Rozebrano ceglany mur oddzielający od ulicy zabudowania przy ul. Kolumba 4. Stojące w głębi działki zabytkowe budynki poprzemysłowe zostaną zachowane. W przeszłości działały w nich m.in. kluby „Wasabi” i „Szczeciński Loft Kultury K4”.

Zarządca nieruchomości tłumaczy, że mur został rozebrany w trybie awaryjnym. Mróz zaczął rozsadzać ceglaną konstrukcję, której fragment pochylił się 15-20 cm w stronę chodnika i ulicy, grożąc zawaleniem.

Właściciel – spółka WSD Investment z Warszawy (powstała w wyniku podziału spółki Lesznowola) – już wcześniej (pod koniec 2019 r.) uzyskał zgodę na takie prace rozbiórkowe. Obejmują one również wyburzenie zabudowy po lewej stronie działki (podobnie jak mur budynki te powstały najprawdopodobniej w latach 70. XX wieku) i skrócenie przedwojennego komina. Na razie pozostałe prace, na które uzyskano zgodę, nie są prowadzone i nie wiadomo, czy w ogóle będą.

Na pewno zachowane muszą zostać najbardziej cenne pod względem historycznym budynki usytuowane w głębi działki. Jak podaje Marek Łuczak w książce „Szczecin Śródmieście, Nowe Miasto” powstały one najprawdopodobniej w latach 1885-89 i były częścią działającej w tym miejscu od połowy XVIII wieku gorzelni Ruckfortha.

Fabryczna zabudowa od strony ulicy została zniszczona w czasie wojny, ale budynki stojące w podwórku przetrwały. Działała w nich później np. galwanizernia. W ostatnich latach ten punkt na mapie miasta zaczął się kojarzyć z kulturą i zabawą. Postindustrialną przestrzeń zajmowały m.in. kluby „Stara Cynkownia” i „Wasabi” czy „Szczeciński Loft Kultury K4”. To już jednak przeszłość.

Klub K4 trzeba było zamknąć w 2019 r. ze względu na zły stan techniczny budynku. Konieczna są prace renowacyjne. W tej sprawie wciąż jednak trwają ustalenia między właścicielem a urzędnikami i na szybkie rozpoczęcie robót nie ma co liczyć.