Jedni grają rock&rolla, inni wolą lekkiej soulowe brzmienia. Jedni skupiają się na klasycznym rocku, inni wybierają miękkie jazzowe nuty połączone z nieprawdopodobnym wokalem. Wszyscy zgromadzeni w tym samym czasie i w tym samym miejscu - podczas Przeglądu kapel studenckich. Koncert różnorodności, który odbył się 16 maja w w Centrum Kultury Studenckiej „Pinokio”, zgromadził wielu zdolnych ludzi, którzy mają wspólną pasję, jaką jest muzyka.
Krok po kroku, idąc na szczyt
Cały konkurs przebiegał dwuetapowo. Najpierw zespoły wysyłały swoje zgłoszenia, w których musiały zaprezentować próbkę tworzonej przez siebie muzyki. Do konkursu zgłosiło się dziewięć zespołów: Hellawake, Element Dekoracyjny Miasta, Piece of Cake, Pół Całego Keczupu, But Pana Much, SQH, ThermiT, Element. W związku z chorobą jednego z członków zespołu Element, musieli oni zrezygnować z występu, na ich miejsce zaproszono Jafaryzę. Część z zespołów prezentowała własny materiał muzyczny, inni opierali swoją muzykę o covery znanych muzyków. W kolejnym etapie, spośród nadesłanych zgłoszeń, wybierano kapele, które zaprezentują się na prawdziwej estradzie w starciu o nagrodę główną. Jury, w którego skład wchodzili przedstawiciele największych szczecińskich Uczelni oraz menadżer Klubu Pinokio, miało ciężki orzech do zgryzienia. Nikt nie wiedział, jak wybrać tylko jeden zespół, który otrzyma możliwość występu podczas szczecińskich Juwenaliów, które rozpoczną się już w najbliższą środę, tj. 18 maja 2011 roku. Podjęto decyzję, choć nie zapadła ona jednogłośnie. Wygrała Chilla, która pokonała pozostałe osiem zespołów. To właśnie ta kapela zaprezentuje się podczas Juwenaliów w najbliższą sobotę, tj. 21 maja 2011 r. To oni zagrają przed takimi gwiazdami jak: Akurat, No Future, Hurt, czy też Carrion. Chilla to zespół pochodzący ze Stargardu Szczecińskiego, który gra muzykę z pogranicza bluesa i rocka. Support młodego zespołu, który dopiero wkracza na muzyczną scenę, podczas takiego wydarzenia, stanowi ogromną szansę na dalszy jego rozwój.
Tak grać, by wyzwalać emocje
Przegląd kapel studenckich otwarty jest na różne gatunki muzyczne, od rocka po alternatywne brzmienie. Istotna jest świeżość brzmienia i to coś, co przyciąga tłumy. Liczą się emocje, zarówno te, które przeżywa występujący zespół, jak i te, które odczuwają odbiorcy muzyki. „Chcemy tak grać, by inni nas zapamiętali i mówili: Chcemy iść na kolejny koncert, podczas którego zagra ten zespół” - powiedział członek jednej z grup biorących udział w Przeglądzie. Niewątpliwie, ta inicjatywa ma na celu zaprezentowanie się młodych, ambitnych i debiutujących zespołów przed szerszą publicznością.„Przegląd Kapel jest niezwykłą inicjatywą, dzięki której studenci posiadający zacięcie i pasje mogą realizować swoje największe marzenia, by stanąć na dużej scenie, w świetle jupiterów, przed tłumem ludzi i zagrać muzykę, którą tworzą i kochają” - jak opisał tę inicjatywę Anton Smoliński, koordynator Przeglądu.
Warto doceniać kulturę studencką
Ogromna ilość niesamowicie dobrej muzyki, granej na żywo pozwoliła na odpowiednie przygotowanie się do zbliżającego się święta wszystkich studentów – szczecińskich Juwenaliów. Idea, jaką było promowanie i wspieranie tych młodych, ale wyróżniających się zespołów, pozwala na dostrzeganie pasji, która łączy ich członków. Takie wydarzenia pokazują, że istota kultury studenckiej nadal jest obecna wśród młodych ludzi.
Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Komentarze
6