Gmina Szczecin i firma Nextbike Polska podpisały właśnie umowę na rozbudowę szczecińskiego roweru miejskiego. Na uruchomienie 45 nowych stacji, w tym 29 na prawobrzeżu, wykonawca ma czas do 5 sierpnia tego roku.
MAPA NOWYCH STACJI ROWERU MIEJSKIEGO TUTAJ
Różni wykonawcy, ale system będzie kompatybilny
Stacje i rowery, z których mieszkańcy Szczecina korzystają od sierpnia 2014, dostarczyła firma BikeU. Pochodzą one od czeskiego producenta, spółki Homeport. Ogłoszony w grudniu ubiegłego roku przetarg na rozbudowę Bike_S wygrała firma Nextbike Polska sp. z o.o., działająca na licencji Nextbike GmbH, niemieckiej firmy założonej w 2004 r. Rowery i stacje obu firm różnią się od siebie, ale Nextbike zobowiązał się, że rozbuduje system Bike_S w sposób kompatybilny z już istniejącym systemem. - Oznacza to, że użytkownik będzie mógł wypożyczyć rower w jednej z obecnie istniejących stacji, a zwrócić w nowej (i na odwrót) – informuje Wojciech Jachim, rzecznik NiOL. - Po rozbudowie system będzie obsługiwany przez jedną uaktualnioną stronę internetową i jednego wspólnego operatora infolinii – dodaje.
Zgodnie z podpisaną umową, nowe stacje i rowery Nextbike ma uruchomić do 5 sierpnia tego roku.
Mniej „generatorów ruchu”, mniej zamków
Większość stacji na prawobrzeżu będzie miała 10 – 12 zamków (w Śródmieściu przeważają „szesnastki”). Dlaczego? - Na prawobrzeżu jest znacznie mniej niż w Śródmieściu tzw. generatorów ruchu, w związku z tym operator przewiduje mniejszą liczbę wypożyczeń z poszczególnych stacji – tłumaczy Jachim.
Rozbudowa Bike_S na prawobrzeżu została zaplanowana w budżecie Szczecina na 2016 rok. Środki na sfinansowanie stacji i rowerów w dzielnicach Zachód i Północ pochodzą ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. W dzielnicy Zachód wygrał projekt pod nazwą: „Szczeciński Rower Miejski – drugi etap”, który zakładał budowę 14 stacji. W dzielnicy Północ wygrał projekt „Park Warszewo – Podbórz”, ale dofinansowanie z SBO otrzymał też projekt rozbudowy Bike_S, który zajął drugie miejsce. Koszt inwestycji to ponad 4 mln złotych.
Obecnie Nextbike Polska funkcjonuje w 13 polskich miastach, m.in.: Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Warszawie, Białymstoku, Lublinie i Katowicach. Firma BikeU uruchomiła bezobsługowe wypożyczalnie rowerów miejskich w Szczecinie, Bielsku-Białej i Bydgoszczy.
Komentarze
2