Wspólnota majątkowa, a może rozdzielność? Kiedy wierzyciele mogą sięgnąć po majątek naszego małżonka? Czym jest skarga pauliańska? Jakie skutki niesie ze sobą utrata płynności w firmie? Na te i inne pytania odpowiada ekspert z Fundacji Pomocy Prawnej Gryf, wyjaśniając krok po kroku możliwe sposoby zabezpieczenia się na przyszłość.

Małżonkowie, długi i wierzyciele

Temat długów, małżeńskich nieporozumień i kryzysów w sferze finansowej jest dość delikatny. Każdy traktuje te sprawy indywidualnie, próbując odnaleźć własne rozwiązanie wszystkich problemów.

— Nie chodzi o to, aby uciekać przed wierzycielami lub podejmować decyzje dające podobny efekt — komentuje Sylwester Kasprzewski ze szczecińskiej Kancelarii Gryf. — Rzecz w tym, żeby zabezpieczyć się na wypadek, gdyby w przyszłości pojawiły się okoliczności, w których powstaną długi i trzeba będzie dokonać ich spłaty.

W trwającym nieco ponad pół godziny webinarze prawnik jako pierwszą kwestię porusza różnice pomiędzy wspólnotą a rozdzielnością majątkową. Ukazane są praktyczne przykłady, kiedy dana forma jest opłacalna i jak może pomóc w zabezpieczeniu interesu małżonków. Jako uzupełnienie tematu pojawia się temat darowizn i ewentualnych konsekwencji, np. w postaci odpowiedzialności karnej z tytułu ich przekazania podczas próby ucieczki przed wierzycielami.

„Część osób myśli, że jeśli firma ma długi, to wierzyciele nie będą egzekwować należności z majątku osobistego”

Drugą połowę spotkania z prawnikiem z Kancelarii Gryf zdominował temat firm oraz tego, jakie skutki mają zadłużenia pojawiające się w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych, obecnie bardzo popularnych w Polsce.

— Niestety najczęściej jest tak, że jeśli w wyniku prowadzenia jednoodobowej działalności gospodarczej powstaną istotne długi, to osoba ją prowadząca traci wszystko — mówi Sylwester Kasprzewski. — Wlicza się w to majątek firmowy, środki na bieżące funkcjonowanie firmy, majątek osobisty, nieruchomości itd.

Jako formę zabezpieczenia przed takim scenariuszem przywołane zostają inne rodzaje działalności gospodarczej, np. spółka cywilna. Omówione zostają też pokrótce zalety i wady prawne innych spółek, z naciskiem na to, jak wierzyciele mogą egzekwować zadłużenie, gdy zamiast jednoosobowej działalności zostanie zawiązana któraś z nich.

Webinar w całości został udostępniony na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/fundacjagryf/videos/345081110222466

Projekt jest realizowany przez Fundację Pomocy Prawnej GRYF dofinansowanego w ramach programu „NGO dla Szczecina, Szczecin dla NGO” finansowany ze środków Miasta Szczecin.