, od wieków trawioną pożarami, w końcu dzięki nowoczesnym metodom udaje się uchronić przed tym żywiołem, ale mimo wszystko mieszkańców nadal nie opuszcza strach.

Gra o tron Gryfa

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się na Zamku Książąt Pomorskich o godz. 10:15 grą miejską pn. „Gra o tron Gryfa”. Jej uczestnicy będą musieli odnaleźć fantastyczne skandynawskie stwory, zamieszkujące gród Gryfa oraz zbadać jak tym wszystkim orłom, lwom i smokom układa się z samym władcą. Zabawę poprowadzi Przemek Głowa.

Bloger w skandynawskiej kuchni

O godz. 15:00 wystartuje Cook Point, czyli kulinarni blogerzy ze Szczecina będą gotować skandynawskie potrawy. Podczas degustacji publiczność wybierze tego, któremu najlepiej udało się oddać smak Północy.

Przez cały dzień od 10:00 do 17:00 w Sali Żółtej będzie trwał kiermasz literatury skandynawskiej. Oprócz tego dla najmłodszych przygotowano minimaraton z filmami duńskimi. W Sali Niebieskiej natomiast Edyta Jungowska będzie czytać książkę o Pippi, odbędą się spotkania z podróżnikami - Szlakiem trolli i elfów oraz pokazowa lekcja języka szwedzkiego.

Wieczorem o godz. 19:00 Piwnica Kany zaprosi na pokaz skandynawskich drinków, połączony z ich degustacją.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Nordic Cross Point jest wolny. Festiwal jest organizowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Na tym nie koniec

Jednak w Szczecinie sezon na Skandynawię na tym się nie kończy. Tydzień później (04.04.-06.04.) w naszym mieście będą miały miejsce Dni Skandynawskie, których głównym celem jest budowanie długotrwałego i cyklicznego forum spotkań, ułatwiającego nawiązywanie kontaktów biznesowych z partnerami z Północy.

Program Dni Skandynawskich składa się z 4 modułów - biznesowego, sportowego, edukacyjnego i kulturalnego, w ramach których przewidziano różnego rodzaju wydarzenia. Odbędą się konferencje biznesowe, prezentacje artystyczne, pokazy filmów, wystawy plenerowe oraz imprezy sportowe.

Wymieniamy wiedzę i doświadczenia z Północą

Dni Skandynawskie w Szczecinie zostaną zainaugurowane 4-go kwietnia w Hotelu Radisson Blu podczas konferencji biznesowej pn. „Skandynawski model współpracy w Szczecinie – wymiana wiedzy i doświadczeń”. Konferencja będzie się składać z trzech paneli dyskusyjnych, jeden z nich zostanie poświęcony odnawialnym źródłom energii. Tego dnia w Szkole Podstawowej nr 53 odbędzie się również debata edukacyjna z udziałem pani Raiji Vahasalo, posłanki do Parlamentu Finlandii, która opowie o drodze do sukcesu fińskiej oświaty. Wieczorem w Szczecińskim Inkubatorze Kultury będą wyświetlane krótkie filmy skandynawskie.

Ze Skandynawią kulturalnie i sportowo

Drugiego Dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Barnima 25 zostanie otworzona wystawa, poświęcona kryminalnej literaturze skandynawskiej. Natomiast wydarzeniem dnia będzie koncert Silje Nergaard z Norwegii w ramach 4. Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego ME.BA. Koncert o godz. 20:00 w Trafostacji Sztuki poprowadzi Marek Niedźwiecki, redaktor muzyczny Programu III Polskiego Radia.

6-go kwietnia, ostatniego dnia skandynawskiego święta w Szczecinie, w Ogrodzie Różanym odbędą się wydarzenia sportowo-rekreacyjne. Będzie można wziąć udział w biegu na 2 km bądź spacerze z kijkami w ramach 3 km marszu Nordic Walking. Dla pozostałych zaplanowano gry i zabawy z nagrodami.

W ramach Dni Skandynawskich będą miały miejsce również fotograficzne wystawy plenerowe. Tak więc na Jasnych Błoniach zostaną pokazane zdjęcia Finlandii, na Bulwarze Piastowskim będzie można oglądać Danię i Szwecję, aby przyjrzeć się krajobrazom z Norwegii, trzeba wybrać się na Różankę.

Do obchodów Dni Skandynawskich, organizowanych przez Miasto Szczecin, przyłączyło się też wiele szczecińskich szkół i przedszkoli.

Więcej informacji o Dniach Skandynawskich

Więcej informacji o Nordic Cross Point