W sylwestra miarka się przebrała. "Piotr Krzystek jest hipokrytą i kłamcą"
Tak krytycznej kontry prezydent Szczecina nie otrzymał od czasów poprzedniej kampanii wyborczej, gdy jego kontrkandydatką była znana z ciętego języka radna Małgorzata Jacyna-Witt. Tym razem ciosy wymierza inna kobieta - Helena Freino. Znana urbanistka od dawna krytycznie ocenia rządy Piotra Krzystka, zwracając uwagę między innymi na zdegradowane śródmieście, wycinkę drzew czy słabą troskę o miejskie zabytki. Tym razem powodem do krytyki okazał się miejski sylwester, według zapowiedzi magistratu, ostatni podczas, którego odbywać się będą pokazy pirotechniczne. Na Facebooku Heleny Freino czytamy:
- Oficjalny komunikat miasta zapewniał, iż pokaz fajerwerków na Jasnych Błoniach podczas imprezy sylwestrowej będzie trwał 5 minut. Trwał 30 minut (...) Mieszkam w odległości mniejszej niż 200 m od Jasnych Błoni, od lat cierpię z powodu huku, a moje kolejne psy chowają się do łazienki bez okna i trzęsą się ze strachu. Zostałam doprowadzona do szału, musiałam zatykać uszy i tak zaczął mi się rok 2019 - czytamy. W kolejnych zdaniach wpisu aktywistka sugeruje możliwość przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta: - Piotr Krzystek, który moim zdaniem jest najgorszym prezydentem Szczecina po 1989 roku będzie skonfrontowany z referendum w sprawie swojego odwołania z pełnionej funkcji - czytamy.
W rozmowie z portalem wszczecinie.pl Helena Freino przyznaje, że ma plan przeprowadzenia referendum. Jest to jej własna inicjatywa i nie ma ona charakteru politycznego.
Jedno referendum już było i okazało się klapą
Wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, może zostać złożony po upływie 10 miesięcy od dnia wyboru organu albo 10 miesięcy od dnia ostatniego referendum w sprawie jego odwołania i nie później niż na 8 miesięcy przed zakończeniem jego kadencji. Referendum przeprowadza się z inicjatywy organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego lub na wniosek co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Trudno wyobrazić sobie sytuację, by udało się w referendum odwołać prezydenta, który zaledwie kilka tygodni temu został wybrany na czwartą kadencję, a w drugiej turze wyborów otrzymał poparcie 100 tysięcy mieszkańców Szczecina. Historia naszego miasta zna jednak przypadki kiedy referendum miało miejsce. W 2004 roku mieszkańcy próbowali odwołać Mariana Jurczyka. Frekwencja wówczas wyniosła zaledwie 19%.
Magistrat nie komentuje inicjatywy Heleny Freino. Jednocześnie Urząd Miasta zaprzecza, by pokaz fajerwerków trwał dłużej niż planowane 5 minut.
Komentarze
60