W najnowszym szczecińskim muzeum od piątkowego poranku działa kawiarnia Przełomy Cafe. Zaprasza na domowe ciasta, bułki ze śledziem i kawę, za którą zapłacimy tyle, ile chcemy.
Niewielka kawiarnia z ladą i sześcioma stolikami, przy których może usiąść około 20 osób znajduje się po lewej stronie od wejścia. Tak samo jak wnętrze muzeum, utrzymana jest w stonowanej kolorystyce beżu i odcieni szarości. Wszystkie szczegóły i elementy aranżacji były konsultowane z projektantem budynku, Robertem Koniecznym. Wkrótce wystrój uzupełnią jeszcze specjalnie zaprojektowana lampa oraz doniczki z „czarną trawą”.

Na miejscu można zamówić kawę, herbatę, szejki, zimne napoje, wodę. W menu znajdziemy również domowe ciasta oraz przekąski na zimno, m.in. sałatki, kanapki, w tym bułki ze śledziem.

- Tym niewielkim akcentem chcieliśmy choć trochę nawiązać do historii Szczecina. Chcemy, żeby to była nasza sztandarowa pozycja w menu - mówi Wojciech Bieńkowski, właściciel kawiarni. - Aktualnie testujemy także bułki z dorszem – dodaje.



Dania i napoje można również wziąć na wynos. Ciekawostką jest to, ze za kawę zapłacimy tyle, ile uważamy za stosowne.

- W żadnym szczecińskim lokalu nie mają takiego rozwiązania. Chcemy, aby podstawowe produkty, jak kawa czarna, biała, cappuccino nie miały narzuconej ceny. Spodziewamy się sporego grona stałych gości i zamiast naliczać popularne rabaty, chcemy wypróbować taki pomysł – mówi  Bieńkowski.

W Noc Muzeów, czyli w sobotę, 20 maja, uruchomiony zostanie również nieduży kawiarniany ogródek. Stoliki będą ustawione od strony ul. Małopolskiej.



Kawiarnia w holu Centrum Dialogu Przełomy działa od piątku. Będzie czynna w tych samych godzinach, co muzeum, tj. we wtorki, środy, czwartki i soboty od 10:00 do 18:00, a w piątki i niedziele w godz. 10:00-16:00. W najbliższą sobotę, w którą przypada Noc Muzeów, z oferty Przełomy Cafe będzie można korzystać do północy.

Kawiarnia jest otwierana później niż samo muzeum, ponieważ potrzebny był czas na przeprowadzenie przetargu. Zgłosiło się do niego dwóch zainteresowanych.

Centrum Dialogu Przełomy, które jest częścią Muzeum Narodowego w Szczecinie przybliża najnowszą historię Szczecina i jej przełomowe momenty z lat 1939 – 1989. Nazistowski Szczecin,wędrówki ludów po II wojnie światowej, polonizacja Pomorza Zachodniego, stalinizm, okres wyczekiwania na zamiany, wreszcie przełomy 1970/71, 1980/81, 1988/89 – to główne wątki ekspozycji. Poza typowymi archiwaliami i multimedialnymi infokioskami wystawę tworzą też dzieła sztuki wykonane specjalnie dla CDP przez znanych artystów, m.in. Kobasa Laksa, Leszka Jasińskiego, Tomasza Mroza, Roberta Kuśmirowskiego. To jeden z wyróżników nowego muzeum, czego nie znajdziemy w innych tego typu obiektach. Działalność instytucji została oficjalnie zainaugurowana w styczniu 2016 roku.