Blisko 500 par zatańczyło wspólnie poloneza na Jasnych Błoniach. Tak szczecinianie świętowali 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora, Stanisława Moniuszki. Podczas niedzielnego pikniku (5 maja) nie zabrakło też utworów Moniuszki, dla których artyści przygotowali nowoczesne aranżacje, a na koniec podano urodzinowy tort.
- Jeśli zatańczyć Moniuszkę, to tylko poloneza – mówi dyrektor Opery na Zamku, Jacek Jekiel. – Frekwencja mnie zupełnie zdumiała, wszyscy się świetnie poubierali w stroje z epoki czy stroje ludowe. Zupełnie tak, jakby przyszli na wielkie święto, a 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki to jest wielkie święto.
Rozgrzewkę przed polonezem poprowadziła słynna tancerka Krystyna Mazurówna, która później w pierwszej parze poprowadziła szczecinian we wspólnym tańcu.
- Zasadniczo krok jest bardzo łatwy, po 5 minutach każdy jest w stanie się go nauczyć. Wszyscy pamiętamy ze studniówek – opowiada Krystyna Mazurówna. – Ale polonez ma w sobie pewną magię, dlatego że jest zarazem pompatyczny i tradycjonalny, ale daje też dużo do myślenia. Tańcząc dziś czułam głównie euforię, byłam naprawdę szczęśliwa.
Kolorowy korowód ruszył do rytmu poloneza Stanisława Moniuszki zaraz po hejnale i „Prząśniczce” zagranych z okna Urzędu Miasta. Tego dnia na scenie na Jasnych Błoniach wypowiedziała się także potomkini słynnego kompozytora, Elżbieta Janowska – Moniuszko.
Nowoczesne aranżacje znanych utworów kompozytora
Podczas niedzielnego Pikniku lokalni artyści zaprezentowali swoje aranżacje utworów Moniuszki. Na Jasnych Błoniach wystąpili m.in.: Ryszard Leoszewski z Arfikiem, Jakub Kościuszko, Chór Amatorski Opery na Zamku, Tragarze, Olek Różanek oraz Kapela z Kraju nad Wisłą.
- Koncepcja była dla nas oczywista, ponieważ robiliśmy już takie rzeczy – opowiada Barbara Grzejszczyk z „Kapeli z Kraju nad Wisłą”. - Wymyśliliśmy, że skoro mamy Rok Moniuszki, to może warto tę najbardziej znaną pieśń „Prząśniczkę” odświeżyć i wykonać w nowoczesnej wersji oraz sprawić, żeby młodzież ją nuciła i śpiewała, dzieci chciały tańczyć.
Kolejną atrakcją na Jasnych Błoniach była ćwicząca spostrzegawczość, gra karciana „Moniuszko-O!” (dobble), w której zmierzyli się chętni śmiałkowie. Najlepsi z nich otrzymali nagrody. Tego dnia można było także przejechać się zabytkowym tramwajem wraz z osobami w strojach z epoki oraz muzyką kompozytora. Na godzinę 20:00 w Operze na Zamku zaplanowano specjalny koncert „Noc Moniuszki”.
Komentarze
0