Dokładnie 110 lat temu, 14 maja 1904 roku, uroczyście otworzono Wieżę Quistorpa. Dziś z niej praktycznie nic nie zostało, podobnie jak z pamięcią kto i dlaczego ją wybudował. Ten stan rzeczy próbowały zmienić nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 56, które zorganizowały konkursy o Quistorpach dla uczniów klas 0 - 6.
„Przywróćmy Quistorpów Szczecinowi” to międzyszkolny projekt, którego celem było przybliżenie najmłodszym mieszkańcom naszego miasta postaci wielkiego szczecińskiego filantropa, Johannesa Quistorpa, oraz jego syna Martina. To przecież Johannesowi Quistorpowi zawdzięczamy obecny Park Kasprowicza. On oddał miastu ziemię pod zielony teren dostępny dla szczecinian, on też ufundował zespół placówek szpitalno-opiekuńczych Bethanien i założył kasę dla wdów i sierot, ale dzisiaj już niekoniecznie o jego zasługach pamiętamy. Więcej o Johannesie Quistorpie pisalismy tutaj
Zaczęło się od wycieczki
- W ubiegłym roku wzięłam udział w wycieczce poSzczecinie.pl „Śladami Quistorpów”, podczas której m.in. zwiedzaliśmy tereny dawnego Bethanien. Po zobaczeniu tych miejsc ogarnęła mnie prawie rozpacz. Ci ludzie zrobili dla miasta tyle dobrego, a my nie potrafimy tego uszanować albo co gorsze często nic o tym nie wiemy. - mówi Dorota Pundyk, inicjatorka projektu - W związku z tym pojawił się pomysł, by sylwetki Quistorpów przedstawić bliżej uczniom szkół podstawowych. - dodaje.
Projekt „Przywróćmy Quistorpów Szczecinowi” rozpoczął się w styczniu b. r. w Szkole Podstawowej 56 przy ul. Malczewskiego 22. Sylwetki obu postaci, Johannesa i Martina, dzieci poznawały na lekcjach i w czasie wycieczek m.in. na Jasne Błonia, tereny dawnego Bethanien czy nieistniejącej już Wieży Quistorpa. Brały w tym udział wszystkie klasy szkoły podstawowej.
Jednocześnie zostały też ogłoszone dwa konkursy. Pierwszy polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej o Quistorpach, a w ramach drugiego trzeba było stworzyć mapkę z zaznaczonymi miejscami, związanymi z tymi postaciami. - Te konkursy miały miejsce tylko w naszej szkole. Dzieciaki naprawdę świetnie poradziły sobie z zadaniem, a przy okazji w przyjemny sposób zdobyły trochę wiedzy na temat Quistorpów. Najlepsze prace, zarówno prezentacje, jak i mapki, były wysyłane do innych szkół podstawowych w Szczecinie, by mogły posłużyć jako materiały pomocnicze na lekcjach o Quistorpach. - mówi Dorota Pundyk.
O Quistorpach plastycznie, fotograficznie i literacko
Następnym etapem projektu było pięć konkursów międzyszkolnych. Wzięli w nich udział uczniowie z sześciu szczecińskich szkół podstawowych: nr 56, nr 53, nr 51, nr 10, nr 7 oraz ze Szkoły Salezjańskiej. Zadaniem uczestników było przedstawienie „Szczecina Quistorpów” dowolną techniką plastyczną bądź za pomocą aparatu fotograficznego, tutaj dodatkową trudnością było zastrzeżenie, że zdjęcie można wykonać wyłącznie w wersji czarno-białej albo sepii, by lepiej oddać klimat minionych czasów.
Oprócz tego odbył się konkurs krasomówczy, podczas którego w czasie 3-5 minut należało zaprezentować sylwetki Quistorpów, wplatając w opowieść jakąś ciekawą historię z nimi związaną. Jak mówi Dorota Pundyk, popularnością cieszył się Martin Quistorp. Jedna z uczestniczek, przebrana za Martina, zapraszała na otwarcie Wieży Quistorpa. Inna, również w przebraniu syna Johannesa, umierającego na zapalenie płuc w Bethanien, podsumowała jego dokonania.
