W 2004 roku Arkadiusz Bis rejestrując portal o nazwie sedina.pl nie zdawał sobie sprawy, z jak wielkim zainteresowaniem spotka się jego pomysł. Strona miała być miejscem spotkań ludzi zaciekawionych tematyką dawnego Szczecina. Dzisiaj portal odwiedza codziennie około 400 osób, a wśród ogromnych zasobów sediny są m.in.: artykuły, fotografie i filmy. Wszystko związane ze starym Szczecinem.
W sierpniu 2003 roku Arkadiusz Bis wraz z kolegą Michałem Starkiewiczem, postanowili wykonać prezentację multimedialną ze zdjęć w postaci spaceru po Szczecinie. Pomysłem zainteresowała się wówczas Gazeta Wyborcza, która później 7 maja 2004 roku, do swojego dziennika dołączyła płytę z prezentacją. Nakład miał wynieść 20 tys. egzemplarzy. Od tej chwili Arkadiusz Bis zaczął zastanawiać się, czy nie warto by było tego faktu wykorzystać i zaprosić Szczecinian zainteresowanych historią w jedno miejsce w internecie. Tak narodził się pomysł na portal internetowy, a na okładce płyty pojawiła się nazwa sedina.pl.
Stroną na co dzień zajmują się: Arkadiusz Bis – administrator i Paweł Knap – redaktor prowadzący. Wszelkie decyzje podejmowane są wspólnie, choć panowie dzielą się zadaniami w zależności od ich charakteru. Paweł Knap, z racji wykształcenia (jest historykiem), zajmuje się stroną merytoryczną. Portal to także grono kilkunastu osób stale współpracujących: opiekują się poszczególnymi działami, forum niemieckojęzycznym, a nawet finansami.
Obecnie na portalu znajduje się prawie 2700 opublikowanych artykułów, opisujących burzliwe dzieje miasta i zapowiadających publikacje książkowe lub inne wydarzenia związane z jego historią.
- Jest to nasza warstwa informacyjna, która opiera się zarówno na twórczości naszych użytkowników, jak i na przedrukach mediów z nami zaprzyjaźnionych. Wiele ciekawych artykułów wyszło spod pióra choćby muzyków czy lekarzy – pasjonatów historii, choć nie brakuje także tekstów profesjonalnych historyków współtworzących portal bądź z nim sympatyzujących- wyjaśnia Paweł Knap, redaktor sedina.pl. –Gdyby nie artykuł jednego z naszych użytkowników, nikt by nie wiedział, że najstarsze na świecie kino „Pionier 1909” w rzeczywistości powstało dwa lata wcześniej. Uniknęliśmy dzięki temu zamieszania, gdy jedno z duńskich kin, powstałe w 1908 roku, chciało odebrać „Pionierowi” palmę pierwszeństwa.
- Oprócz artykułów mamy tzw. audiobibliotekę, czyli pliki muzyczne, filmy, które można odsłuchać i zobaczyć na portalu. Również na youtube znajduje się szereg filmów z naszych zasobów. Dodatkowo na portalu dostępne są ebooki , niektóre nawet z XVIII wieku- dodaje Arkadiusz Bis.
Na stronie znajdziemy również bogatą galerię obejmującą około 22 000 zdjęć (w tym około 10 000 fotografii Szczecina do roku 1945). Zdjęcia ukazują architekturę, wydarzenia ważne, jak i te z życia codziennego.
- Możemy obejrzeć zdjęcia przedstawiające grudzień 1970, sierpień 1980, wizytę papieża w Szczecinie, Rajd Magnolii, czy wybuch gazu przy ul. Odzieżowej. Jesteśmy w posiadaniu rysunków, planów, map i panoram. Nie brakuje także zdjęć wykonanych współcześnie, np. etapy budowy lub wyburzania pewnych obiektów- wymienia Paweł Knap.
Sedina.pl to także prężnie działające i rozbudowane forum dyskusyjne , na którym codziennie użytkownicy wymieniają się informacjami, spostrzeżeniami i materiałami. Odwiedzający stronę mieszkają na całym świecie. Oczywiście dominują nasi rodacy- przede wszystkim szczecinianie wciąż tutaj mieszkający, ale i ci, którzy wyprowadzili się stąd do innych miast. Najwięcej wejść zagranicznych rejestrowanych jest z Niemiec. Dla tych użytkowników powstało forum w języku niemieckim.
- Mieliśmy kilka ciekawych sytuacji związanych z naszymi użytkownikami. M. in. dzięki człowiekowi z Kanady, który urodził się w Szczecinie, dowiedzieliśmy się, że w Kanadzie sprzedawana jest wędlina z logo, na której widnieje szczeciński Gryf. Okazało się, że jest to firma wędliniarska, która powstała przed wojną w Szczecinie i później została wyprowadzona przez Niemcy za ocean. Tam funkcjonuje do dziś opanowując znaczną część rynku wędliniarskiego Kanady, USA a nawet Japonii- opowiada Paweł Knap.
Najbardziej cenne dla portalu okazują się filmy.
- To, co przyciągnęło użytkowników, to filmy opublikowane w Internecie, dotyczące przedwojennego Szczecina. Wcześniej projekcje te nie były ogólnodostępne. Teraz właśnie będziemy zmierzać w stronę publikacji filmowych. Jeden z naszych najnowszych projektów to SEDINA TV- ujawnia Arkadiusz Bis.
W środę, 25 sierpnia na Dziedzińcu Muzeum Narodowego, szczecinianie mieli okazję zobaczyć jedne z wielu filmów, jakie posiada w swoich zbiorach sedina.pl. Wśród projekcji o dawnym Szczecinie znalazła się również ta bardziej współczesna: budowa CH Galaxy w 8 minut.
- Jeden z moich kolegów pracujących w PAZIMie na 9 piętrze zarejestrował budowę tego centrum. Zauważył, że za oknem coś powstaje i postanowił to uwiecznić. Napisał aplikację, która codziennie wykonywała kilka tysięcy zdjęć (kilka zdjęć na minutę). Kolega zgrywał zdjęcia na dysk, ale nie wiedział, co z nimi zrobić. Ja dowiedziałem się o tym przypadkowo. Znaleźliśmy osobę, która 40 GB zdjęć (czyli kilkaset tysięcy zdjęć robionych przez 2 lata) przerobiła na film trwający 1h 20min. Oczywiście nie dało się tego oglądać. Postanowiłem to przemontować na 8 min film z muzyką. Do dzisiaj projekcję tę obejrzało 20 000 osób- opowiada Arkadiusz Bis.
Tak przedstawia się działalność sediny w wielkim skrócie. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.sedina.pl i aktywnego udziału w dyskusjach. Być może odkryjecie Szczecin na nowo, a może portal zainspiruje Was do poszukiwań i dzielenia się własnymi wspomnieniami: zarówno tymi schowanymi w pamięci, jak i tymi zmaterializowanymi…
Komentarze
0