Publiczność usłyszy znane utwory barokowe m.in. Handla i Bacha, jak i kompozycje szczecińskiego kompozytora Carla Loewego, a wszystko wzbogacą historyczne opowieści. Instytut im. Barnima Grüneberga już w niedzielę zaprasza na koncert „Śpiew Leśnej Zięby”, który otwiera nowy koncertowy cykl „Muzyczna Podróż Śladami Historii Pomorza”.

Inauguracja wyjątkowego cyklu koncertów

Jak przyznaje Jan Kułakowski z Instytutu im. Barnima Grüneberga, idea, która przewodzi koncertom, to popularyzacja i reaktywacja dziedzictwa organowego regionu.

– Nie będziemy skupiać się jedynie na organach Grüneberga, choć jak będzie okazja, to chcemy o nich opowiadać, bo do dziś mają ogromny wpływ na obraz zabytków i mechanizmów – zaznacza Kułakowski.

W tym roku w ramach cyklu zaplanowanych zostało kilka koncertów na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pierwszy już w najbliższą niedzielę, 19 maja, w kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Publiczność usłyszy m.in. kompozycje Handla i Bacha.

– Program skupia się wokół tradycyjnego, romantycznego baroku i utworów, które chyba każdy lubi, bo są one obecne w popkulturze – mówi Kułakowski. – Nie zabraknie jednak także regionalnego akcentu i kompozycji Carla Loewego, którego nazywano Schubertem północnych Niemiec.

Co jeszcze łączy Grüneberga ze Zdrojami? W 1905 roku Barnim Grüneberg przekazał zakład swojemu synowi, który w 1906 r. przeniósł fabrykę do podszczecińskiej wsi Finkenwalde (Zdroje), gdzie działała do 1945r. Właściciel firmy mieszkał przy Langestraße 61 (ul. Batalionów Chłopskich) a zabudowania zakładu mieściły się przy Grenzstraße (ul. Jaśminowa). W 2014 roku, w związku z budową trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju willa Grüneberga została przesunięta o 45 metrów, co uchroniło ją przed rozbiórką. Jednak do dziś budynek stoi pusty.

Każde organy są inne

Jak zaznaczają organizatorzy, każdy z zaplanowanych koncertów będzie wyjątkowy, ponieważ żadne z organów nie zabrzmią identycznie.

– Warto wybrać się na różne koncerty. Każde organy budowane są inaczej. Mają być dobrze dopasowane do przestrzeni kościoła, w którym się znajdują – tłumaczy Kułakowski. – Organy Gruneberga charakteryzują się głębokim i płynnym brzmieniem.

Podczas niedzielnego koncertu będzie można usłyszeć najstarsze w Szczecinie, ponadstusześćdziesięcioletnie organy.

Koncert będzie ucztą nie tylko muzyczną, ale też solidną dawką historii w przystępnej formie, o którą zadba historyk Mirosław Wacewicz. Opowie m.in. o misji św. Ottona z Bambergu, pobliskim Jeziorze Szmaragdowym oraz przytoczy legendy dotyczące Zdrojów.

Podczas koncertu w kościele będzie można obejrzeć stare pocztówki z widokami z okolicy, a także doświadczyć sztuki pisania prawdziwym ptasim piórem, prezentowanej przez artystę Marcina Przydatka.

Koncert „Śpiew Leśnej Zięby” otwierający cykl „Muzyczna Podróż Śladami Historii Pomorza” odbędzie się w niedzielę, 19 maja, o godz. 19:30 w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Wstęp wolny.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym cyklu koncertów.