Odbył się jeszcze konkurs wiedzy historycznej oraz konkurs literacki. Ten ostatni polegał na napisaniu listu do dowolnie wybranej osoby, w którym dzieci miały przedstawić zasługi Quistorpów dla miasta oraz pomysły w jaki sposób wypadałoby ich za nie uhonorować.
Album dla Evy Quistorp
- W ramach podsumowania konkursów planujemy przygotować album ze zdjęciami prac dzieci wraz z ich opisami w języku niemieckim i wysłać go Evie Quistorp, mieszkającej w Berlinie potomkini rodu Quistorpów. Chcemy jej pokazać, że w Szczecinie najmłodsi pamiętają o zasługach jej rodziny. - podkreśla Dorota Pundyk.
Za całym projektem „Przywróćmy Quistorpów Szczecinowi” stoją nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 56 im. kpt. ż. w. Konstantego Maciejewicza w Szczecinie – Dorota Pundyk, Elżbieta Lelewska i Magdalena Banach.
Wręcznie nagród laureatom konkursów miało miejsce 14 maja 2014 roku, dokładnie 110 lat po uroczystym otworzeniu Wieży Quistorpa, którą wybudował Martin Quistorp, by upamiętnić swojego ojca, Johannesa.
Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Szczecin Quistorpów”
Klasy I – III
I miejsce - Filip Drozd SP 56,
II miejsce - Mateusz Janiak SP 56,
III miejsce - Weronika Orczewska SP 56
Klasy IV – VI
I miejsce - Julia Uriasz SP 56,
II miejsce - Ewelina Łukaszewska SP 56,
III miejsce - Martyna Mochol SP 53,
wyróżnienie - Paulina Andruszkiewicz SP 56
Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Szczecin Quistorpów”
Klasy I – III
I miejsce - Weronika Orczewska SP 56,
II miejsce - Hubert Jama SP 56,
II miejsce - Hubert Kosior SP 56,
III miejsce - Dominika Szustak SP 56
Klasy IV – VI
I miejsce - Piotr Korniago SP 7,
II miejsce - Agnieszka Whitmore SP 56,
III miejsce - Bartosz Szostak SP 53,
wyróżnienie - Piotr Jarząbek SP 53,
wyróżnienie - Maurycy Jabłoński SP 53,
wyróżnienie - Paweł Naglacki SP 7,
wyróżnienie - Natalia Maciaszczyk SP 56,
wyróżnienie - Adrian Kosior SP 56
Wyniki Międzyszkolnego turnieju wiedzy o rodzinie Quistorpów – największych filantropów Szczecina
I miejsce - Julia Uriasz SP 56,
II miejsce - Karolina Sammel SP Salezjanie,
II miejsce - Monika Górniaczyk SP 7,
III miejsce - Piotr Puchalik SP 53,
wyróżnienie - Aleksander Blank SP 51
Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „WARTO OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – JOHANNES I MARTIN QUISTORPOWIE”
Klasy I – III
I miejsce - Maria Zarzycka SP 10,
II miejsce - Karolina Sammel SP Salezjanie,
III miejsce - Wiktor Bernas SP 56,
III miejsce - Jędrzej Kopaczewski SP 56,
wyróżnienie - Jakub Błaszczyk SP 10,
wyróżnienie - Bartosz Trzciński SP 56
Klasy IV – VI
I miejsce - Sara Mroczka SP 7,
II miejsce - Dorian Podolski SP 53,
II miejsce - Paulina Zapotoczna SP 56,
III miejsce - Paulina Andruszkiewicz SP 56,
wyróżnienie - Szymon Grabowski SP 56
Wyniki Międzyszkolnego konkursu krasomówczego „Quistorpowie”
I miejsce - Edyta Goch SP 56,
II miejsce - Helena Burdzińska SP 53,
III miejsce - Zuzanna Kęsik SP 56,
wyróżnienie - Katarzyna Owczarek SP 53
Projekt odbył się pod patronatem: Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Akademii Sztuki w Szczecinie.
Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.
Komentarze
0