To nie pierwsze spotkanie z Sylwestrem Kasprzewskim, ekspertem z Fundacji Pomocy Prawnej Gryf. Od kilku tygodni wyjaśnia on mieszkańcom Szczecina niuanse prawne, niezwykle przydatne w trudnych czasach, definiowanych obecnie przez skutki działalności koronawirusa. Tym razem pod uwagę wzięto tematy, które mogą zainteresować osoby prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki i dotyczą one zawieszenia, przekształcenia oraz upadłości. Drugi z filmów traktuje o istotnych zmianach w prawie pracy, w tym tych dotyczących czasu pracy pracowników.

Pięć półgodzinnych filmów, wszystkie naszpikowane cennymi radami

W poprzednich trzech częściach cyklu webinarów prowadzonych przez radcę prawnego ze szczecińskiej Kancelarii Gryf, poruszone zostały tematy, które uznawane są szczególnie gorące dobie pandemii. Pisaliśmy o nich na naszych łamach:

Każde z zagadnień zostało opracowane w sposób przystępny i zrozumiały nawet dla osób, które z prawem na co dzień nie mają wiele wspólnego. Wszystkie porady charakteryzują się bardzo praktycznym przesłaniem, dzięki wykorzystaniu wielu przykładów „z życia wziętych”. Dziś do trzech poprzednich materiałów dołączają dwa kolejne.

Zawieszenie, upadłość, a może przekształcenie spółki?

Po kilku miesiącach funkcjonowania w „nowej rzeczywistości” większość przedsiębiorców jest już w stanie ocenić, w jakim kierunku zmierza ich biznes i czy dobrze rokuje on na przyszłość. W momencie, w którym pojawiają się pierwsze poważne problemy, warto podjąć odpowiednie kroki, mające na celu poprawę rentowności spółki. Jedną z trzech proponowanych opcji jest jej przekształcenie, szeroko omawiane w webinarze.

— Jeśli mówimy o przekształceniach spółek, to przede wszystkim trzeba wyjaśnić, że mamy na myśli spółki prawa handlowego — stwierdza Sylwester Kasprzewski ze szczecińskiej Kancelarii Gryf. — Mogą to być spółki osobowe, czyli jawna, komandytowa, partnerska. Przekształcenia dotyczą też spółek kapitałowych: z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej — dodaje.

Dwie kolejne metody radzenia sobie w trudnych czasach to zawieszenie działalności oraz ogłoszenie jej upadłości. Pierwsza z nich pomaga w sposób znaczący ograniczyć koszty związane z CIT, ZUS oraz zaliczkami na podatek dochodowy. Druga jest rozwiązaniem ostatecznym, zmierzającym do całkowitej likwidacji działalności. Podstawą jest najczęściej niewypłacalność, a konsekwencją powołanie syndyka dokonującego wyceny i sprzedaży majątku spółki oraz jego podziału pomiędzy wierzycieli.

Ten materiał można obejrzeć pod adresem: https://www.facebook.com/watch/live/?v=716543985567785

 

Jakie zmiany zaszły w prawie pracy? Czy pracodawca może swobodnie wydłużyć godziny, obciąć pensję, zwolnić pracowników z dnia na dzień?

— Prawodawca, czyli parlament, w reakcji na sytuację związaną z COVID-19, wprowadził zmianę w przepisach, uelastyczniającą prawo pracy — mówi radca z Fundacji Pomocy Prawnej Gryf. — Dotyczy ona zarówno formy zatrudniania pracowników, zasad świadczenia przez nich pracy, jak i umożliwiania im działań w formie zdalnej. Zastosowane zostały też ułatwienia dla pracodawców związane z organizacją czasu pracy, ograniczania zatrudnienia oraz rozwiązywania umów — wylicza prawnik.

Niestety zmiany w prawie pracy sprawiają, że chronione są przede wszystkim interesy właścicieli firm, którzy w trudnych czasach pozostają jednym z najważniejszych ogniw w kryzysowej gospodarce. Z perspektywy przeciętnego pracownika oznacza to, że musi on szykować się na szereg utrudnień, w niektórych przypadkach związanych nawet ze zwolnieniem.

W webinarze zostały poruszone kwestie takie jak ograniczenie do ośmiu godzin minimalnego czasu nieświadczenia pracy, przysługującego każdemu pracownikowi, a także możliwości dotyczące przedłużenia dobowego wymiaru pracy aż do dwunastu godzin. Oprócz tego, w niemal półgodzinnym materiale, Sylwester Kasprzewski podaje mnóstwo prawnych ciekawostek i informacji, które każdy pracownik w dobie epidemii znać powinien — po części dla zabezpieczenia własnych interesów, a poniekąd ze względu na możliwość przygotowania się na kolejne ruchy pracodawcy.

Wideo jest dostępne dla każdego pod adresem: https://www.facebook.com/watch/live/?v=1215710372110939

Zapraszamy do oglądania!

Projekt jest realizowany przez Fundację Pomocy Prawnej GRYF dofinansowanego w ramach programu „NGO dla Szczecina, Szczecin dla NGO” finansowany ze środków Miasta Szczecin.