Szczecin ma ogromny potencjał na rozwój i przyciąga wielu inwestorów - tak wynika z opublikowanego raportu CBRE tworzonego przy współpracy z Urzędem Miasta Szczecin, dotyczącego szczecińskiego rynku nieruchomości komercyjnych.
CBRE jest największą na świecie firmą doradczą oraz inwestycyjną działającą w branży nieruchomości komercyjnych. Ponadto jest jedną z 500 wiodących firm świata według rankingów prestiżowych magazynów. Firma zajmuje się m.in.: doradztwem strategicznym w zakresie inwestycji, usługami zarządzania nieruchomościami i projektami, administracją firm, bankowością hipoteczną oraz usługami konsultingowymi a także analitycznymi.
 
Szczecin uchodzi za stolicę, główne miasto administracyjne oraz centrum ekonomiczne województwa zachodniopomorskiego. Dodatkowo uznawane jest za stolicę Euroregionu Pomerania. Ponadto jest ważnym miejscem spotkań politycznych oraz kulturalnych pomiędzy lokalnymi władzami Polski, Niemiec oraz krajów skandynawskich. Według zamieszczonego raportu Szczecin jest miastem przemysłowym, ale dochodzi do ukierunkowania w sferze nowoczesnych usług biznesowych oraz zaawansowanych gałęziach przemysłu takich jak energia odnawialna, albo biotechnologie. Wykazana została także wyraźna tendencja wzrostowa, która odnosi się do dynamiki popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe, które są pierwszorzędnym czynnikiem decydującym o wyborze terenów pod inwestycje.
 
Specjaliści największe nadzieje pokładają w sektorze usług, licząc na dynamiczny rozwój Szczecina. To właśnie w Szczecinie znajduje się zasób nowoczesnej powierzchni biurowej liczący ponad 145 tys mkw. Dodatkowo w budowie znajduje się kilka obiektów o łącznej powierzchni 60.000 mkw. Miasto dysponuje również nowoczesną ofertą handlową, która dotyczy dużej ilości centrów rozmieszonych na terenie całego Szczecina. Ukazany został także korzystny rynek magazynowy, który jest atrakcyjny ze względu na bliskość Niemiec, krajów skandynawskich, a także możliwości połączeń droga morską.
 
Prognozowany wzrost inwestycji zagranicznych w sektorze usług oraz polepszające się nastroje inwestorskie w mieście w związku z nową, otwartą polityką władz, sprawiają, iż Szczecin ma olbrzymi potencjał na awans do rangi ważnego ośrodka biznesowo-kulturalnego Europy. Duże zasoby wykwalifikowanych pracowników oraz dogodne położenie w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Niemcami są kluczowymi atutami miasta. Spodziewamy się, że w przyszłości to właśnie sektor usług (BPO) oraz badania i rozwój (R&D) będą generować nowe miejsca pracy w Szczecinie.– tłumaczy dyrektor Działu Badań i Doradztwa Joanna Mroczek.
 
Według raportu Szczecin posiada wielki potencjał, który trzeba odpowiednio wykorzystać. Zapowiedzi przestają być mitem i sukcesywnie dochodzi do rozwoju. Nowe inwestycje prowadzą do tego, że miasto stanie się jednym z ważniejszych miejsc biznesowych oraz kulturalnych.