Książę Bogusław wraz z żoną Anną Jagiellonką, dworzanie oraz zaproszeni goście przybyli w piątek wieczorem na Zamek. Wczoraj uroczyście zainaugurowano zmodernizowane Skrzydło Północne tego obiektu.

Przeprowadzane prace miały odtworzyć historyczny układ i aranżację wnętrz skrzydła z czasów renesansu, czyli największego okresu świetności Księstwa Pomorskiego. Jednocześnie podniesiono użyteczność tych przestrzeni dla potrzeb kulturalnych.

Sala Bogusława X odzyskała blask

Najbardziej reprezentacyjna pozostaje sala księcia Bogusława X (dawniej kościół zamkowy) i to w niej odbył się koncert uświetniający inaugurację, której przyświeca hasło "Przywróciliśmy dawne piękno!".

W sali tej odtworzono malaturę sklepień, nawiązując do renesansowej ornamentyki. Poza tym powstały dekoracje sztukatorskie na wzór ikonografii z 1909 roku oraz nowa scena z przeszkleniem, dzięki któremu można obejrzeć fundamenty kościoła św. Ottona z XIV wieku i mur obronny. Na dachu skrzydła zaprojektowano taras widokowy pozwalający na organizację spektakli teatralnych i letnich koncertów kameralnych.

Data otwarcia nie jest przypadkowa

Zaproszeni goście zostali powitani muzyką z epoki i mogli się zaopatrzyć w wybijane na tę okazję monety. Przede wszystkim podziwiali jednak udostępnione wnętrza Zamku. Kiedy zasiedli w sali obejrzeli na wstępie krótki film pokazujący prace modernizacyjne i ich wykonawców, a następnie wysłuchali wprowadzenia słownego, przygotowanego przez Macieja Orłosia. Głos zabrali także marszałek Olgierd Geblewicz oraz dyrektor Zamku Barbara Igielska, która opowiadała o najblizszych planach artystycznych Zamku oraz przypomniała, że datę inauguracji wybrano nieprzypadkowo, bo dokładnie 23 października 1959 roku nastąpiło otwarcie Zamku po odbudowaniu go po zniszczeniach wojennych.

Program koncertu wykonanego przez muzyków orkiestry kameralnej Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal był interesujący i różnorodny. Usłyszeliśmy m.in. utwór "Radif – Suita na tematy irańskie" Lwa Knippera, "Introdukcję i Rondo Capriccioso" Camilla Saint-Saensa (z solową partią skrzypiec Jakuba Żołnierczyka), a cały występ trwał ponad godzinę.

Nadprogramowo muzycy przedstawili jeszcze dwie często wykonywane przez tę orkiestrę kompozycje - uwerturę do opery "Wilhelm Tell" Gioachino Rossiniego oraz efektowny żart muzyczny "Plink, Plank, Plunk", skomponowany przez Leroya Andersona (zagrany na instrumentach bez udziału smyczków!).

W sobotę w ramach kolejnych wydarzeń inauguracyjnych można zobaczyć spektakl "Burza" Szekspira z udziałem Henryka Talara (wstęp na zaproszenia), a w niedzielę (25 października) koncert biletowany pod hasłem Mistrzowie Gitary.