Narasta konflikt wokół kolejnej edycji Pikniku Pasji organizowanego przez urząd miasta i szczecińskie organizacje pozarządowe. Wydarzenie ma jednoczyć wokół idei wolontariatu i działalności społecznej. Tymczasem lewicowe organizacje zarzucają miastu brak odpowiedniej weryfikacji uczestników pikniku. Obok Lambdy Szczecin w wydarzeniu miała wziąć udział Młodzież Wszechpolska.

Lambda Szczecin bojkotuje miejskie wydarzenie

Szczecińskie środowisko LGBT+ jest oburzone faktem, że na Pikniku Pasji, który już w sobotę, 15 czerwca, odbędzie się w ogrodzie INKU przy al. Wojska Polskiego 90, wśród wystawców znajdzie się Młodzież Wszechpolska.

– Nasze stanowisko jest jasne: nie możemy dawać przestrzeni publicznej osobom, które stoją za zachowaniem agresywnym w stosunku do społeczności LGBT+. Nie chcemy wykluczać nikogo za jego światopogląd, ale chcemy, żeby wartości, którymi powinny kierować się organizacje pozarządowe, były na Pikniku Pasji reprezentowane. W przypadku Młodzieży Wszechpolskiej piękne są tylko słowa, a czyny świadczą o czymś innym. Nie ma naszej zgody na obecność takiej organizacji na tym wydarzeniu – mówi Andrzej Witczak, prezes Lambdy Szczecin.

Stowarzyszenie zdecydowało, że nie weźmie udział w wydarzeniu razem z Młodzieżą Wszechpolską.

– Należy podjąć takie działania, by grupy łamiące prawa człowieka i namawiające do nienawiści nie mogły w takich wydarzeniach uczestniczyć. Rejestracja i legalność działania nie oznaczają, że jej wszystkie działania i działania wszystkich jej członków są zgodne z prawem. Zdecydowaliśmy się nie uczestniczyć w pikniku – dodaje Andrzej Witczak.

Urząd miasta: nie możemy zabronić

Urząd Miasta w Szczecinie opublikował stanowisko w tej sprawie.

„Jeżeli organizacja pozarządowa w świetle polskiego prawa działa legalnie, to organizatorzy Pikniku Pasji nie mają podstaw, by wykluczyć ją lub zabronić jej udziału w danym wydarzeniu. Co roku organizatorzy starają się, by Piknik Pasji był spotkaniem ponad podziałami, tworzonym przez NGO-sy dla NGO-sów i mieszkańców, którego najważniejszą misją jest promocja organizacji pozarządowych. Wszystkie organizacje zobowiązane są do przestrzegania regulaminu oraz zasad panujących podczas wydarzenia, a organizatorzy dbają, by spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze, a uczestnicy czuli się bezpiecznie” – przekazała Sylwia Cyza-Słomska z urzędu miasta.

Prezes Wszechpolaków: „My przyjdziemy na to wydarzenie”

Prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Szczecinie zamieszaniem wokół Pikniku Pasji jest nieco zaskoczony.

– My przyjdziemy na to wydarzenie. Większość wystawców nie ma problemu z naszą obecnością. Nie mieliśmy żadnych złych intencji co do ich obecności – mówi Radosław Bartman, dodając, że wyobraża sobie, by w jednym pikniku uczestniczyły dwie organizacje o skrajnie różnych postawach społecznych.

Na stronie Pikniku Pasji Młodzież Wszechpolską przedstawiono następująco: „To stowarzyszenie społeczno-wychowawcze skupiające młodych ludzi, którym bliska jest miłość do ojczyzny i przywiązanie do Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Celem jest wychowanie członków w duchu wartości narodowych i katolickich oraz wykształcenie w nich pełni poczucia obowiązków patriotycznych, tak by na każdym stanowisku starali się być pożyteczni Ojczyźnie”.

W wydarzeniu nie weźmie udziału stowarzyszenie Fidei Defensor.

Piknik Pasji odbędzie się w sobotę, 15 czerwca, w ogrodzie INKU i Północnej Izby Gospodarczej przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Początek o godz. 11:00.