W wieży więziennej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie nakręciliśmy kolejny odcinek Pana od książek. Miejsce nie było przypadkowe. Gościem był przewodnik turystyczny i pracownik zamku – Tomasz Wieczorek.

Tomasz Wieczorek jest przewodnikiem turystycznym po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Od lat zaangażowany jest w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie i Mapie Lubinusa. Stąd w rozmowie pojawiły się wątki co w naszym regionie cieszy się zainteresowaniem turystów, ale też tego czego my jako mieszkańcy szukamy. Zmiany w Szczecinie i jego postrzeganiu należy oceniać pozytywnie.

W 2017 roku Wieczorek wydał publikację „Wały Chrobrego. Wrota Szczecina", której ukazanie zbiegło się z dwudziestoleciem jego pracy przewodnickiej i w dużej mierze jest oparta na zdobytym doświadczeniu podczas spotkań z oprowadzanymi osobami zainteresowanymi historią Szczecina. Ten przewodnik to rodzaj zeszytu edukacyjnego, podszytego fantazją, legendami, ale i faktami. Adresowany jest do dużych i małych miłośników zwiedzania, jego bohaterem jest mały, ciekawski gryf – Gryfitek. Autor zapowiedział publikację jeszcze dwóch części przygód z tym bohaterem.

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.