Warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy, projekcje filmowe, premiery spektakli-tak Teatr Lalek „Pleciuga” będzie świętował swoje 60-lecie. Nadchodząca jesień będzie obfitować w wydarzenia teatralne, których kulminacją będą premiery spektakli „Bajek samograjek” i „Stworzeń scenicznych”. Organizatorzy mają zamiar zaktywizować nie tylko dzieci i młodzież, ale też ich opiekunów, dziadków i babcie. -Chodzi o to by pokazać, że święto może być ciągle, nie tylko przez jeden dzień- mówi Anna Garlicka, zastępca dyrektora teatru.
„Teatr i miasto: przestrzeń świętowania/przestrzeń codzienności”- pod taką nazwą funkcjonuje projekt uświetniający jubileusz. Jego bogaty program nie skupia się jedynie wokół kulminacyjnej daty 9 listopada, część wydarzeń już się rozpoczęła. To ostatni moment dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, by zgłosić się do się do konkursu „Teatroblog: mój blog teatralny”. Chodzi o stworzenie najciekawszego i najbardziej oryginalnego bloga o tematyce teatralnej. Teatr „Pleciuga” postanowił też kreatywnie wykorzystać fontannę multimedialną przed budynkiem, gdzie najmłodsi wraz z rodzicami mieli i będą mieli okazje wysłuchać najpiękniejszych bajek. Akcja „Pleciuga na dobranoc”, ma na celu zachęcenie rodziców do czytania dzieciom.
Organizatorzy przygotowali również warsztaty dla dzieci i młodzieży. Między innymi cykl warsztatów „60 +6”, zaplanowanych na październik. Przeznaczone są dla sześciolatków oraz ich dziadków lub babć. Uczestnicy przygotują jedną z „Bajek samograjek” Brzechwy, a pokaz efektów ich pracy odbędzie się 9 listopada 2013, tydzień przed premierą „Bajek samograjek” w reżyserii Anny Augustynowicz. Starsze dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z szeregu warsztatów cyrkowych, aktorskich i street artowych. Jubileuszowi towarzyszyć będą wystawy publikacji teatru w Książnicy Pomorskiej, przed Urzędem Miasta oraz wystawa podsumowująca projekt w „Pleciudze”, projekcje filmów animowanych w kinie „Pionier”, a także panel dyskusyjny.
-Niewątpliwie najważniejszym działaniem tego projektu jest premiera teatralna- mówi dyrektor „Pleciugi” Zbigniew Nieclikowski- Zastanawialiśmy się nad sposobem uczczenia tego jubileuszu, padło na „Bajki samograjki Jana Brzechwy- Premiera odbędzie się 16 listopada.
Teatr lalek „Pleciuga” swoją ofertę kieruje nie tylko do dzieci. 20 września odbędzie się premiera sztuki psychologicznej dla dorosłych April De Angelis „Stworzenia sceniczne”. Akcja spektaklu rozgrywa się w siedemnastowiecznej Anglii, gdy kobiety uzyskują prawo do występowania na scenie obok mężczyzn. -Jest to sztuka feministyczna (…). Pięć kobiet walczy o wolność . Pięć portretów kobiet wchodzących w świat mężczyzn-Tak w jednym zdaniu komentuje swoje sztukę reżyser Paweł Aigner. Jest to jego pierwsze przedstawienie z lalkami i powrót do reżyserowania po pięcioletniej przerwie.
„Pleciuga” funkcjonuje nieprzerwanie od 1953 roku i niezmiennie ma duży wpływ na życie kulturalne Szczecina. Powstała z inicjatywy zapaleńców, tworzyli ją ochotnicy-urzędnicy, studenci, z czasem teatr stał się polem owocnej pracy profesjonalistów i wybitnych twórców. Szczeciński Teatr Lalek był organizatorem festiwali, czterdzieści z jego przedstawień wyemitowała Telewizja Polska, wiele zostało zaprezentowanych za granicą. Przez 60 lat istnienia „Pleciuga” zrealizowała około 200 premier i otrzymała wiele nagród. Jest jedną z najstarszych i najbardziej zasłużonych instytucji kulturalnych naszego regionu.
Komentarze
0