Helena Freino, znana szczecińska urbanistka, wykładowczyni akademicka i aktywistka działająca w Szczecińskim Ruchu Miejskim i Społecznej Straży Ochrony Zieleni napisała na Facebooku post, który zakończyła sugestią, że będzie inicjatorką referendum w sprawie odwołania wybranego w listopadzie na czwartą kadencję Prezydenta Piotra Krzystka. Bezpośrednią przyczyną oburzenia działaczki jest sytuacja sylwestrowa. Podczas imprezy odbył się pokaz sztucznych ogni, który miał trwać dłużej niż zapowiadano. Helena Freino wylicza jednak więcej mankamentów rządów Piotra Krzystka.

W sylwestra miarka się przebrała. "Piotr Krzystek jest hipokrytą i kłamcą"

Tak krytycznej kontry prezydent Szczecina nie otrzymał od czasów poprzedniej kampanii wyborczej, gdy jego kontrkandydatką była znana z ciętego języka radna Małgorzata Jacyna-Witt. Tym razem ciosy wymierza inna kobieta - Helena Freino. Znana urbanistka od dawna krytycznie ocenia rządy Piotra Krzystka, zwracając uwagę między innymi na zdegradowane śródmieście, wycinkę drzew czy słabą troskę o miejskie zabytki. Tym razem powodem do krytyki okazał się miejski sylwester, według zapowiedzi magistratu, ostatni podczas, którego odbywać się będą pokazy pirotechniczne. Na Facebooku Heleny Freino czytamy:

- Oficjalny komunikat miasta zapewniał, iż pokaz fajerwerków na Jasnych Błoniach podczas imprezy sylwestrowej będzie trwał 5 minut. Trwał 30 minut (...) Mieszkam w odległości mniejszej niż 200 m od Jasnych Błoni, od lat cierpię z powodu huku, a moje kolejne psy chowają się do łazienki bez okna i trzęsą się ze strachu. Zostałam doprowadzona do szału, musiałam zatykać uszy i tak zaczął mi się rok 2019 - czytamy. W kolejnych zdaniach wpisu aktywistka sugeruje możliwość przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta: - Piotr Krzystek, który moim zdaniem jest najgorszym prezydentem Szczecina po 1989 roku będzie skonfrontowany z referendum w sprawie swojego odwołania z pełnionej funkcji - czytamy.

W rozmowie z portalem wszczecinie.pl Helena Freino przyznaje, że ma plan przeprowadzenia referendum. Jest to jej własna inicjatywa i nie ma ona charakteru politycznego.


Jedno referendum już było i okazało się klapą

Wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, może zostać złożony po upływie 10 miesięcy od dnia wyboru organu albo 10 miesięcy od dnia ostatniego referendum w sprawie jego odwołania i nie później niż na 8 miesięcy przed zakończeniem jego kadencji. Referendum przeprowadza się z inicjatywy organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego lub na wniosek co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Trudno wyobrazić sobie sytuację, by udało się w referendum odwołać prezydenta, który zaledwie kilka tygodni temu został wybrany na czwartą kadencję, a w drugiej turze wyborów otrzymał poparcie 100 tysięcy mieszkańców Szczecina. Historia naszego miasta zna jednak przypadki kiedy referendum miało miejsce. W 2004 roku mieszkańcy próbowali odwołać Mariana Jurczyka. Frekwencja wówczas wyniosła zaledwie 19%.

Magistrat nie komentuje inicjatywy Heleny Freino. Jednocześnie Urząd Miasta zaprzecza, by pokaz fajerwerków trwał dłużej niż planowane 5 minut.