W urokliwej kawiarni na Pocztowej 19 miałem przyjemność porozmawiać z jej właścicielką i znaną instagramerką Moniką Szymanik, czyli popularna „Kamienica w lesie”. Pretekstem do rozmowy była wydana i przetłumaczona przez nią książka „Dzieciństwo 1935-1949” Christel Schubert.

Autorka poznała Siegmara Jonasa, brata Christel, w kamienicy przy ul. Św. Wojciecha 1. Ona mieszkała obecnie, a on – wraz z rodziną – w latach przedwojennych i wojennych. Po zapoznaniu zaczęli korespondować i Sigmar przesłał Monice książkę ze wspomnieniami siostry.

„Dzieciństwo 1935-1949” Christel spisała w wieku 73 lat. Chciała pokazać swoim wnukom historię jej dzieciństwa. Historię, która była wtedy mocno zależna od wydarzeń politycznych. To obraz niemieckiego Szczecin, ulic które znamy, ale w okresie znacznie trudniejszym. Tym, jednak co również zwraca uwagę czytelnika, są problemy dziewczynki, które niewiele różnią się od tych, które przeżywane są osiemdziesiąt lat później.

Christel Jonas zmarła w 2018 roku. Nie doczekała polskiego wydania tej książki. W ogóle tego się pewnie nie spodziewała, bo w Niemczech ta książka miała śladowy nakład. Jednak jak podkreśla jej brat, na pewno bardzo cieszyłaby się z takie obrotu sprawy.

Zapraszam Was w historyczną podróż po niemieckim Szczecinie z okresu wojny.