Kilkuset uczestników, w tym marszałkowie województw z całej Polski, cztery panele tematyczne, merytoryczne prezentacje, networking i bardzo interesujący dzień warsztatowy. Odbyła się III edycja konferencji H2Szczecin – Wodór Napędem Regionów organizowanej przez klaster Metalika dla Przemysłu, Urząd Marszałkowski oraz Uniwersytet Szczeciński. – Udało nam się stworzyć projekt, który sprawia, że wodór przestaje być surowcem anonimowym. Mamy w tej materii jeszcze wiele do zrobienia, ale postępy, jakie poczyniła nauka, a także samorządy i biznes, dają wielkie nadzieje, że niebawem świadomość o zaletach wodoru będzie jeszcze szersza. Wydarzenie oceniam jako bardzo udane – mówi prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka konferencji.

„Niewiedza powoduje niechęć. Do przyjaźni z wodorem zmusza nas sytuacja geopolityczna”

III edycja konferencji naukowo-technicznej H2Szczecin – Wodór Napędem Regionów podzielona była w tym roku na dwa dni. Pierwszego odbyły się sesje plenarne, dyskusje merytoryczne, prezentacje, a także pierwszy w Polsce wodorowy networking. Drugiego dnia zorganizowano za to wodorowe warsztaty dla przedsiębiorców i samorządowców.

Wydarzenie otworzył były premier i eurodeputowany przez cztery kadencje Jerzy Buzek.

– Musimy iść w kierunku głębokiej transformacji energetycznej – mówił prof. Buzek. – W tym momencie inwestujemy, by nie być z tyłu, jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii. To, jak pracujemy teraz, będzie procentowało w kolejnych latach – dodał.

W ramach sesji plenarnych odbyły się cztery dyskusje: „Wodór na rzecz zielonej transformacji Polski”, „Wodorowy potencjał współpracy ponadregionalnej”, „Lokalna produkcja i zużycie wodoru”, „Wodór w transporcie”.

– Bardzo dobra energia, dużo interakcji, wielkie zainteresowanie tematem wodoru i wspólne wnioski: wodór jest przyszłością i musimy dzielić się wiedzą na jego temat w świecie. Padło dzisiaj dużo przykładów praktycznych, jak zastosować wodór w przedsiębiorstwach czy samorządach. Dzielimy się doświadczeniem, co jest bardzo pomocne w kontekście wdrażania technologii wodorowych – mówi prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka wydarzenia.

Profesor Frankowska pozwoliła sobie na ukucie tezy, że „nie ma offshore bez wodoru”, co było kilkukrotnie powtarzane na konferencji.

– Niewiedza może powodować niechęć i pogłębiać stereotypy, a my przez trzy lata staramy się nieść informacje na temat wodoru, jego zalet i perspektyw – dodaje Marek Dymsza.

– Do przyjaźni z wodorem zmusza nas sytuacja geopolityczna. Wydaje się, że gospodarka i samorząd to rozumieją.

Mówię to w kontekście nie tylko lokalnym, lecz także ogólnoświatowym. Wodór jest w sumie tanim rozwiązaniem, choć jak każda nowość wdrażana na dużą skalę wymaga czasu, by cena została urealniona. Wszyscy pamiętamy telefony komórkowe w latach 80., które były wielkości małej walizki i kosztowały tyle co mały samochód – dodaje Marek Dymsza. 

Szukamy w gospodarce rozwiązań „zielonych” i „niebieskich”

W konferencji brali udział samorządowcy. W pierwszej sesji plenarnej uczestniczył marszałek województwa zachodniopomorskiego oraz przedstawiciele obradującego w Szczecinie konwentu marszałków.

Przedstawiciele szczecińskiego magistratu przyznają, że wodór jest surowcem, który w przyszłości będzie mieć szerokie zastosowanie.

– W przypadku wodoru nie możemy przespać swojej szansy, ale nie możemy być brawurowi, jeżeli chodzi o wdrażanie tych technologii. Przetarg to jest określony czas, analiza kosztów, produkcja np. autobusów także zajmuje chwilę. Niektórzy mówią, że autobus wodorowy za cztery lata to długi czas, a my uważamy, że optymalny. Na pewno wodór to także szansa dla naszej energetyki i ciepłownictwa – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Podobnie o wodorze mówią przedsiębiorcy.

– Powiedziałam kiedyś w wywiadzie, że jestem zakochana w wodorze i to jest prawda, bo szukając rozwiązań technicznych, musimy stawiać na rozwój, optymalizację energetyczną, szukanie surowców zielonych i niebieskich, które będą bezpieczne, relatywnie tanie i maksymalnie ekologiczne. Nie mamy innego wyjścia, a Polska ma wielki potencjał, by rozwijać produkcję wodoru, tak jak teraz zaczynamy dostrzegać naszą gigantyczną szansę w zakresie offshore – mówi prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

III edycja konferencji naukowo-technicznej H2Szczecin – Wodór Napędem Regionów była objęta patronatami: Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Nauki, Ambasady Królestwa Danii w Polsce, Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Szczecina i Wojewody Zachodniopomorskiego.

Planowane są już kolejne odsłony wydarzenia.