W tekście połączono świąteczny klimat z ekologicznymi wątkami, a na scenie stworzono scenografię w duchu less waste – Teatr Lalek Pleciuga we współpracy z EcoGeneratorem przygotował wyjątkowe przedstawienie, które przez cały grudzień będzie gościć na afiszu.
O co tak naprawdę chodzi w święta? „Niby wszyscy wiemy, ale musimy sobie o tym od czasu do czasu przypominać”
„Odzyskane święta” to opowieść w klimacie świątecznym z mocnym akcentem ekologicznym.
– Bohaterem jest Piotruś, którego ukochana zabawka ulega zepsuciu. Mama decyduje się na jej wyrzucenie, bo przecież kto będzie płakał za plastikiem – mówi Katarzyna Hora, reżyserka spektaklu. – Okazuje się, że można płakać. Za relacją z przyjacielem, bo tym była figurka Toma dla naszego bohatera. Piotruś postanawia wyruszyć w podróż i ocalić zabawkę.
Podczas misji ratunkowej Piotruś pozna drogę, jaką odbywają śmieci, a raczej te przedmioty, które dorośli za śmieci uważają. Spotka w drodze gazetkę reklamową, porzuconego pieska i Śmieciową Królewnę.
– W familijnych opowieściach zawsze jest wiele warstw. Tym spektaklem chcemy zwrócić uwagę rodziców na wątek perfekcjonizmu, w który wpada mama Piotrusia. Bohaterka tak mocno skupia się na tym, by wszystko było idealne, że nie zauważa, jak ta – nawet zepsuta – zabawka jest ważna – wylicza reżyserka. – Pojawi się też wątek ekologiczny, wspomnimy o wszechobecnym nadkonsumpcjonizmie. Niby wszyscy wiemy, że nie o to chodzi w święta, ale ewidentnie musimy sobie o tym od czasu do czasu przypominać.
– Myślę, że udało nam się połączyć to świąteczne ciepło z bardzo ważną ideą ekologiczną – przyznaje Tomasz Lewandowski, dyrektor Teatru Lalek Pleciuga.
Scenografia i kostiumy w duchu less waste
Również przy przygotowywaniu spektaklu brano pod uwagę aspekty ekologiczne. To, co zobaczymy na scenie, powstało z recyklingu.
– Trudno było przystosować te rzeczy do celów teatralnych tak, by były wytrzymałe – przyznaje scenografka Adrianna Duda. – Ściana została w całości wykonana z plastikowych butelek, lalki powstały z tego, co już było w pracowni lalkarskiej, a kostiumy z tkanin znalezionych u teatralnych krawcowych, by nie musieć niczego dokupować. A jeżeli trzeba było coś dobrać, to szukałam po second-handach. Wykorzystuję m.in. worki na śmieci, jest także lalka psa zrobiona z mopów.
– Spektakl będzie rozgrywał się częściowo w planie żywym, częściowo w planie lalkowym – zdradza reżyserka. – Pojawią się lalki stolikowe, które będą jednak funkcjonować w szerszej przestrzeni. Mamy wielką lalkę ognia, tak dużą, że musi być podtrzymywana przez sztankiety. Zobaczymy też lalki hybrydowe, którymi aktorka będzie grać również swoją ręką. Na pewno będzie to intrygujący świat.
Pierwsza taka współpraca teatru
Spektakl to efekt współpracy Teatru Lalek Pleciuga i EcoGeneratora.
– Myślę, że to nowa era w teatrze. Cały czas szukamy przestrzeni do tego, żeby pokazywać coś nowego. I są to też przestrzenie społeczne – zaznacza Lewandowski. – EcoGenerator to swego rodzaju „serce” Szczecina, produkuje energię cieplną i elektryczną. Ważne jest, żeby mówić o tym, jak wyglądają te zależności.
Takiej rekrutacji jeszcze w teatrze nie widziano
„Odzyskane święta” to spektakl wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje przesłanie i współpracę z EcoGeneratorem, lecz także na proces wyboru scenografki przy pomocy Floede – pierwszej na świecie platformie, która pomaga w rekrutacji w obszarze sztuki.
– Miałam dużo obaw – przyznaje reżyserka. – Realizatorzy przychodzą do teatru ze swoją ekipą, bo chcą mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione tak, jak tego chcą. Wierzę jednak w ideę sieciowania artystów, wpuszczania świeżej krwi i otwierania się na początkujących twórców – podkreśla. – Ostatecznie wybór był bardzo szybki, wiedziałam, czego potrzebowałam, więc łatwo było wybrać z nadsyłanych propozycji.
– Zaczynając swoją przygodę, trudno znaleźć pierwsze zlecenia, jak nie ma się znajomości – przyznaje scenografka.
– Otwieramy się na młodych twórców, dajemy możliwości, by spróbowali u nas swoich sił. To następny krok milowy, bo sprawiamy, że twórcy przyjeżdżają do nas, do Szczecina, a to bardzo ważne – podkreśla Lewandowski.
Spektakl „Odzyskane święta” będzie grany w grudniu. Po spektaklu teatralny św. Mikołaj tradycyjnie wręczy dzieciom prezenty (przygotowane przez opiekunów we własnym zakresie – z wyjątkiem pokazu premierowego i sylwestrowego).
Partnerem Głównym projektu „Energia z serca”, w ramach którego powstaje spektakl świąteczny, jest EcoGenerator – Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie.
Komentarze
1