– Zakopane jest mniejszym miastem, a ma piękną imprezę, czyli Puchar Świata w Skokach Narciarskich. Zakopane stać na organizację tej imprezy i jest znane z tego na całym świecie. Co stoi na przeszkodzie, by Szczecin był współgospodarzem wielkich imprez? – pytał Rafał Niburski, sejmikowy radny Prawa i Sprawiedliwości. Według polityków PiS miasto nie dba o sport, a fakt, że w Netto Arenie nie odbywają się duże wydarzenia oznacza, że sport został w naszym mieście zmarginalizowany i nie możemy pochwalić się rozgrywkami rangi ogólnopolskiej. – Wielki sport na poziomie międzynarodowym może kosztować, ale to wielka promocja dla Szczecina i wielka rozrywka dla mieszkańców – mówił dalej Rafał Niburski.


Radni o hali przy Szafera: „Zaprojektuj, wybuduj, zapomnij”

Głównym obiektem zainteresowania radnych PiS stała się Netto Arena – hala widowiskowo-sportowa przy ul. Szafera. Netto Arena w ostatnim czasie rzeczywiście bardziej stała się obiektem targowo-eventowo-koncertowym niż halą sportową, ale takie działanie przynosi konkretne efekty. Mimo czasu popandemicznego kalendarz jest wypełniony po brzegi, a niebawem w obiekcie zaprezentują się również wielkie gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Według radnych PiS takie podejście miasta jest „postawione na głowie”.

– W Szczecinie obowiązuje zasada: zaprojektuj, wybuduj, zapomnij. Wypełniajmy te obiekty imprezami sportowymi. Hala przestanie był obiektem widowiskowym, gdy oddany zostanie Teatr Letni. Obiekt na Szafera zostanie zapomniany, tu musi wrócić sport – mówiła Małgorzata Jacyna-Witt, radna PiS w zachodniopomorskim sejmiku.

– Hala była tworzona nie po to, by organizować wydarzenia napychające organizatorom pieniądze, a po to, by odbywał się tutaj sport na wysokim poziomie – dodał Marcin Pawlicki, radny PiS w szczecińskiej radzie miasta.

– Dyscypliny sportowe są lekceważone. Netto Arena to obiekt oczekiwany dziesiątki lat, a dzisiaj jest niewykorzystywany pod względem sportowym. Kluby nie są dopuszczane do tego obiektu. Nie może być zgody, by hala się marnowała. To nie jedyny przypadek „stania na głowie” w mieście jeżeli chodzi o sport. Niszczeje tor kolarski, został wyłączony z użytku, a sportowcom nie zaproponowano żadnego alternatywnego miejsca do ćwiczeń. Zawodnicy muszą trenować po lasach – mówił Krzysztof Romianowski, radny PiS.

Radna Agnieszka Kurzawa zapowiedziała interpelację w tej sprawie. Radni PiS chcą wiedzieć, ile miasto dopłaca do prowadzenia hali oraz ile wydarzeń sportowych i kulturalnych zaplanowano jeszcze w tym roku w tym obiekcie.

Kolbowicz komentuje konferencję PiS: „Obiekt pracuje na okrągło”

Miejska spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, która od początku stycznia 2022 zarządza halą, konferencji PiS nie komentuje. Operator obiektu przysłał naszej redakcji wiadomość, z której wynika, że w Netto Arenie grają m.in. King Wilki Morskie, Pogoń Basket Szczecin, Sandra SPA, Ogniwo Szczecin czy Bombardierzy. Treningi mają się odbywać niemal codziennie, a obiekt wynajmowany jest m.in. na rzecz transmisji mieszanych sztuk walki.

Konferencja PiS nie spodobała się także mistrzowi olimpijskiemu Markowi Kolbowiczowi. Radny klubu Piotra Krzystka zasugerował, że radni PiS nie przygotowali się do konferencji.

– Są w wielkim błędzie – komentuje. – Musimy się pozbierać, bo przecież w tym obiekcie funkcjonował wiele miesięcy szpital tymczasowy. W grafiku Żeglugi Szczecińskiej widać, że tam się dzieje mnóstwo wydarzeń sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. Na okrągło pracuje cały obiekt: raz koszykarze, raz siatkarze, opinia, że obiekt umiera jest niczym nieuzasadniona – mówi Marek Kolbowicz z Koalicji Samorządowej.