Ich łączny koszt to blisko 50 milionów złotych. Miasto rozpoczęło siedem kolejnych inwestycji związanych z przygotowaniem otoczenia przystanków Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Cztery budowy prowadzone są na północy Szczecina, a trzy na prawobrzeżu.

SKM Stołczyn (Glinki)

Zabezpieczono drzewa oraz sfrezowano nawierzchnię jezdni. W ramach tej części inwestycji wykonawca przystąpił do prac rozbiórkowych istniejących obiektów budowlanych. Informacja ta spotkała się z niepokojem sympatyków Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna FORUM, które siedzibę ma w budynku stacji.

Jak podkreślają jednak członkowie stowarzyszenia, budynek nie będzie wyburzany. „Nasza umowa z PKP nadal jest w mocy i płacimy czynsz za wynajem” – podkreślają.

Koszt prac wynosi 7 812 000 mln zł brutto. Inwestycję realizuje szczecińska firma Elbud.

SKM Stołczyn Glinki
SKM Stołczyn Glinki
SKM Stołczyn Glinki
SKM Stołczyn Glinki
SKM Stołczyn Glinki

SKM Trzebusz

To nowy przystanek Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, który znajduje się na prawobrzeżu Szczecina. Obecnie trwa budowa miejskiego parkingu Park&Ride na 105 miejsc. Prowadzone są również prace elektryczne i teletechniczne.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną także ulica dojazdowa do przejazdu kolejowego oraz fragment ulicy Goleniowskiej wraz z przystankami autobusowymi. 

Koszt prac wynosi 7 667 288,09 zł brutto. Roboty realizuje firma Musing Bud.

SKM Trzebusz
SKM Trzebusz
SKM Trzebusz
SKM Trzebusz
SKM Trzebusz

SKM Golęcino

Przy ulicy Świętojańskiej wykonano już prace rozbiórkowe, obecnie trwa budowa nasypu. W ramach tej inwestycji przebudowany zostanie także chodnik, powstanie zatoka autobusowa oraz zagospodarowana zostanie nowa zieleń.

Koszt prac wynosi 6 676 430, 53 zł brutto. Roboty budowlane realizuje firma Elbud sp. z o.o.

SKM Golęcino
SKM Golęcino
SKM Golęcino

SKM Skolwin

W ramach tych prac, w okolicy ulicy Stołczyńskiej powstanie miejski parking, infrastruktura dla pieszych oraz przystanek autobusowy Obecnie wykonywane są prace porządkowe po rozbiórkach, a wkrótce wykonawca ma rozpocząć prace ziemne.

Koszt prac wynosi 4 268 426,40 zł brutto. Prace realizuje firma Elbud sp. z o.o.

SKM Skolwin
SKM Skolwin
SKM Skolwin
SKM Skolwin
SKM Skolwin

SKM Dąbie

Wykonawca przystąpił do pierwszego etapu prac, w ramach którego poszerzona zostanie jezdnia w obrębie skrzyżowania ulic Stacyjnej i Racławickiej. Ze względu na ruch autobusowy oraz przebudowę skrzyżowania, od poniedziałku (7 bm.) wprowadzono ograniczenia w ruchu.

Obecnie ruch na tym odcinku odbywa się jednokierunkowo. Wjazd możliwy jest od strony północnej, wyjazd – ulicą Stacyjną w kierunku ulicy Nurkowej.

Koszt prac wynosi 11 868 339, 83 zł brutto. Inwestycję realizuje firma Elbud.

SKM Załom

W rejonie ulicy Produkcyjnej prace rozpoczęły się od przygotowania terenu inwestycji – zabezpieczono drzewa i przeprowadzono prace rozbiórkowe.

– Zrealizowane zostały wykopy oraz przebudowano odcinek sieci gazowej. W ramach prac elektrycznych wykonywane jest zasilanie oświetlenia – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Jak czytamy na stronie skm.szczecin.pl, ulica Produkcyjna ma stać się dwukierunkową arterią o szerokości 6,5 m z ciągami pieszymi. Wybudowanie przystanków autobusowych ma umożliwić skomunikowanie tego przystanku SKM z autobusami linii C, 77 i 96.

Koszt prac wynosi 3 233 490, 68 zł brutto. Roboty realizuje firma MUSING BUD sp. z o.o.

SKM Załom
SKM Załom
SKM Załom
SKM Załom
SKM Załom

SKM Żelechowa

Obecnie w okolicach nowego parkingu przy ulicy Żelaznej wykonywane są warstwy konstrukcyjne pod nawierzchnie miejsc parkingowych oraz drogi manewrowej.

– W ramach prac sanitarnych wykonywany jest kanał deszczowy, montowane są studnie rewizyjne oraz wpusty – wylicza Piotr Zieliński. – Przebudowany został gazociąg, a w ramach prac elektrycznych układane są kable zasilania oświetlenia oraz rury osłonowe.

Prace toczą się ponadto przy ul. Bogumińskiej, gdzie wybudowana zostanie zatoka autobusowa.

Koszt inwestycji wynosi 6 283 618,46 zł brutto. Prace realizuje firma Elbud.

Koordynacją i nadzorem inwestorskim nad realizacją miejskiej części Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, zajmuje się pełniąca funkcję inwestora zastępczego spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie. 

SKM Żelechowa
SKM Żelechowa
SKM Żelechowa
SKM Żelechowa
SKM Żelechowa

Miasto buduje tylko infrastrukturę przesiadkową (m.in. parkingi i wygodne dojścia) wokół planowanych przystanków SKM. Natomiast budowa samych stacji i przebudowa torowiska to zadanie PKP PLK.

Szczecińska Kolej Metropolitalna, na liniach do Stargardu, Goleniowa i Gryfina, powinna ruszyć w przyszłym roku (połączenia są już w rozkładzie, obowiązującym od grudnia 2023 r.). Dłużej trzeba będzie poczekać na zakończenie opóźnionej modernizacji infrastruktury w kierunku Polic. Obecnie podawany termin finalizacji prac to koniec 2025 roku.